Finančné aktuality 41/2018: Najlepšia dlhodobá investícia je podľa Slovákov kúpa nehnuteľnosti
Počet nespoľahlivých platcov DPH klesá, najhoršiu platobnú disciplínu majú „eseročky“. Objem investícií do realitných projektov rástol, medziročne až o 117%. Pre 62% Slovákov je kúpa nehnuteľnosti najlepšou dlhodobou investíciou. Ľudia, ktorí neboli v druhom pilieri, mali v minulom roku vyšší dôchodok.

Foto: Shutterstock
Počet nespoľahlivých platcov DPH klesá
Ku koncu septembra bolo na Slovensku 4 401 podnikateľov, ktorí štátu neodviedli daň z pridanej hodnoty. Vyplýva to z analýzy spoločnosti Bisnode. „Podľa zistení ide o najnižšie číslo za posledné obdobie,“ uvádza Petra Štěpánová, analytička poradenskej spoločnosti Bisnode. Analýza ukázala, že počet neplatičov klesol za posledné tri mesiace o 188 spoločností. Zároveň naznačuje, že klesajúci trend bude pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch.
Počet nespoľahlivých platcov DPH je aktuálne nižší, ako tomu bolo v júni 2017. „V prvom polroku tohto roka sme zaznamenali mierny nárast neplatičov. Daň z pridanej hodnoty vtedy štátu neodviedlo 4 589 podnikateľov, čo bolo o 176 neplatičov viac, ako na konci minulého roka. No o ďalšie tri mesiace, teda ku koncu septembra 2018, počet nespoľahlivých platcov klesol na 4 401, čo je najnižšie číslo za posledné obdobie,“ hovorí Štěpánová.
Najhoršiu platobnú disciplínu pri odvádzaní DPH majú podnikatelia z radov spoločností s ručením obmedzeným, je ich 3 098. Za nimi nasledujú živnostníci, tých je 1 053 a akciových spoločnosti je 89.
Objem investícií do realitných projektov na Slovensku vzrástol o 117 %
Celkový objem investícií do realitných projektov dosiahol na Slovensku v prvej polovici tohto roka 348 miliónov eur. Značí to medziročný nárast až o 117 %. Ukázal to prieskum KPMG - Property Lending Barometer 2018. Priemerná výška poskytnutého úveru v oblasti projektového financovania realít sa na Slovensku pohybuje na úrovni 10 - 15 miliónov eur. Zo sektoru nehnuteľností je tento rok pre slovenské banky najatraktívnejší segment maloobchodu.
Podľa výsledkov prieskumu KPMG je problémových úverov v regióne strednej a východnej Európy čoraz menej. Podiel plne splácaných úverov v portfóliách bánk predstavuje vo väčšine krajín tohto regiónu viac ako 85 %. Pritom pred štyrmi rokmi bola takáto pozitívna situácia iba v dvoch krajinách.
V roku 2018 je na Slovensku najpreferovanejším segmentom na financovanie maloobchod, nasleduje segment logistiky a priemyselných projektov.
Za najlepšiu dlhodobú investíciu považujú Slováci kúpu nehnuteľnosti
V priemere dvaja z troch opýtaných, teda 62%, považujú za najlepšiu formu dlhodobej investície nehnuteľnosť. Vyplýva to z prieskumu ČSOB spolu s agentúrou IPOS. Dôvera v tykýto spôsob zhodnocovania finančných prostriedkov sa tak za uplynulé dva roky o niečo zvýšila, keďže stúpla z hodnoty 57% v roku 2016. K tejto forme investovania sa pritom o niečo častejšie prikláňa staršia generácia.
„Nehnuteľnosti sa tradične a celosvetovo považujú za veľmi stabilnú formu uloženia a zhodnotenia peňazí. Predstavujú pre ľudí niečo „hmotné“, reálne, využiteľné, čo nie len na „papieri“, a preto k tomu ľudia často inklinujú,“ hovorí Jozef Futrikanič, riaditeľ Odboru financovania nehnuteľností ČSOB.
Mladšia generácia uprednostňuje sporiaci účet. Za najlepšiu formu dlhodobej investície ho označilo 48% z nich, zatiaľ čo v celkovej populácii sa priemer pohyboval na úrovni 23%.
Na treťom mieste sa umiestnili investície do fondov. Skúsenosť s nimi deklarovalo 20 % mladšej generácie a 54 % starších respondentov. Pre investovanie do fondov motivuje väčšinu z nich možnosť získať finančné prostriedky navyše a zhodnotiť ich lepšie, ako v prípade iných sporiacich produktov.
Na opačnom konci rebríčka dlhodobých investícii sa umiestnili hypotekárne záložné listy, vkladné knižky po 3%.
Dôchodok s účasťou druhého piliera bol minulý rok nižší ako príjem iba z prvého piliera
V roku 2017 Sociálna poisťovňa priznala 35 310 starobných dôchodkov. Z toho bolo 840 starobných dôchodkov priznaných poistencom, ktorí boli súčasne aj sporiteľmi v II. pilieri. Vyplýva to z údajov Sociálnej poisťovne.
Výška vyplácaného dôchodku z prvého piliera bol v minulom roku vyšší ako dôchodok, ktorý vznikol kombináciou prvého a druhého piliera. „Dôchodok sporiteľov s účasťou v druhom pilieri bol v minulom roku v porovnaní s dôchodkom vyplácaným iba Sociálnou poisťovňou nižší. Priemerný starobný dôchodok neznížený o druhý pilier v roku 2017 Sociálna poisťovňa vyplácala vo výške 471,70 eur. Priemerný starobný dôchodok sporiteľov znížený z dôvodu účasti na starobnom dôchodkovom sporení bol 421,55 eur, k čomu sa im v priemere pripočítalo z II. piliera 23,92 eur, ako doživotný starobný dôchodok. Ich celkový dôchodok teda bol 445,47 eur,“ uvádza Sociálna poisťovňa.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Jan Tyl: Úlohou umelej inteligencie nie je konať za nás, ale stimulovať naše myslenie
- 2.Veľká noc bude drahšia ako vlani. Ako nakupovať s rozumom?
- 3.NBS upozorňuje na riziko zvyšovania počtu nesplácaných hypotekárnych úverov
- 4.DSS Uniqa dostala 25-tisícovú pokutu. Podľa NBS mala poslať klientom nepravdivé informácie
- 5.Ako sa v roku 2023 zvýšia príplatky za prácu cez víkendy, v noci a počas sviatkov