Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Inflácia na Slovensku dosahuje „príjemných“ 2,2 %, no ceny potravín sa opäť zvyšujú

Robert Juriš Ekonomika Poslať

Ceny potravín a nealkoholických nápojov v máji 2024 mierne vzrástli, medzimesačne aj medziročne. V porovnaní s aprílom zdraželi aj stravovacie a ubytovacie služby. Medziročnú infláciu ovplyvnili okrem potravín aj vyššie ceny alkoholu, tabaku a pohonných látok. Naopak, ceny za bývanie a energie klesli prvýkrát za posledné tri roky.

Inflácia na Slovensku dosahuje „príjemných“ 2,2 %

Foto: Freepik

Najdôležitejšie faktory inflácie

Medziročná inflácia na Slovensku je už v súčasnosti relatívne nízka, no jej pokles sa po 15 mesiacoch zastavil. Kým v apríli 2024 sa stabilizovala na úrovni 2,1 %, v máji 2024 sa zvýšila o jednu desatinu percentuálneho bodu. Tempo zdražovania je však stále jedno z najnižších, aké sme tu za posledné tri roky mali.

Podľa údajov Štatistického úradu SR boli v máji tohto roku sledované ceny o niečo vyššie ako pred rokom až v 10 odvetviach z 12 sledovaných. Najvýznamnejší rastový vplyv na vývoj inflácie mali najmä vyššie ceny potravín s nealko nápojmi, ktoré patria k podielovo najvýznamnejším výdavkovým skupinám slovenských domácností. „Ich ceny vzrástli v priemere o 0,7 %,“ konštatujú štatisti.

Vyššie boli predovšetkým ceny mäsa, chleba a obilnín, ale aj cukru cukroviniek. Naopak, mlieko, syry a vajcia, ako aj oleje a tuky, zlacneli medziročne takmer o 3 % a o viac ako 1 % zelenina a ovocie.

Ďalším odborom, ktorý negatívne ovplyvnil rast inflácie, bola doprava, a to najmä ceny pohonných látok. Tie boli medziročne drahšie o 5,2 %. Už niekoľko mesiacov ťahajú celkovú mieru inflácie nahor aj vyššie ceny alkoholu a tabaku (aj vplyvom zvýšenia spotrebnej dane z februára tohto roka), ktoré v máji vzrástli o 7,7 %. Tempo zdražovania sa výraznejšie zrýchlilo v odbore reštaurácie a hotely o 7,1 %, rástli ceny za stravovacie a ubytovacie služby.

V niektorých oblastiach ceny klesajú

Výraznejší tlmiaci účinok na celkovú infláciu mali ceny tovarov a služieb v odbore bývanie a energie, ktoré v máji 2024 klesli prvýkrát za posledné tri roky (od apríla 2021). Hoci ich pokles bol mierny na úrovni 0,1 %, ich vplyv na celkové výdavky slovenských domácností je zásadný.

Klesli najmä ceny za imputované nájomné a energie (plyn, tepelná energia, pevné palivá). Naopak, vzrástli ceny za údržbu opravy obydlia, odvoz odpadu, ako aj za vodné a stočné.

Medziročný pokles cien prvýkrát v tomto roku zaznamenal aj odbor rekreácia a kultúra. Nižšie boli aj ceny počítačov a iných zariadení na spracovanie informácií, ako aj spoločenských hier a hračiek.

Spolu za päť mesiacov roku 2024 sa spotrebiteľské ceny medziročne zvýšili o 2,8 %.

Dobrou správou pre občanov Slovenska je tiež to, že reálne mzdy u nás sú aktuálne vyššie ako klesajúca inflácia, a to vo všetkých sledovaných odvetviach. V prípade priemyslu a stavebníctva je rast miezd medziročne vyšší ako 5 %, a v prípade dopravy a skladovania je dokonca dvojciferný.

Aká je situácia v krajinách eurozóny

Z pohľadu jednotlivých krajín eurozóny v máji 2024 len 8 štátov zaznamenalo medzimesačný pokles inflácie, v desiatich prípadoch sa zvýšila a v dvoch krajinách zostala na rovnakej úrovni ako pred mesiacom. 

Všetky ostatné štáty už majú hladinu spotrebiteľských cien vyššiu, ako je priemer eurozóny. Najvyššia inflácia je v Belgicku (4,9 %), Chorvátsku (4,3 %), Portugalsku (3,9 %), Španielsku (po 3,8 %), Rakúsku (3,3 %) a v Luxembursku (3,3 %).

Spomedzi členských krajín eurozóny počas uplynulého mesiaca inflácia najviac zrýchlila v Portugalsku (+1,6 percentuálneho bodu) a na Cypre (+0,9 percentuálneho bodu). Naopak, najvýraznejší úbytok štatisti zaznamenali v Litve a Grécku (–0,9 percentuálneho bodu).

ECB: Prvý nesmelý krok

V súvislosti s priebežným zlepšovaním sa inflačnej situácie sa dlhodobo očakávané znižovanie úrokových sadzieb Európskou centrálnou bankou konečne stalo realitou. ECB začiatkom júna znížila svoje kľúčové úrokové sadzby o 25 stotín percentuálneho bodu zo 4,5 na 4,25 %.

97258

Európska centrálna banka naposledy znižovala svoje úrokové sadzby v roku 2016, a tie sa až do tretieho roku pandémie koronavírusu pohybovali na úrovni okolo 0 %. Vtedy sa však roztočila inflačná špirála, ktorá sa rýchlo dostala na dvojciferné hodnoty, a európski bankári museli zakročiť ráznym sprísnením menovej politiky.

Otázkou teraz je, kedy v záujme oživenia európskej ekonomiky príde k ďalšiemu, respektíve aj razantnejšiemu znižovaniu úrokových sadzieb. „Inflácia v eurozóne je v súčasnosti na dobrej ceste k tomu, aby sme ku koncu budúceho roka dosiahli dvojpercentný cieľ. Bude však ešte chvíľu trvať, kým infláciu z ekonomiky úplne vyženieme. Dovtedy nepôjde všetko hladko. Na tejto ceste musíme byť ostražití, odhodlaní a vytrvalí,“ vyhlásila šéfka ECB Christine Lagardová.

Rozhodujúce podľa nej bude, či sa ECB podarí dosiahnuť včasný návrat inflácie na cieľové 2 %, či sa cenové tlaky v ekonomike eurozóny zmiernia a či bude menová politika aj naďalej účinne pôsobiť proti inflácii. „Tieto faktory určia, kedy nastane čas na ďalšie uvoľnenie,“ dodala.

Americký FED: Vyčkávanie pokračuje

Medziročná inflácia v Spojených štátoch klesla na 3,3 %. Ani to však nepresvedčilo Federálny rezervný systém (FED), ktorý tu pôsobí v roli centrálnej banky, aby znížil svoje kľúčové úrokové sadzby zo súčasných 5,5 %. A nielenže úroky neznížil, ale aj avizoval, že ak sa to stane, tak do konca tohto roku maximálne jedenkrát.

Zároveň však dodal, že v nasledujúcom roku by už jeho rozhodnutia mohli byť aj odvážnejšie. Hovoril totiž až o štyroch zníženiach úrokov, čo by v sumáre mohlo predstavovať mínus jeden celý percentuálny bod. FED naposledy „hýbal“ so svojimi úrokovými sadzbami takmer pred rokom vlani v júli, keď ich zvýšil o štvrť percentuálneho bodu.

Česko: Inflácia priebežne spomaľuje

Rast spotrebiteľských cien v susednom Česku spomaľuje. Z aprílových 2,9 % klesla inflácia na májových 2,6 %. Príčinou je najmä zlacnenie potravín. Napríklad múka a vajcia tu medziročne zlacneli až o 24 %, ovocie o viac ako 6 % a mäso takmer o 6 %. Naopak, ceny služieb sa v máji 2024 zvýšili o 5,3 %.

Rusko: Stabilne na úrovni 16 %

Ruská centrálna banka podľa očakávaní opäť ponechala základný úrok na vysokej úrovni 16 %, na ktorej sa drží už od decembra 2023. Ako dôvod uviedla, že pokles inflácie v krajine sa zastavil, a zároveň nevylúčila, že v júli opätovne posunie svoje kľúčové úrokové sadzby ešte vyššie.

„Návrat inflácie k nášmu 4-percentnému cieľu si bude vyžadovať zachovanie prísnej menovej politiky po dlhší čas, ako sme predpokladali v apríli 2024,“ deklaruje ruská centrálna banka s tým, že kým v apríli bola inflácia v krajine na úrovni 7,8 %, v máji stúpla na 8,1 %.

logo
Prečítajte si tiež:
19.7.2024 Mário Špilberger

Ako si v zahraničí vybrať hotovosť čo najvýhodnejšie?

Aby sme mali prístup k svojim financiám na dovolenke, je dobré mať so sebou hotovosť v mene danej krajiny, ktorú si môžeme zvyčajne zameniť ...

19.7.2024 Martin Jamnický

Aké zmeny čakajú na živnostníkov a SZČO počas tohtoročného leta

Na väčšinu živnostníkov a ostatné samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) čakajú v lete zmeny, ktoré súvisia s ich odvodovými ...

19.7.2024 Redakcia FinReport

Ceny pohonných látok po štyroch týždňoch rastu konečne mierne klesli

Nárast cien pohonných látok na Slovensku sa konečne zastavil. Počas druhého júlového týždňa zlacneli oba druhy benzínov aj motorová ...

19.7.2024 Redakcia FinReport

Futbalové Euro prinieslo masívny nárast tržieb v nemeckých reštauráciách, najviac v Dortmunde

Každé veľké športové podujatie prináša aj ekonomický rozmach daného regiónu napríklad v podobe zvýšených tržieb pre poskytovateľov ...

19.7.2024 Redakcia FinReport

Štátnemu rozpočtu by mala pomôcť nová daň z bankových prevodov

Schyľuje sa k ďalšej dani, na ktorú by sa mali poskladať všetci občania Slovenska. Podľa Denník N vláda chystá zdanenie všetkých ...

18.7.2024 Martina Staňová

Klimatické zmeny menia prístup poisťovní k oceňovaniu poistných rizík

Dôsledky klimatických zmien sú čoraz zreteľnejšie. Príkladom je zvyšujúca sa frekvencia prírodných katastrof, akými sú povodne, búrky, ...

18.7.2024 Redakcia FinReport

Po krachu piatich výrobcov elektromobilov je budúcnosť tohto odvetvia nejasná

Výroba elektroautomobilov sa ich producentom nedarí tak, ako by si želali. Dôkazom je aj nedávny bankrot americkej spoločnosti Fisker. ...

18.7.2024 Redakcia FinReport

Tržby v priemysle opäť klesajú, rast v ostatných odvetviach sa výrazne spomalil

Tržby počas tohtoročného mája stúpli v troch z piatich mesačne sledovaných odvetví ekonomiky. Stabilita ich rastu sa udržala v ...

18.7.2024 Robert Juriš

Čoraz viac občanov sa u NBS sťažuje na finančné inštitúcie

Jedným zo spôsobov, ako sa domôcť spravodlivosti vo svete financií, je obrátiť sa na orgán dohľadu nad finančným trhom, teda na Národnú ...

17.7.2024 Robert Juriš

Index bohatstva národov 2024: Najlepšie je na tom Írsko, Slovensko skončilo na 30. mieste

Podľa Indexu bohatstva národov Varšavského podnikového inštitútu najbohatšími krajinami na svete pre rok 2024 sú Írsko, Švajčiarsko a ...

17.7.2024 Martin Jamnický

Nový zákon o ochrane spotrebiteľa obmedzuje falošné recenzie aj umelé navyšovanie cien

Nový zákon o ochrane spotrebiteľa, ktorý nadobudol účinnosť 1. júla 2024, prináša zmeny, ktoré sa dotknú aj nakupovania cez internet. ...

16.7.2024 Redakcia FinReport

Daniari sa pustili do masívnej kontroly letných prevádzok

Slovenskí daniari z Finančnej správy SR sa počas tohtoročného leta zamerajú na evidenciu tržieb a používanie elektronickej registračnej ...

16.7.2024 Eva Sadovská

Na Slováka pripadá 30 balení liekov ročne. Ako skončia tie, ktoré nespotrebujeme?

Na Slovensku sme vlani spotrebovali vyše 160 miliónov balení liekov. Na jedného obyvateľa tak pripadalo 30 balení liečiv v hodnote vyššej ...

16.7.2024 Redakcia FinReport

Objednávky v slovenskom priemysle opäť klesajú

Hodnota nových objednávok v priemysle počas tohtoročného mája klesla. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku boli o 1,2 % nižšie. ...

15.7.2024 Robert Juriš

Inflácia klesla na 2,1 %, vrátila sa na svoje trojročné minimum

Ceny potravín, nealkoholických nápojov, piva, vína aj pohonných hmôt počas uplynulého mesiaca opäť o niečo klesli. Júnová inflácia na ...

14.7.2024 Redakcia FinReport

Monitorovanie zamestnancov môže byť problém – pre obe strany

Kontrola zamestnancov na pracovisku je pomerne častá zo strany zamestnávateľov. Chránia tak nielen svoje záujmy, ale aj záujmy zamestnancov s ...

13.7.2024 Redakcia FinReport

Ako sa nenechať napáliť pri reklamácii nábytku

Zariaďujete novú spálňu a posteľ vám dodali v inej farbe, ako ste chceli? Kúpili ste si v obchode s nábytkom novú skriňu, ale po zložení ...

12.7.2024 Mário Špilberger

V kritickom myslení súperia študenti aj účastníci na trhu práce, vzdelávanie sa pomaly zlepšuje

Overovanie informácií je dôležitou výzvou pre súčasnú spoločnosť, študentov a pracujúcich nevynímajúc. Napriek nelichotivým ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay