Home office je na Slovensku menej populárny ako u našich susedov
Na Slovensku pracuje z domu, teda na home office, menej ako 13 % zamestnaných ľudí. Tento fenomén, ktorého masové rozšírenie sa spája najmä s pandémiou koronavírusu, je najpopulárnejší v krajinách Beneluxu, škandinávskych krajinách, ale rozšírenejší ako na Slovensku je aj u našich susedov – v Rakúsku, Česku či Poľsku.

Foto: Shutterstock
Najviac v administratíve, najmenej v priemysle
Podľa dát Európskeho štatistického úradu Eurostat pracuje na Slovensku v rámci home office 12,7 % zamestnaných ľudí. Z nich 7,8 % pracuje z domu občas a len 4,9 % pravidelne. Najväčší nárast tohto ukazovateľa nastal počas pandémie koronavírusu. Kým v roku 2019 na Slovensku pracovalo z domu 9,5 % zamestnaných ľudí, v roku 2021 to bolo 15 %, neskôr číslo mierne pokleslo.
Na Slovensku častejšie pracujú z domu podnikatelia ako zamestnanci. Vlani využívalo prácu z domu 29,3 % podnikateľov (vrátane živnostníkov) a len 9,8 % zamestnancov. Pri podnikateľoch so zamestnancami to bolo až 38,7 %.
Čísla Eurostatu ďalej vypovedajú o tom, že na Slovensku bol najvyšší podiel pracujúcich z domu v odvetviach odborných a administratívnych služieb (10,9 %) a v oblasti informačných technológií (8,7 %). Z dostupných odvetví najmenej ľudí z domu pracovalo v priemysle (1,6 %).
V EÚ pracuje z domu každý piaty zamestnaný človek
Slovenský Inštitút pre stratégie a analýzy (ISA) poukazuje na skutočnosť, že prácu na home office v rámci krajín Európskej únie najčastejšie využívajú zamestnaní ľudia v Holandsku (51,9 %) a vo Švédsku. Naopak, najmenej ju využívajú v Bulharsku. Priemerná úroveň využívania práce z domu je v rámci krajín EÚ na úrovni približne 20 %. Inak povedané, týka sa každého piateho zamestnanca alebo živnostníka.
Viac ako na Slovensku sa home office uplatňuje aj u našich susedov. Napríklad v Rakúsku je to na úrovni 27,9 %, v Česku 15,2 % a v Poľsku 14,3 %.
Práca na diaľku je po koronakríze na ústupe
Keďže práca z domu prináša v praxi viac problémov ako benefitov, väčšina firiem vo všeobecnosti začala takúto prácu kombinovať s prácou v kancelárii.
„Kľúčovými benefitmi chodenia do ‚officu‘ sú a budú osobné kontakty s kolegami, rýchlejšie riešenie problémov či budovanie vzťahov. Zamestnanci sa však zároveň neplánujú vzdať ani určitej flexibility, ktorú im ponúka práve pár dní práce z domu do týždňa alebo do mesiaca,“ myslí si analytička WOOD & Company Eva Sadovská.
Podľa nej práca na diaľku je po svojom vrchole z roku 2021 na ústupe. Vzhľadom na skúsenosti z nasledujúcich rokov sa neočakáva, že by v blízkej budúcnosti mohlo dôjsť k jej nárastu. Naopak, skôr sa predpokladá obdobie stagnácie.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Materská v roku 2026 poriadne stúpne. Získať môžete až 2 329 eur
- 2.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 3.Všeobecná zdravotná poisťovňa necháva voľbu benefitov na svojich poistencov, tí najlepšie vedia, čo potrebujú
- 4.Kam až klesnú úrokové sadzby hypoték v roku 2025 a čo to urobí s realitným trhom
- 5.Do roku 2035 bude podľa prognózy polovica slovenských detí trpieť nadváhou a obezitou