Inflácia ešte vzrastie kvôli preťaženým prístavom, o ktorých sme možno doteraz ani nepočuli
Aktuálna inflácia v krajinách patriacich do eurozóny preskočila hranicu 4 %. V niektorých krajinách, ako napríklad na Slovensku, je vyššia ako 5 %. Ekonomickí analytici očakávajú, že bude ešte vyššia. Okrem stále uvoľnenej menovej politiky Európskej centrálnej banky sa o to postará aj katastrofálna situácia v najväčších svetových prekladiskách tovaru.

Foto: Shutterstock
Málo lodí = málo prepraveného tovaru
Zlá situácia v doslova upchatých medzinárodných prístavoch, najmä v juhovýchodnej Ázii, kde nákladné lode čakajú na vpustenie predĺžené časy, pravdepodobne zostane aj v roku 2022. Hongkong patrí medzi najrušnejšie kontajnerové prístavy na svete spolu s Ningbo, Guangzhou (na snímke) a Shenzhen, ktoré sa nachádzajú v Číne.
V septembri 2021 prijal tento prístav iba 1 358 medzinárodných nákladných plavidiel, čo je jeden z najnižších údajov v histórii prístavu. Pred vypuknutím pandémie koronavírusu prichádzalo do Hong Kongu takmer dvakrát toľko plavidiel. Rovnako slabé sú aj údaje o množstve prijatého tovaru, ktorý dosiahol v septembri tohto roku približne 17,8 miliónov ton, teda najnižšiu hodnotu od roku 2000.
Škodí aj politika nulového covidu
„Výrazný podiel na tejto nepriaznivej situácii majú dopravné zápchy a úzke miesta v systéme kontajnerovej dopravy. Stojí za tým nestabilná ponuka v dôsledku politiky „nulového covidu“ v Číne, ktorá má platiť minimálne do zimných olympijských hier v roku 2022 v Pekingu,“ tvrdí makroekonomický analytik Saxo Bank Christopher Dembik.
Podľa jeho slov odstavenie strategických prístavov na jeden mesiac spôsobí problémy v dodávateľskom reťazci na 6 až 8 týždňov. To sa stalo napríklad minulý rok, keď čínske úrady vlani v júni uzavreli prístav Yantian kvôli rastúcim prípadom ochorenia na COVID-19. Situáciu môžu zhoršiť aj prírodné katastrofy. Napríklad v polovici októbra tajfún Kompasu „uväznil“ na niekoľko dní lode v okolí Hongkongu.
Preťažené prístavy zvýšia infláciu
Saxo Bank preto očakáva, že fenomén preťažených prístavov bude mať vplyv na oživenie hospodárstva aj v roku 2022, čo ďalej zvýši infláciu. „Globálne centrálne banky budú preto musieť v budúcom roku zvyšovať úrokové sadzby oveľa rýchlejšie, než sa očakávalo, aby bojovali s pretrvávajúcimi inflačnými tlakmi. Americká centrálna banka a Európska centrálna banka (ECB) sú v prvej línii,“ dodáva Ch. Dembik.
Zároveň je však potrebné si pripomenúť nedávne vyhlásenie šéfky ECB Christiny Lagardovej. Povedala, že hoci inflačné tlaky môžu trvať aj dlhšie, ako sa pôvodne predpokladalo, napriek tomu sa nechystá upustiť od politiky lacných peňazí a neplánuje zvyšovať základné úrokové sadzby.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





- 1.Toto sú najdôležitejšie otázky súvisiace s rodičovským dôchodkom a odpovede na ne
- 2.Ako sa v roku 2023 zvýšia príplatky za prácu cez víkendy, v noci a počas sviatkov
- 3.Pre získanie úveru v banke je kľúčová bonita. Čo všetko musíte spĺňať, aby ste vyhoveli?
- 4.Banky vlani zaznamenali rekordné zisky 829 miliónov eur. Najväčšie príjmy pre ne predstavujú výnosy z úrokov
- 5.Mladí ľudia s hypotékou môžu získať až 400-eurový daňový bonus, ak splnia tieto podmienky