Hľadaj

Inflácia klesla na 2,1 %, vrátila sa na svoje trojročné minimum

Robert Juriš Ekonomika Poslať

Ceny potravín, nealkoholických nápojov, piva, vína aj pohonných hmôt počas uplynulého mesiaca opäť o niečo klesli. Júnová inflácia na Slovensku sa tak dostala na úroveň 2,1 %, čo je najmenej za posledné tri roky. Je to dokonca menej ako priemer krajín eurozóny.

Inflácia sa vrátila na svoje trojročné minimum

Foto: Shutterstock

Najdôležitejšie faktory inflácie

Medziročná inflácia na Slovensku je už v súčasnosti nízka – najnižšia za posledné tri roky. Na úrovni 2,1 % však už bola aj v apríli tohto roku, pričom v máji sa opäť mierne zvýšila. Aktuálne zvoľnenie inflácie má na svedomí postupné spomaľovanie medzimesačného rastu cien na Slovensku, ktorý sa v júni 2024 dostal prakticky na nulu.

Jedným dychom je však potrebné dodať, že neklesajú ceny všetkých sledovaných tovarov a služieb. V júni sa zvýšila napríklad cena alkoholu, služieb lekárov a zubárov či vysokoškolské poplatky. Ich vplyv na výdavky slovenských domácností však nie je zásadný.

97890

Podľa údajov Štatistického úradu SR medzimesačne zostali spotrebiteľské ceny na Slovensku prakticky nezmenené. Medziročne však boli vyššie až v 11 z 12 sledovaných odvetví. Lacnejšie boli len rekreácie a kultúra.

Niektoré ceny dokonca klesajú

Dobrou správou pre spotrebiteľov je, že najvýznamnejšie zložky výdavkov domácností – potraviny s nealko nápojmi a bývanie s energiami mali približne rovnaké ceny ako pred rokom. K medziročnému rastu cien prispievali buď minimálne, alebo mali dokonca tlmiaci účinok.

Ceny potravín boli v medziročnom porovnaní vyššie len o 0,5 %. Drahšie boli najmä oleje a tuky, chlieb a obilniny, ryby, cukorcukrovinky. Nárast ich cien sa však pohyboval len na úrovni do 4 %.

Zároveň však zlacnelo mäso, mlieko, syryvajcia, a pod vplyvom sezónnosti najmä ovocie a čiastočne aj zelenina.

Spomedzi výdavkov na bývanie a energie bolo medziročne lacnejšie imputované nájomné a pevné palivá. Rovnaké alebo nižšie ceny ako pred rokom mali všetky energie (plyn a elektrina) s výnimkou tepelnej. Ostatné zložky výdavkov v rámci bývania boli medziročne drahšie v rozmedzí od 1 do 14 %. Týkalo sa to najmä údržby a opráv obydlia, ďalej odvozu a likvidácie odpadu, ako aj vodného a stočného,“ konštatujú štatisti.

97878

Pre občanov je dôležité tiež to, že reálne mzdy u nás sú aktuálne vyššie ako klesajúca inflácia, a to vo všetkých sledovaných odvetviach. Dokonca dvojciferne rastú v prípade dopravy a skladovania (+11,1 %) a maloobchodu (+10,3 %).

Aká je situácia v krajinách eurozóny

Z pohľadu jednotlivých krajín eurozóny v júni 2024 až 12 z 20 členských štátov tohto ekonomického zoskupenia zaznamenalo medzimesačný pokles inflácie, v siedmich prípadoch sa rýchlosť nárastu spotrebiteľských cien zvýšila a v jednom prípade (Grécko) zostala na rovnakej úrovni ako pred mesiacom. 

Najnižšia inflácia spomedzi dvadsiatky krajín eurozóny je vo Fínsku (0,6 %), Taliansku (0,9 %), Litve (1 %), Lotyšsku (1,4 %), Írsku (1,5 %) a Slovinsku (1,6 %). Pod priemerom krajín eurozóny, ktorá je na úrovni 2,5 %, sa nachádzajú aj Malta (2,1 %), Grécko a tiež Slovenská republika (po 2,4 %).

Všetky ostatné štáty už majú hladinu spotrebiteľských cien vyššiu, ako je priemer eurozóny. Najvyššia inflácia je v Belgicku (5,5 %), Španielsku (3,5 %), Holandsku a Chorvátsku (po 3,4 %), Rakúsku (3,2 %), Portugalsku a na Cypre (po 3,1 %).

Spomedzi členských krajín eurozóny počas uplynulého mesiaca inflácia najviac zrýchlila v Belgicku a Holandsku (+0,6 percentuálneho bodu). Naopak, najvýraznejší úbytok štatisti zaznamenali v Chorvátsku a Slovinsku (–0,9 percentuálneho bodu).

ECB: Prvý nesmelý krok má za sebou

Vývoj cien tovarov a služieb v krajinách Európskej únie je priaznivý. Hoci inflácia priebežne klesá, keď aktuálne dosahuje priaznivých 2,5 %, obavy z jej možného opätovného nárastu stále pretrvávajú. Aj preto Európska centrálna banka o znížení svojich kľúčových úrokových sadzieb zatiaľ rozhodla len raz a iba o symbolickú štvrtinu percentuálneho bodu zo 4,5 na 4,25 %..

Európska centrálna banka naposledy znižovala svoje úrokové sadzby v roku 2016, a tie sa až do tretieho roku pandémie koronavírusu pohybovali na úrovni okolo 0 %. Vtedy sa však roztočila inflačná špirála, ktorá sa rýchlo dostala na dvojciferné hodnoty, a európski bankári museli zakročiť ráznym sprísnením menovej politiky. Otázkou teraz je, kedy v záujme oživenia európskej ekonomiky príde k ďalšiemu, respektíve aj razantnejšiemu znižovaniu úrokových sadzieb.

USA: Inflácia sa dostala na úroveň 3 %.

Okrem Európy prichádzajú dobré správy aj zo zámoria. Medziročná inflácia v Spojených štátoch počas uplynulého mesiaca klesla na svoje tohtoročné minimum. Z májových 3,3 % sa v júni znížila na rovné 3 %. Potrebné je dodať, že ekonomickí analytici boli prekvapení touto informáciou a v súčasnosti sa opäť rozprúdila vášnivá diskusia o potrebe uvoľnenia menovej politiky miestnou centrálnou bankou.

Americký Federálny rezervný systém (FED) drží svoju základnú úrokovú sadzbu v pásme 5,25 až 5,5 %, čo je najviac od roku 2001. Ešte na začiatku tohto roku sa predpokladalo, že v priebehu roka zníži tieto úrokové sadzby päť- až sedemkrát. V súčasnosti je zrejmé, že toto tempo určite nestihne. Otázkou je, kedy sa vôbec osmelí urobiť prvý krok, ktorý má Európska centrálna banka už nesmelo za sebou.

„Po informácii o poklese inflácie v krajine na úroveň 3 % je oznámenie o znížení úrokových sadzieb FED-om na najbližšom septembrovom zasadnutí takmer isté,“ konštatujú ekonomickí analytici vo vzácnej zhode.

Rusko: Ceny rastú, stúpnu aj úroky

Opačný trend v súvislosti s vývojom inflácie panuje v Rusku. Tá v júni 2024 dosiahla svoje 16-mesačné maximum na úrovni 8,6 %. Zdraželi najmä potraviny (+19 %), pričom najvyšší cenový prírastok v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom zaznamenali obľúbené zemiaky (+34 %).

Rast cien v krajine sa zrýchlil šiesty mesiac za sebou, preto sa očakáva, že ruská centrálna banka koncom júla zvýši svoje úrokové sadzby, ktoré od decembra minulého roka drží na úrovni 16 %. Guvernérka Elvira Nabiullinová dokonca vyhlásila, že ak inflačné tlaky nezačnú slabnúť, zvýšenie sadzieb bude musieť byť výrazné.

Argentína: Stále extrémne vysoké ceny

Inflácia v Argentíne síce spomalila z májových 276 na júnových 271 %, no stále patrí medzi najvyššie na svete. Životné náklady v krajine v tomto roku vzrástli o 80 %. Platy a dôchodky sú tu veľmi nízke, no ceny dosahujú podobné úrovne ako v Spojených štátoch. Rekordný je aj prepad miestnej meny, keď jeden dolár stojí viac ako 1 500 argentínskych pesos.

logo
Prečítajte si tiež:
30.4.2025 Tlačová správa

Ceny novostavieb v Bratislave zvýšila nová DPH, predaj bytov sa vrátil na rastovú trajektóriu

V prvých troch mesiacoch roka 2025 sa v Bratislave predalo celkom 539 bytov v bratislavských novostavbách, vypočítali to analytici Bencont ...

30.4.2025 Tlačová správa VšZP

VšZP motivuje k očkovaniu proti rakovinovému vírusu, poistenci môžu ušetriť takmer sto eur

Ľudský papilomavírus (HPV) je vysoko nákazlivý vírus, s ktorým sa počas života stretne väčšina populácie. Existuje viacero typov HPV. ...

29.4.2025 Tlačová správa

Posledné dni na darovanie 2 percent

Ak chcete poukázať podiel zo svojej zaplatenej dane za rok 2024 vybranej neziskovej organizácii, nadácii či občianskemu združeniu, máte čas ...

29.4.2025 Roland Régely

Jedna z najstarších pamiatok Bratislavy sa zmení: Budova bývalej konskej železnice prejde rekonštrukciou

Bratislavské Nové Mesto plánuje zrekonštruovať budovu bývalej konskej železnice. Ide o významnú historickú stavbu, ktorá pre mestskú ...

29.4.2025 Michal Sobek

Nechcete, aby štát zisťoval vaše príjmy a majetok kvôli energopomoci? Stihnite podať námietku

Rezort hospodárstva SR plánuje v súvislosti s poskytovaním energopomoci spracúvať osobné údaje občanov. Tí však majú možnosť podať ...

29.4.2025 Tlačová správa

Trhy čelia najvyššej volatilite od roku 2020

Finančné trhy čelia značným výkyvom. Index volatility, alebo inak zvaný aj index strachu, dosiahol najvyššie úrovne od covidu. V čase ...

28.4.2025 Roland Régely

Dôchodky 2025: do penzie pôjdeme neskôr, seniori si tento rok prilepšia na trinástom dôchodku o desiatky eur

Rok 2025 je z pohľadu dôchodkového poistenia plný zmien. Dôchodky sa zvýšili o 2,1 %, výška 13. dôchodku vzrástla o desiatky eur, ...

28.4.2025 Tlačová správa

Povinnosti pre dovozcov tovarov – mechanizmus CBAM

Do 30. apríla 2025 majú dovozcovia povinnosť predložiť správu obsahujúcu informácie za obdobie skončeného štvrťroka (január až marec ...

28.4.2025 Tlačová správa

Shrinkflácia – platíte rovnako, dostávate menej

Zmenšovanie výrobku a ponechanie rovnakej ceny. Aj to sú obľúbené praktiky obchodníkov, na ktoré je možné naraziť čoraz častejšie. ...

28.4.2025 Michal Sobek

Železnice Slovenskej republiky si na seba dlhodobo nevedia zarobiť. Ich šéf chce zrušiť až 1 000 pracovných miest

Situácia v slovenských železniciach začína byť skutočne kritická a ak sa nezvýšia mzdy a neprilákajú noví zamestnanci, tak Železniciam ...

27.4.2025 Tlačová správa

FS sprístupnila kalkulačku na výpočet daňových preddavkov

Na portáli FS je sprístupnená aktuálna daňová kalkulačka pre výpočet preddavkov na daň z príjmov fyzických a právnických osôb za rok ...

26.4.2025 Mário Špilberger

Seniori, tieto služby dostanete zadarmo

Lacnejšie či dokonca bezplatné cestovanie seniorom zabezpečuje štát, vyššie územné celky a obce. Niektorí seniori nemusia doplácať ani ...

24.4.2025 Tlačová správa

Výrobný sektor čelí turbulentným časom. Situácia zdôrazňuje potrebu celoživotného vzdelávania

Transformácia globálnej ekonomiky, vplyv AI, ktorý sa prejavuje vo všetkých sférach života, hroziaca colná vojna. Žijeme v turbulentných ...

20.4.2025 Tlačová správa

Tisíce Slovákov hrajú nelegálne hazardné hry. Štát prichádza na daniach o stovky miliónov

Až 296-tisíc dospelých Slovákov má za posledný rok skúsenosť s hraním nelicencovaných hazardných hier na internete. Ďalších 300-tisíc ...

15.4.2025 Eva Sadovská

Marcová inflácia zrýchlila na 4,0 %. Ako rast cien ovplyvní naše financie a investície?

Štatistický úrad SR dnes zverejnil marcový vývoj cien tovarov a služieb. Na medziročnej báze došlo k zrýchleniu, nakoľko ...

15.4.2025 Michal Sobek

Zbohom papierovým faktúram: Slovensko chystá povinné e-faktúry

Od roku 2027 čaká slovenských platiteľov DPH významná zmena. Budú totiž vystavovať faktúry výlučne v elektronickej podobe. Je to ...

9.4.2025 Redakcia FinReport

Koniec vlakov zadarmo?

V uplynulých dňoch sa na Slovensku objavili správy o plánovanom zavedení minimálneho cestovného vo výške jedného eura pre cestujúcich vo ...

3.4.2025 Tlačová správa

Trumpova politika svetovým akciám neprospieva, tie európske však rastú

Odliv kapitálu z amerických akcií do tých európskych dosiahol najvyššiu úroveň v ...

Apríl

 
P
U
S
Š
P
S
N
Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay