Hrozba stagflácie je čoraz reálnejšia. Centrálne banky musia byť mimoriadne opatrné
Prakticky celý svet v súčasnosti čelí dramatickému rastu cien tovarov a služieb. Nárast inflácie ešte urýchlili dôsledky vojenského konfliktu na Ukrajine vrátane sankcií uvalených na Rusko. Stúpli ceny pohonných hmôt, stavebných materiálov aj potravín. V súčasnosti sa však už nehovorí len o inflácii a o jej dôsledkoch, ale aj o hrozbe stagflácie.

Foto: Shutterstock
Kombinácia viacerých faktorov
Kombinácia viacerých faktorov viedla k jednému z najvypuklejších nárastov cien surovín za posledné desaťročia. Výrazne sa tak zintenzívnili už existujúce inflačné tlaky a obavy o budúci cenový vývoj, čo vyvoláva potrebu sprísňovania menovej politiky.
Vojna však spôsobila aj zhoršenie dodávateľsko-odberateľských vzťahov. Na ekonomiku pôsobia silné tlmiace vplyvy a produkcia hrubého domáceho produktu (HDP) je už niekoľko mesiacov nižšia, ako sa pôvodne očakávalo. A práve kombinácia vysokej inflácie a pretrvávajúcej ekonomickej stagnácie môže vyvolať stagfláciu.
Čo je to vlastne stagflácia
Označuje sa ňou spravidla dlhšie trvajúce obdobie zle fungujúcej ekonomiky, keď vysokú infláciu sprevádza slabý, nulový, respektíve negatívny ekonomický rast, prípadne aj vysoká nezamestnanosť. Súčasná inflácia je vo väčšine krajín na 20- až 40-ročných maximách. Hospodársky rast je stále v miernom pluse, no zaostáva za očakávaním. Akurát mieru nezamestnanosti sa vo väčšine krajín darí držať na relatívne nízkych úrovniach. Prvé kritérium pre vznik stagflácie je teda splnené, druhé len čiastočne a tretie zatiaľ nie je.
Prečo je potrebné postupovať opatrne
Centrálne banky v snahe udržať infláciu na uzde pristúpili k sprísňovaniu menovej politiky v podobe zvyšovania úrokových sadzieb. Napríklad v Česku sa kľúčová úroková sadzba dostala už na 7 %. V Poľsku a Maďarsku je na úrovni 6 %. Americký Federálny rezervný systém FED dostal kľúčovú úrokovú sadzbu na 1,75 % a Európska centrálna banka začne so zvyšovaním svojich záporných úrokov v júli 2022. Samostatnou kapitolou je centrálna banka Ruska, ktorá najprv zvýšila kľúčovú úrokovú sadzbu na 20 %, a potom ju postupne znižovala až na 9,5 %.
Snaha centrálnych bánk však môže byť kontraproduktívna, pretože okrem eliminovania rastu inflácie môže mať tlmiaci vplyv na hospodárstvo a už aj tak príliš spomaľujúcu ekonomiku. Zvýšenie úrokových sadzieb zdražie úvery pre podniky aj obyvateľstvo, čo zároveň zníži záujem o spotrebu a investície.
„Z tohto pohľadu musí byť centrálna banka vo svojej reakcii opatrná a prípadne čiastočne tolerovať aj dočasne vyššiu infláciu. To však len vtedy, ak v spoločnosti panuje dôvera, že sa inflácia napokon vráti na pôvodné nízke úrovne. Hovorí sa tomu ukotvenie dlhodobých inflačných očakávaní,“ konštatuje vo svojom komentári Národná banka Slovenska.
Ropné šoky a prvá stagflácia
Pojem stagflácia sa po prvýkrát objavil v 70-tych rokoch minulého storočia, keď svetové ekonomiky naposledy zažili situáciu stagnujúcej či klesajúcej ekonomiky sprevádzanej prudkým rastom spotrebiteľských cien.
Príčinou boli ropné šoky v rokoch 1973 a 1979 až 1980. Sprísnenie menovej politiky prišlo neskoro a pri druhom šoku musela americká centrálna banka (FED) pristúpiť k veľmi prudkému zvýšeniu sadzieb, aby ukotvil inflačné očakávania späť na želanú úroveň. Kľúčovú úrokovú sadzbu zvýšil až k 20 %, pričom ešte v roku 1977 bola pod 5 %. Dôsledkom boli výrazné straty na ekonomickej výkonnosti a rast nezamestnanosti.
V čom je situácia podobná, v čom odlišná
Súčasná situácia je v niektorých aspektoch podobná tej spred viac ako štyroch desaťročí. Aj v tomto prípade prišiel ponukový šok po pomerne dlhom období uvoľnenej menovej politiky, a aj v tomto prípade sa reálne úrokové sadzby na začiatku cenového šoku pohybovali vo výrazne záporných hodnotách.
Jedným zo zásadných rozdielov je, naopak, nižšia energetická náročnosť ekonomík, ako bola v minulosti. V prípade USA je to približne o tretinu, v prípade európskych krajín až o polovicu.
Preto a tiež kvôli spomenutému „ukotveniu dlhodobých inflačných očakávaní“ Európska centrálna banka až v júni 2022 rozhodla o ukončení čistého nákupu aktív a o zvýšení kľúčových úrokových sadzieb o štvrť percenta. Ďalšieho pol percenta by mohla pridať v septembri v prípade, ak by sa situácia nezlepšila.
Kľúčové slová
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Novým trendom vo svete podnikania sú virtuálne asistentky
- 2.Takto sa od 1. októbra 2023 zvýšia príspevky pomoci v hmotnej núdzi
- 3.Tradičný Levický jarmok 19. - 22. októbra 2023
- 4.Nakupovanie online: Kedy je platenie kartou v e-shope naozaj bezpečné?
- 5.Problémy s trávením a histamínová intolerancia, aké sú možnosti liečby