Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Historicky najnižšia nezamestnanosť môže klesať ďalej, ovplyvňuje ju aj brexit

Zuzana Fryč Ekonomika Poslať

Pracovné možnosti na Slovensku sú pre nezamestnaných stále otvorené. Dlhodobo nezamestnaní nachádzajú prácu v domácom prostredí častejšie ako v minulosti. Evidovaná miera nezamestnanosti síce v júni medzimesačne vzrástla o 0,09 percentuálneho bodu na 4,97 % a celková stúpla o 0,04 percentuálneho bodu na 6,04 %, bolo to len krátkodobé zvýšenie vplyvom čerstvých absolventov. Analytici očakávajú, že nezamestnanosť i po dosiahnutí historického minima bude naďalej klesať. Voľných pracovných miest je však pre Slovákov dosť.

Vývoj nezamestnanosti na Slovensku

Foto: shutterstock

Cieľ splnený s predstihom

Slovensko i Európska únia zažívajú od roku 2010 pozitívny ekonomický vývoj, vďaka čomu sa zvyšuje aj výkon našej ekonomiky. Hrubý domáci produkt (HDP) Slovenska teda prirodzene rastie. Keďže sa ekonomike darí, stúpa dopyt po tovaroch a službách, a následne i dopyt zamestnávateľov po pracovnej sile. Tieto faktory znamenajú nárast celkovej zamestnanosti, ktorá je momentálne na svojom historickom maxime. 

„Pozitívnou správou je, že zamestnávatelia ročne vytvoria desaťtisíce nových pracovných miest a ďalšie desaťtisíce ich majú neobsadených, čo hrá, prirodzene, v prospech nezamestnaných. To je hlavný dôvod, prečo sa na Slovensku dlhodobo darí znižovať nezamestnanosť, pričom v tejto oblasti dosahujeme historické minimá. Dokonca sa nám v predstihu, v roku 2018, podarilo dosiahnuť cieľ zo stratégie Európa 2020 – zvýšiť zamestnanosť vo vekovej skupine od 20 do 64 rokov na úroveň 72 % do roku 2020,“ konštatuje hovorkyňa Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVaR SR) Veronika Husárová. 

Rastu zamestnanosti na Slovensku pomáhajú i opatrenia MPSVaR SR na podporu vytvárania pracovných miest pre znevýhodnených občanov, podpora rekvalifikácií, konkrétne aktívne opatrenia trhu práce a motivovanie ľudí prijímať prácu i za nižšiu mzdu. Tým sa darí výrazne znižovať dlhodobú nezamestnanosť. 

Analytik inštitútu finančnej politiky Ministerstva financií SR (MF SR) Richard Priesol hlavné dôvody súčasného pozitívneho vývoja nezamestnanosti delí do dvoch skupín: „Prvým dôvodom je vyšší dopyt po pracovnej sile súvisiaci s pozitívnym vývojom slovenskej ekonomiky. Druhým dôvodom je dlhodobé znižovanie štrukturálnej nezamestnanosti vzhľadom na odstraňovanie bariér na trhu práce. Napriek pozitívnemu vývoju na trhu práce však nie sme schopní naplniť vysoký dopyt po pracovnej sile, ktorý je potrebné zabezpečiť zamestnávaním cudzincov.“

Vývoj evidovanej miery nezamestnanosti

Kritické dvojciferné čísla zmizli

Na prelome tisícročí dosahovala nezamestnanosť na Slovensku kritické dvojciferná čísla. Najvyššia bola v roku 2001, na úrovni 19,3 %. Zvyšovanie miery nezamestnanosti od roku 1998 spôsobilo zadlžovanie štátu, spomaľujúci výkon slovenskej ekonomiky a ekonomické reformy, ktoré sa vláda v tom čase snažila implementovať. 

Preto boli vtedy nevyhnutné fiškálne stabilizačné opatrenia vlády pre záchranu a oživenie ekonomiky na Slovensku. Zaviedli sa dovozná prirážka, úprava regulovaných cien, daň z pridanej hodnoty a spotrebnej dane, ktoré postupne prinavrátili Slovensku makroekonomickú rovnováhu. Z krátkodobého hľadiska sa mohli zdať tieto kroky politicky nepopulárne, pretože priniesli i negatívne vplyvy, ako zvyšovanie inflácie a spomalenie tempa rastu ekonomiky. 

V roku 2001 sa prelomovo prejavili pozitívne účinky a oživenie ekonomiky prinieslo zníženie nezamestnanosti a miernejší rast cenovej hladiny. Postupom rokov sa kladne vyvíjal i rast zamestnanosti až do roku 2007, keď miera nezamestnanosti pozitívne poklesla na úroveň 9,57 %

Globálna ekonomická kríza, ktorá sa zrodila v USA, jej nešťastne riadeným „hypotekárnym boomom“ a ďalšími bublinami na akciových trhoch, zasiahla, samozrejme, i slovenskú ekonomiku. Od roku 2008 spôsobila výrazný pokles HDP, keď sa ekonomika postupne dostala do recesie, čo malo veľký vplyv i na zníženie zamestnanosti.

Klesala spotreba domácností, mnohé firmy sa dostali do finančných problémov, ukončili svoju činnosť a ľudia nemali dostatok pracovných miest. Slovensku sa podarilo opäť oživiť ekonomiku, k čomu prispel vo veľkom aj rozvoj exportu do zahraničných krajín. Keďže Slovensko patrí medzi malé otvorené ekonomiky, podobne ako Česká republika, Belgicko či Holandsko, je naša ekonomika závislá od vývoja ekonomiky krajín, s ktorými obchodujeme. Predovšetkým od Nemecka a Veľkej Británie. 

Klesanie nezamestnanosti sa spomalí

Aktuálne prognózy ukazujú, že v horizonte najbližších troch rokov môžeme naďalej očakávať nízku nezamestnanosť. Inštitút finančnej politiky Ministerstva financií SR (MF SR) vydal v júni prognózu do roku 2022, keď možno očakávať mierny pokles nezamestnanosti z aktuálnej 4,9 %-nej úrovne na úroveň 4,6 %. 

Rast nezamestnanosti neočakáva ani hlavná ekonómka a analytička Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová: „Predpokladáme, že nezamestnanosť sa udrží na úrovni okolo 5 % aspoň do konca tohto roku. V prípade, že by nemecká či európska ekonomika ešte viac spomalila, spomaleniu sa nevyhne ani slovenská ekonomika. Ak by náš ekonomický rast bol, povedzme, pod úrovňou 2,5 %, nezamestnanosť by už zrejme začala postupne rásť. Zatiaľ to však v hlavnom scenári neočakávame.“

Keďže zamestnanosť závisí od výkonu ekonomiky, Európska komisia vo svojej tohtoročnej letnej prognóze predpovedá pre rok 2019 a 2020 neustále vytváranie nových pracovných miest na Slovensku, ako aj zdravý ekonomický rast na úrovni 3,6 % v roku 2019 a 3,3 % v roku 2020. 

Výbor pre makroekonomické prognózy MF SR na tento rok predpokladá spomaľujúci rast slovenskej ekonomiky na úrovni 3,5 % i v dôsledku spomalenia eurozóny. Jej predpovede sú veľmi blízke predikciám Európskej komisie aj do budúcna, v roku 2020 by podľa nich mal rast slovenskej ekonomiky ešte spomaliť na 3,4 % a nasýtený trh práce znížiť tvorbu pracovných miest.

Spomaľujúci výkon zahraničných ekonomík sa prenáša do nižšej spotreby domácností. Okrem toho tento negatívny trend postupne tlmí export slovenských automobiliek. K situácii neprispieva ani otázny vývoj brexitu bez dohody, ktorý nepriaznivo ovplyvňuje výkon nemeckej ekonomiky a tiež celej eurozóny. 

„Vzhľadom na to, že viaceré medzinárodné a národné inštitúcie dochádzajú k rovnakým pozitívnym záverom o budúcom vývoji trhu práce na Slovensku, aj MPSVaR SR predpokladá stabilný vývoj miery nezamestnanosti s priestorom na ďalší mierny pokles do roku 2022,“ hodnotí hovorkyňa rezortu práce Veronika Husárová. 

Prácu si našli dlhodobo nezamestnaní

V júni 2019 bolo na úradoch práce evidovaných 166 012 nezamestnaných, no schopných zamestnať sa bolo hneď 136 626 z nich. Pozitívom však ostáva zaujímavý medziročný pokles počtu nezamestnaných o viac ako 8 %. Okrem toho pribudli i nové pracovné miesta, z ktorých takmer polovica je vhodná pre absolventov. 

Medzimesačne sa miera nezamestnanosti zvýšila o 0,09 percentuálneho bodu na 4,97 %. „Jún je už tradične mesiacom, keď štatistiky nezamestnanosti ovplyvňujú čerství absolventi prvostupňového aj druhostupňového vysokoškolského štúdia. Je však veľmi pozitívne, že ich evidencia sa na nezamestnanosti prejavila len stotinovými hodnotami, a na trh práce odišli najmä ľudia, ktorí sú bez práce viac ako rok,“ objasňuje minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter.

Úrady práce zaznamenali pozitívny vývoj v dlhodobej nezamestnanosti. Podľa rezortu práce sa počet nezamestnaných dlhšie ako rok v júni znížil o 1 128 ľudí, medziročne až o 14-tisíc. „Je to veľmi pozitívny vývoj, keď sa pozrieme pár rokov späť, mali sme v evidencii viac ako 215-tisíc dlhodobo nezamestnaných, dnes ich je okolo 60-tisíc. Mnohí boli zároveň aj poberatelia pomoci v hmotnej núdzi a museli sa povinne aktivovať. Vďaka tomu sa naučili vstávať, získali pracovné zručnosti a našli si zamestnanie,“ uzatvára Ján Richter.

logo
Prečítajte si tiež:
24.4.2024 Redakcia FinReport

Ako opraviť odpočítanú DPH pri nezaplatení faktúry za tovar alebo službu

Podnikatelia majú pri neplatení faktúry povinnosť opraviť odpočítanú daň z pridanej hodnoty. Malo by ich to motivovať zlepšovať svoju ...

24.4.2024 Roland Régely

Home office alebo hybridná práca? Banky na Slovensku preferujú skôr druhú možnosť

Slovenská sporiteľňa nedávno oznámila, že jej call centrum bude kompletne pracovať z domu. Najväčšia slovenská banka to odôvodnila ...

24.4.2024 Robert Juriš

Prečo je pri umelej inteligencii potrebné vnímať nielen vysoké tržby, ale aj možné riziká

Spoločnosť OpenAI je jednou z firiem, ktorej sa vlani podarilo urobiť takzvanú dieru do sveta. Na báze umelej inteligencie vyvinula chatbot ...

23.4.2024 Redakcia FinReport

Europarlament: Oprava výrobkov za výhodné ceny bude možná aj po uplynutí záruky

Poslanci Európskeho parlamentu schválili pravidlá jednoduchšieho prístupu k opravám tovarov a výrobkov. Žiadať o ne bude možné aj po ...

23.4.2024 Redakcia FinReport

Spotrebiteľská organizácia varuje pred sťahovaním aplikácie Temu

Používanie niektorých mobilných aplikácií môže byť vyslovene škodlivé nielen pre váš mobilný telefón, ale aj pre bankový účet, s ...

23.4.2024 Redakcia FinReport

VÚB banka: Vedenie účtu aj narábanie s hotovosťou budú drahšie

VÚB je ďalšou bankou pôsobiacou na slovenskom finančnom trhu, ktorá ohlásila zmeny v cenníku svojich služieb. Vychádza z nich, že klienti ...

23.4.2024 Zuzana Fryč

Výber PZP nemusí byť len o nízkej cene, dá sa z neho vyťažiť oveľa viac

Pri výbere povinného zmluvného poistenia (PZP) často rozhoduje čo najnižšia cena, keďže mnohí túto poistku považujú len za zákonnú ...

22.4.2024 Redakcia FinReport

Deficit verejných financií sa vlani strojnásobil, prekročil 6 miliárd eur

Hospodárenie Slovenska sa v minulom roku skončilo v hlbokom mínuse. Deficit verejnej správy sa v roku 2023 medziročne výrazne zvýšil, keď ...

22.4.2024 Redakcia FinReport

Na úradoch práce evidujú najmenej nezamestnaných za posledných päť rokov

Nezamestnanosť na Slovensku je opäť o niečo nižšia. Znížila sa druhý mesiac za sebou. Podiel disponibilných uchádzačov o prácu sa ...

22.4.2024 Robert Juriš

Predaj bytov v Bratislave zaznamenal prvé oživenie od roku 2022, ceny stagnujú

Začiatok tohto roka sa na bratislavskom trhu s nehnuteľnosťami niesol v znamení mierneho oživenia. Počas prvých troch mesiacov 2024 sa ...

22.4.2024 Redakcia FinReport

Žiadať o príspevok na zabezpečenie kybernetickej bezpečnosti je možné do konca apríla 2024

Už len niekoľko dní majú mestá a obce na Slovensku na to, aby požiadali o finančné prostriedky z eurofondov na zaistenie kybernetickej a ...

19.4.2024 Redakcia FinReport

Ekonomika Slovenska vlani rástla rýchlejšie, ako sa pôvodne zdalo, nárast dosiahol „až“ 1,6 %

Ekonomika Slovenska v minulom roku rástla rýchlejšie, ako sa pôvodne zdalo. Na začiatku tohto roku Štatistický úrad SR tvrdil, že to bolo o ...

19.4.2024 Redakcia FinReport

Prémiový benzín už stojí viac ako 1,90 eura, lacnejší sa blíži k hranici 1,70 eura za liter

Liter oboch druhov benzínu oproti predchádzajúcemu týždňu zdražel v priemere o ďalšie dva centy. Ten drahší prémiový 98-oktánový už ...

18.4.2024 Miloslava Némová

Umelá inteligencia vládne aj trhu so smartfónmi. Apple je pod tlakom, Samsung na vzostupe

Spoločnosť Apple, donedávna líder v predaji mobilných telefónov, po prudkom poklese predaja stratila svoju čelnú pozíciu na svetovom trhu v ...

17.4.2024 Miroslav Mišenko

Ekonomická prognóza: Situácia sa môže zlepšiť, nesmieme však prísť o miliardy z plánu obnovy

Rast ekonomiky a reálnych miezd, pokles inflácie aj úrokových sadzieb. Aj toto očakávajú analytici Národnej banky Slovenska, Rady pre ...

17.4.2024 Redakcia FinReport

Nové objednávky v priemysle naďalej klesajú, vo februári 2024 o 6,8 %

Hodnota nových objednávok v priemysle vo februári 2024 a dosiahla objem 5,51 miliardy eur. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku to ...

16.4.2024 Redakcia FinReport

Slovensko je v európskom Indexe prosperity až na 24. mieste. Za nami sú už len tri krajiny

Druhé vydanie Indexu prosperity Slovenska zaradilo našu krajinu až na 24. miesto v rámci Európskej únie. Za nami skončili už len Rumunsko, ...

15.4.2024 Robert Juriš

Marcová inflácia klesla na 2,3 %, sme na tom lepšie ako priemer eurozóny

Tempo rastu cien tovarov a služieb na Slovensku sa začiatkom tohto roka výrazne spomalilo. V marci 2024 predstavovalo iba 2,3 %, čo je o desatinu ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay