Slovenské domácnosti ohrozuje najmä rizikovosť nových úverov a stále vysoká inflácia
Hlavnými témami finančnej stability na Slovensku aj naďalej zostávajú sprísnenie podmienok financovanie, s tým súvisiace priebežné znižovanie dostupnosti úverových zdrojov a stále vysoká inflácia. Sprísnenie finančných podmienok sa prejavilo poklesom dopytu po nových hypotékach a čiastočne aj po úveroch podnikom. Domácnosti voči nepriaznivému vývoju zatiaľ zostávajú odolnejšie, no schopnosť splácať úvery sa môže zhoršiť v oblasti komerčných nehnuteľností.
Foto: Shutterstock
Návrat do normálu
Úrokové sadzby v priebehu posledných 12 mesiacov na Slovensku vystúpili z približne 1 % o celé tri percentuálne body na úroveň približne 4 %. Podľa vedúcich predstaviteľov Národnej banky Slovenska (NBS) to prináša nielen problémy pre úverových klientov, ale aj viacero pozitívnych impulzov.
„Dlhšie obdobie sme mali na Slovensku a v celej Európe len minimálne úrokové sadzby úverov. Vedeli sme, že táto situácia nemôže vydržať navždy. To, čo sa deje v súčasnosti, že úrokové sadzby stúpajú nahor, je vlastne návratom do normálu. V minulosti sme mali dokonca aj vyššie sadzby, ako máme v súčasnosti,“ hovorí člen bankovej rady NBS Vladimír Dvořáček.
Nižší dopyt po úveroch
Podľa neho spolu s nárastom úrokových sadzieb sa na Slovensku začal prejavovať pokles dopytu po hypotekárnych úveroch. V prvom štvrťroku tohto roku bol v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku nižší asi o tretinu. Zároveň sa však tiež zastavil nárast cien nehnuteľností a ich ceny začali postupne klesať.
„Toto spomalenie možno na jednej strane vnímať pozitívne, keďže centrálna banka dlhodobo upozorňovala na riziká spojené s rýchlym rastom zadlženosti domácností. Na druhej strane sú novoposkytované úvery v porovnaní s minulosťou rizikovejšie, teda sú citlivejšie na prípadné zhoršenie ekonomického vývoja,“ konštatuje NBS vo svojej najnovšej správe o finančnej stabilite.
Dopyt zároveň poklesol aj po úveroch podnikom. Spomalenie je plošné, dlhodobejšie klesá najmä záujem o investičné úvery. „Nárast úrokových nákladov je zvlášť významný pre firmy podnikajúce v komerčných nehnuteľnostiach. V ostatných sektoroch je dôležitejší nárast nákladov na výrobné vstupy. Podniky sa preto snažili preniesť tieto náklady do tržieb. Tie, ktorým sa to podarilo, si dokázali zachovať svoju konkurencieschopnosť,“ pokračuje V. Dvořáček.
Reálne príjmy sú nižšie
Nepríjemnej a ekonomicky náročnej situácii musia čeliť slovenské domácnosti. Už viac ako rok bojujú s vysokou infláciou, ktorá im ukrajuje nielen z príjmov, ale aj z úspor. Podľa NBS až 70-percentám domácností vlani poklesli reálne príjmy.
Napriek tomu vplyv nárastu úrokových sadzieb na domácnosti je menší ako v prípade firiem. Riziko ťažkostí zmierňujú rastúce nominálne mzdy a nízka nezamestnanosť, ktorá postupne klesá k historickým minimám. Pozitívnu rolu zohráva aj limit NBS pri poskytovaní úveru, ktorý zahŕňa aj test pre prípadný nárast splátky úveru.
„Naše“ banky sú silnejšie
Otázne je tiež, ako sú na tom banky pôsobiace na slovenskom finančnom trhu. Táto otázka začala byť aktuálna najmä po nedávnych kolapsoch viacerých amerických bánk a švajčiarskej UBS banky. Podľa slov riaditeľa odboru finančnej stability NBS Mareka Ličáka sú tieto „naše“ banky v dobrej kondícii.
„Na rozdiel od tých amerických neobchodujú na finančných trhoch, rastúce sadzby im prinášajú vyššie úrokové marže a priaznivá je aj kapitálová primeranosť, ktorú si držia na úrovni 19,6 %, čo je viac, ako bola hodnota pred vypuknutím pandémie koronavírusu,“ hovorí odborník s tým, že banky disponujú aj kapitálovým vankúšom vo výške 3,9 %, čo im umožňuje ďalej pokračovať v úverovaní.
Ako uvádza ďalej, pominuli tiež obavy z ekonomickej recesie, o ktorej sa na Slovensku naposledy hovorilo na sklonku minulého roku. „Ekonomické očakávania sú lepšie, zamestnanosť je pozitívna, zostáva nám ešte skrotiť infláciu, ktorá nás robí chudobnejšími. Problémom však je jadrová inflácia, a preto boj s ňou nebude ani jednoduchý, ani krátky,“ dodal na záver M. Ličák.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Novomestský jarmok 13. - 15. septembra 2024
- 2.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 3.Finančným spoločnostiam pribudnú povinnosti súvisiace s kyberbezpečnosťou
- 4.ECB po druhý raz v tomto roku znížila svoje hlavné úrokové sadzby
- 5.Národná banka Slovenska bude dohliadať aj na trh s kryptoaktívami