Inflácia konečne začala klesať, no 15 % je stále príliš veľa
Inflácia v krajinách eurozóny konečne začala klesať. Ku koncu minulého roku sa znížila o takmer celý jeden percentuálny bod na 9,2 %. Podľa rýchleho odhadu Európskeho štatistického úradu Eurostat o štyri desatiny percenta klesla aj na Slovensku a zastavila sa na hranici 15 %.

Foto: Shutterstock
Energie zmierňujú zdražovanie
Pri pohľade na hlavné zložky inflácie v eurozóne naďalej platí, že najväčší podiel na medziročnom raste cien tovarov a služieb majú energie (25,7 %). Práve u nich však došlo k najväčšiemu spomaleniu nárastu, pričom ešte v novembri rástli o takmer 35 % a v októbri o viac ako 40 %.
Príčinou je zlacňovanie energií na svetových trhoch, ako aj mierna zima, ktorá je menej náročná na kúrenie. Druhý najvyšší podiel na inflačných tlakoch má aj rast cien potravín. Ku koncu minulého roku medziročne zdraželi o 13,8 %. Nasledujú priemyselné tovary bez energií (6,4 %) a služby (4,4 %).
Ako sú na tom krajiny eurozóny
Spomedzi krajín eurozóny sa najvyššia inflácia stále drží v pobaltských krajinách. V Lotyšsku ku koncu roka 2022 kulminovala na úrovni 20,7 %, v Litve na rovných 20 % a v Estónsku na 17,5 %. Práve v ňom od konca minuloročného leta klesla až o takmer 7 %.
Naopak, najnižšia inflácia v eurozóne je už druhý mesiac za sebou v Španielsku (5,6 %), nasledujú Luxembursko (6,2 %) a Francúzsko (6,7 %). V januárovom prehľade Eurostatu pribudne aj nový člen eurozóny – Chorvátsko, ktoré sa stalo jej členom k 1. januáru 2023.
Medzimesačne si najviac polepšili Estónsko, kde inflácia klesla o 3,9 %, Nemecko (o –1,7 %), Litva (o –1,4 %), Španielsko a Grécko (obe o –1,2 %) a Luxembursko (o –1,1 %). Jediná si pohoršila Malta, kde sa inflácia medzimesačne zvýšila o 0,1 %.
Situácia na Slovensku je štvrtá najhoršia v eurozóne
Rýchly odhad Eurostatu si všimol aj inflačnú situáciu na Slovensku. Dobrou správou je, že aj u nás sa medziročný nárast cien tovarov a služieb zastavil, respektíve poklesol o štyri desatiny percentuálneho bodu. Horšou správou je, že inflácia na Slovensku je štvrtá najvyššia v eurozóne a už nás dobiehajú aj tri pobaltské krajiny, kde je situácia dlhodobo najhoršia.
Inflácia bude nižšia, ale vydrží dlhšie
V súvislosti s vysokou infláciou guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír povedal, že v nasledujúcom období síce bude nižšia ako v roku 2022, no nad úrovňou želaných 2 % zostane najbližších tri až päť rokov.
„V roku 2023 by sa mala znížiť na 10 % a v roku 2024 na 9 %,“ konštatuje šéf NBS s tým, že táto prognóza je približne o polovicu nižšia, ako predstavoval odhad analytikov centrálnej banky na jeseň minulého roku. Túto zmenu pripísal prijatým kompenzačným opatreniam zo strany štátu.
„Zachovanie vysokých cien tovarov a služieb aj v nasledujúcich rokoch je daňou, ktorú budeme musieť zaplatiť za to, že inflácia v roku 2023 bude nižšia, ako sa pôvodne predpokladalo. Príčinou bude, že zvyšovanie cien energií neurobíme skokovo, ale ho rozložíme do niekoľkých rokov,“ vysvetlil situáciu viceguvernér NBS Ľudovít Ódor.
ECB bude pokračovať vo zvyšovaní úrokov
Podiel na postupnom krotení vysokej inflácie majú aj kroky Európskej centrálnej banky (ECB), ktorá na sklonku minulého roku zvýšila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu na 2,5 %, čo je najviac za posledných niekoľko rokov. V sprísňovaní svojej menovej politiky plánuje pokračovať aj naďalej.
„Aktuálny pohľad na budúci vývoj inflácie, ktorú aktuálne nevidíme na cieli ani v roku 2025, nám káže veľmi razantne pokračovať, a ja som s tým plne stotožnený,“ konštatuje ďalej P. Kažimír, podľa ktorého bude potrebné úrokové sadzby zvýšiť „výrazne vyššie v porovnaní s dneškom“. Ako vysoko ECB pri svojich rozhodnutiach môže ísť, však neuviedol.
Najvyššia inflácia za posledných 70 rokov
S vysokou infláciou zápasí aj nasilnejšia ekonomika v Európe. V Nemecku ju napokon ku koncu roka 2022 dokázali zraziť pod 10 %. Aj vďaka tomu sa celoročnú infláciu v tejto krajine podarilo stabilizovať na úrovni 7,9 % pri 5,4-percentnej nezamestnanosti (takmer 2,5 milióna ľudí). Podľa Spolkového štatistického úradu je však toto číslo najvyššie za posledných 70 rokov.
Naposledy tu takáto vysoká inflácia bola v roku 1950, keď dosahovala úroveň 7,6 %. Vtedy ju mala na svedomí povojnová ekonomická konjunktúra. Pre porovnanie v roku 2021 dosiahla celoročná inflácia v Nemecku 3,1 %.
Ceny v Turecku v decembri 2022 klesli o 20 %
Zaujímavá situácia ku koncu minulého roku nastala aj v Turecku. Miera inflácie tu klesla z novembrových 84,4 % na 64,3 %. Bol to výraznejší pokles, ako očakávali analytici, a najprudšie zníženie od roku 1995. Najvyššiu infláciu tu zaznamenali v októbri 2022, keď sa vyšplhala až na 85,5 %, čo predstavovalo 24-ročné maximum.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Záujem o elektromobily rastie, poisťovne preto prichádzajú s vylepšeným poistným krytím
- 2.Podiel Slovákov pracujúcich z domu poklesol vlani na 13,1 %. Má home office perspektívu?
- 3.Dôchodky sa budú mimoriadne zvyšovať už od júla tohto roku – v priemere o 61 eur
- 4.Slovenská sporiteľňa a Prima banka prinášajú nové hypotéky so zvýšenými úrokovými sadzbami
- 5.Deficit štátneho rozpočtu v máji 2023 dosiahol 3,32 miliardy eur