HDP Slovenska sa vráti na predkrízovú úroveň až v druhej polovici 2022
Ekonomiky štátov sa po pandémii koronavírusu začnú ozdravovať postupne a nerovnomerne. Podľa analýzy spoločnosti Euler Hermes by sa Slovensko malo vrátiť k predkrízovým číslam hrubého domáceho produktu (HDP) v druhej polovici roku 2022.

Foto: Shutterstock
Poľská ekonomika sa zotaví rýchlejšie ako naša alebo česká
Uvoľnenie protiepidemiologických opatrení počas tohtoročného leta viedlo v mnohých krajinách k druhej vlne šírenia infekcie. Týka sa to Českej republiky, Maďarska aj Slovenska, ktoré teraz zaznamenávajú väčší nárast nových prípadov COVID-19 ako na jar 2020.
V snahe o zabránenie prepadu ekonomiky zvolili vlády stratégiu zameranú na posilnenie fiškálnej a menovej politiky s cieľom hospodárskeho oživenia. Z krajín V4 by mali Česká republika, Maďarsko a aj Slovensko dosiahnuť predkrízovú úroveň HDP v druhej polovici 2022.
Poľsko sa pravdepodobne vráti na predkrízové hodnoty o niečo skôr, už na konci roku 2021, pretože ich prepad HDP nebol taký výrazný ako u zvyšných krajín V4.
Prepadol sa globálny obchod aj jednotlivé priemyselné odvetvia
Pandémia koronavírusu výrazne ovplyvnila globálny obchod, ktorý by sa mohol medziročne prepadnúť v objemovom vyjadrení o 15 % a v hodnotovom vyjadrení až o 20 %.
Koronakríza má dosah na takmer každé priemyselné odvetvie. Experti Euler Hermes v prvom polroku 2020 znížili rizikový rating v rekordných 325 sektoroch naprieč všetkými krajinami.
Spomedzi krajín V4 mala najviac znížených ratingov Česká republika (9), o niečo menej Slovensko (6), Poľsko (6) a Maďarsko (3). K rizikovejším sektorom u nás a našich susedov patrí strojárstvo, doprava, automobilový, kovospracujúci a textilný priemysel.
„V strednej Európe došlo k zásadnému prepadu produkcie najmä v automobilovom priemysle, v apríli 2020 až o 80 %. Následným obnovením výroby sa Slovensko aj ostatné krajiny dostali do fázy zotavenia sa v tvare V. Ešte však nedosahujú predkrízové hodnoty,“ hovorí riaditeľ Euler Hermes na Slovensku Peter Mucina.
Koronakríza sa pre firmy stala časovanou bombou
Z hľadiska platobnej neschopnosti firiem predstavuje koronakríza časovanú bombu. Napriek tomu, že sa mnoho ekonomík pomaly prebúdza z „lockdownu“, analytici stále predpovedajú masívny nárast insolvencií ku koncu tohto roka a v prvej polovici roku 2021.
Ide o dôsledok nestabilných ekonomických podmienok, rozdielneho prístupu k oživovaniu ekonomík v jednotlivých krajinách a k núdzovým opatreniam.
Globálny index insolvencií Euler Hermes pravdepodobne dosiahne v nasledujúcom roku rekordnú hodnotu. Predpokladá sa nárast o 35 %. Index kumuluje hodnoty za posledné dva roky, pričom polovica analyzovaných krajín zaznamenala najvyššie úrovne insolvencií od konca finančnej krízy v roku 2009.
Táto nelichotivá prognóza sa týka aj strednej a východnej Európy s predpokladaným nárastom indexu insolvencií o 32 %. Podľa analýzy Euler Hermes očakávame na Slovensku nárast insolvencií o 38 % v roku 2021 oproti roku 2019, v Česku dosiahne index insolvencií 33 % a v Maďarsku 20 %.
Kľúčové slová
Do čoho investovať

TOP 10

Inšpiratívne filmy

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Rodinný dom v Dubnici nad Váhom zachvátil požiar, hasičom komplikovalo prácu počasie
- 2.Poisťovne sú v strehu – bezkľúčové systémy sú lákadlom pre zlodejov automobilov
- 3.Anketa: Ako sa masívny nástup digitalizácie premietol do konania lídrov a riadenia finančných spoločností
- 4.Pandémia po prvýkrát figuruje medzi najväčšími rizikami podnikania. Hrozí rekordný nárast bankrotov
- 5.Dôchodkové a investičné spoločnosti AXA sa premenovali na Uniqa, poisťovne to ešte len čaká