Inflácia je v čoraz červenších číslach. V rámci eurozóny v júli 2022 dosiahla 8,9 % a na Slovensku 12,8 %
Ročná inflácia v júli 2022 sa podľa rýchleho odhadu Európskeho štatistického úradu Eurostat zvýšila o ďalšie tri desatiny percentuálneho bodu. Z júnových 8,6 % stúpla na júlových 8,9 %. Je to až štyriapol násobok dlhodobého cieľa, ktorý Európska centrálna banka považuje pre verejné financie za optimálny. Inflácia na Slovensku dosiahla už 12,8 %. Horšie ako my sú spomedzi krajín eurozóny na tom len tri pobaltské krajiny – Litva, Lotyšsko a Estónsko.

Foto: Shutterstock
Najviac rastú ceny energií
Podľa dát Eurostatu najväčší podiel na vysokej inflácii majú energie, ktoré v rámci eurozóny medziročne zdraželi o 39,7 %. Za nimi nasledujú jedlo, alkohol a tabak s tabakovými výrobkami, ktoré medziročne „pribrali“ na cene o 9,8 %, priemyselné tovary bez energií (4,5 %) a služby (3,4 %).
Stále platí, že hlavnou príčinou masívneho zdražovania tovarov a služieb sú dôsledky dvojročnej pandémie koronavírusu, ale najmä narušené dodávateľsko-odberateľské vzťahy na trhu a predovšetkým vplyvy ruskej vojenskej invázie na Ukrajine.
Inflácia stúpa, no nie všade
Spomedzi krajín eurozóny má dlhodobo najnižšiu infláciu Malta (6,5 %). Nasledujú Francúzsko (6,8 %), Fínsko (7,9 %), Taliansko (8,4 %) a Nemecko (8,5 %). Inflácia vo všetkých ostatných krajinách sa už nachádza nad priemerom eurozóny. Najvyššia je dlhodobo v pobaltských krajinách – v Litve (20,8 %), Lotyšsku (21,0 %) a Estónsku (22,7 %).
Zaujímavosťou je, že nie vo všetkých sledovaných krajinách inflácia stúpa pravidelne každý mesiac. Napríklad v júni 2022 klesla hneď v niekoľkých. Najvýraznejšie v Luxembursku o celý jeden percentuálny bod, ďalej vo Fínsku o 0,2 % a v Grécku o 0,1 %.
Ako je na tom Slovenská republika
Slovenská republika sa s infláciou na úrovni 12,8 % nachádza vysoko nad priemerom eurozóny. V rámci tohto spoločenstva 19 krajín platiacich eurom sú na tom horšie len tri krajiny zo severovýchodu Európy. Medzimesačne inflácia na Slovensku vzrástla o 0,2 %.
ECB konečne zasiahla
Keďže inflácia v krajinách eurozóny dosahuje naozaj vysoké čísla, aj Európska centrálna banka (ECB), ako jedna z posledných centrálnych bánk na svete sa, rozhodla konať a začala zvyšovať svoje kľúčové úrokové sadzby. V júli k doterajšiemu základu po jedenástich rokoch pridala pol percentuálneho bodu.
Úrokovú sadzbu pre hlavné refinančné operácie a úrokové sadzby pre jednodňové refinančné a jednodňové sterilizačné operácie zvýšila s účinnosťou od 27. júla 2022 na 0,50 %, 0,75 % a 0,00 %.
Podobne by sa mala zachovať v septembri, a potom aj na konci tohto kalendárneho roka. Rada guvernérov ECB sa však rozhodne na základe aktuálnej ekonomickej situácie v eurozóne a na základe ďalšieho vývinu cien tovarov a energií.
ECB predstavila svoj nový nástroj – takzvaný antifragmentačný Transmission Protection Instrument (TPI), ktorého cieľom je tlmiť príliš negatívne vplyvy na výnosy niektorých štátnych dlhopisov. V posledných mesiacoch sme totiž mohli pozorovať výrazný nárast výnosov štátnych dlhopisov, ako aj zásadné oslabovanie kurzu eura voči americkému doláru.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Mnohí ľudia majú problémy so splácaním dlhov, hrozia im exekúcie
- 2.Tohtoročná Veľká noc nebude štedrá. Slováci plánujú šetriť viac ako v predchádzajúcich rokoch
- 3.Parlament schválil novelu zákona o príspevku pri narodení dieťaťa. Ktoré mamičky dostanú viac peňazí?
- 4.NBS upozorňuje na riziko zvyšovania počtu nesplácaných hypotekárnych úverov
- 5.Changpeng Zhao: Šéf Binance bagatelizuje hrozbu digitálnych mien centrálnych bánk pre kryptosvet