INESS: S týmto programovým vyhlásením sa budeme zadlžovať rovnako ako doteraz
„Vláda v novom programovom vyhlásení jednoznačne ukázala, že deficit ani dlh nepovažuje za skutočný problém Slovenska a plánuje sa spoliehať na ekonomický rast a náhodu v podobe poklesu cien energií, ktoré jej majú pomôcť postupne znižovať deficit,“ konštatuje v súvislosti s v pondelok predstaveným programovým vyhlásením vlády Inštitút ekonomických a sociálnych štúdií INESS.
Zdroj: Freepik
Čo prinieslo programové vyhlásenie vlády
Vo programovom vyhlásení novej vlády Roberta Fica sa počíta s vyšším daňovým zaťažením občanov aj podnikateľských subjektov. Vládou schválený dokument avizuje vyššiu progresivitu zdanenia príjmov fyzických osôb, zvýšenie zdanenia tabaku aj liehu, úpravu daňového bonusu na dieťa a avizuje aj opätovné zavedenie takzvanej bankovej dane, respektíve dane zo sladených nápojov.
Podobne chce postupovať aj v prípade progresívneho zdanenia nehnuteľností pri zohľadnení sociálneho štandardu vlastníkov bytov či domov. Vyššie zdanenie sa dotkne najmä osôb, ktoré vlastnia dve a viac nehnuteľností.
Chýbajú úsporné opatrenia
Podľa INESS zo strany novovznikajúcej vlády v súvislosti s plánovanými opatreniami určite nejde o konsolidáciu verejných financií, ale o zvyšovanie daňového zaťaženia.
„Zámer zvyšovania efektivity prevádzky štátu na 7 miliardový schodok v žiadnom prípade nestačí. Vláda týmto krokom otvorene prehlasuje, že výšku dlhu či Maastrichtské kritériá spomedzi reálnych hrozieb vylúčila,“ tvrdia analytici inštitútu, ktorým v dokumente chýbajú konkrétne úsporné opatrenia.
Podľa nich chce vláda existujúci dlh znížiť len opticky, transformáciou zákona o dlhovej brzde, „čím sa samozrejme nijako nemení obraz Slovenska a jeho rizikovosť v očiach zahraničných investorov“.
Takto nárast dlhu nezastavíme
Prekvapením pre INESS nie je ani opätovná snaha o zdanenie bankového sektora. „Nová vláda sa však už z minulosti poučila, a chce zabrániť prenosu opatrenia na spotrebiteľa, čo bude pravdepodobne znamenať nárast regulácie sektora s rizikom zníženia inovácií a dostupnosti niektorých služieb a produktov pre spotrebiteľov,“ pokračujú ďalej.
Poukázali tiež na avizovaný 13. dôchodok v roku 2024 pre všetkých penzistov v celkovom objeme takmer 1 miliardy eur, pričom toto opatrenie je v príkrom rozpore s opakovaným odkazom na adresné vyplácanie sociálnej pomoci.
„Zo strednodobého hľadiska môžeme od tohto programového vyhlásenia nasledujúce štyri roky očakávať veľmi pomaly (ak vôbec) klesajúci schodok, ktorý sa bude znižovať príliš pomaly na to, aby zastavil nárast dlhu. Slovensko sa bude s týmto programovým vyhlásením zadlžovať rovnako ako doteraz, a udržateľnosť verejných financií zostane v pásme vysokého rizika,“ dodávajú odborníci z INESS.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.„Nebudeme ticho“ sa opäť ozývalo námestím v Poprade. Po 22-krát sa konalo zhromaždenie, ktoré reaguje na súčasné politické a spoločenské dianie
- 2.Daň z finančných transakcií je realitou. Čo to prinesie v praxi?
- 3.V niektorých bankách odíde platba ako okamžitá, len ak ju tak označíte
- 4.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 5.Štátne dlhopisy: Od tisíc eur a s približne 3-percentným úrokom