Hľadaj

Inflácia na Slovensku dosiahla za 20 rokov takmer 215 %

Ekonomika Poslať

Slovenské domácnosti počas tohto obdobia nedokázali svoje prostriedky pred infláciou ochrániť.

image

Foto: shutterstock

Inflácia za posledných 20 rokov ubrala kúpnej sile peňazí na Slovensku viac ako polovicu. Priemerná inflácia tak dosiahla 4% ročne. Vyplýva to z analýzy banky J&T . Tovar a služby, ktoré si mohol Slovák kúpiť pred 20 rokmi za ekvivalent 100 eur, dnes stoja zhruba 215 eur. Inak povedané, kúpna sila peňazí klesla za tento čas o zhruba 54%. 

 

Priemerná slovenská domácnosť svoje voľné zdroje pred takýmto vývojom nedokázala ochrániť. „Pred 20 rokmi mali totiž ľudia vyše 70 percent z nich uložených v bankách, väčšinu dokonca len na neviazaných bežných účtoch. A hoci v minulosti bolo úročenie vkladov vyššie ako dnes, aj tak sa väčšinou nevyrovnalo pomerne vysokej inflácii, najmä ak zoberieme do úvahy výnos očistený o dane,“ vysvetľuje analytik J&T Banky Stanislav Pánis. 

Výnimkou bolo krátke deflačné obdobie medzi rokmi 2014 až 2016, kde aj symbolicky úročené vkladové účty dokázali prekonať rast cien. Takýto stav sa však v ekonomike zrejme často opakovať nebude. 

Vlani inflácia na Slovensku vyskočila na 2,5-percentnú úroveň, podobná úroveň sa očakáva aj počas najbližších rokov. Slováci majú dnes väčšinu voľných zdrojov, až 60 percent, nezainvestovaných.

Ready Made Maklér
Staňte sa samostatným
finančným agentom už dnes.
Robte biznis,
byrokraciu nechajte na nás.
logo
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení