Finančné aktuality 41/2018: Najlepšia dlhodobá investícia je podľa Slovákov kúpa nehnuteľnosti
Počet nespoľahlivých platcov DPH klesá, najhoršiu platobnú disciplínu majú „eseročky“. Objem investícií do realitných projektov rástol, medziročne až o 117%. Pre 62% Slovákov je kúpa nehnuteľnosti najlepšou dlhodobou investíciou. Ľudia, ktorí neboli v druhom pilieri, mali v minulom roku vyšší dôchodok.

Foto: Shutterstock
Počet nespoľahlivých platcov DPH klesá
Ku koncu septembra bolo na Slovensku 4 401 podnikateľov, ktorí štátu neodviedli daň z pridanej hodnoty. Vyplýva to z analýzy spoločnosti Bisnode. „Podľa zistení ide o najnižšie číslo za posledné obdobie,“ uvádza Petra Štěpánová, analytička poradenskej spoločnosti Bisnode. Analýza ukázala, že počet neplatičov klesol za posledné tri mesiace o 188 spoločností. Zároveň naznačuje, že klesajúci trend bude pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch.
Počet nespoľahlivých platcov DPH je aktuálne nižší, ako tomu bolo v júni 2017. „V prvom polroku tohto roka sme zaznamenali mierny nárast neplatičov. Daň z pridanej hodnoty vtedy štátu neodviedlo 4 589 podnikateľov, čo bolo o 176 neplatičov viac, ako na konci minulého roka. No o ďalšie tri mesiace, teda ku koncu septembra 2018, počet nespoľahlivých platcov klesol na 4 401, čo je najnižšie číslo za posledné obdobie,“ hovorí Štěpánová.
Najhoršiu platobnú disciplínu pri odvádzaní DPH majú podnikatelia z radov spoločností s ručením obmedzeným, je ich 3 098. Za nimi nasledujú živnostníci, tých je 1 053 a akciových spoločnosti je 89.
Objem investícií do realitných projektov na Slovensku vzrástol o 117 %
Celkový objem investícií do realitných projektov dosiahol na Slovensku v prvej polovici tohto roka 348 miliónov eur. Značí to medziročný nárast až o 117 %. Ukázal to prieskum KPMG - Property Lending Barometer 2018. Priemerná výška poskytnutého úveru v oblasti projektového financovania realít sa na Slovensku pohybuje na úrovni 10 - 15 miliónov eur. Zo sektoru nehnuteľností je tento rok pre slovenské banky najatraktívnejší segment maloobchodu.
Podľa výsledkov prieskumu KPMG je problémových úverov v regióne strednej a východnej Európy čoraz menej. Podiel plne splácaných úverov v portfóliách bánk predstavuje vo väčšine krajín tohto regiónu viac ako 85 %. Pritom pred štyrmi rokmi bola takáto pozitívna situácia iba v dvoch krajinách.
V roku 2018 je na Slovensku najpreferovanejším segmentom na financovanie maloobchod, nasleduje segment logistiky a priemyselných projektov.
Za najlepšiu dlhodobú investíciu považujú Slováci kúpu nehnuteľnosti
V priemere dvaja z troch opýtaných, teda 62%, považujú za najlepšiu formu dlhodobej investície nehnuteľnosť. Vyplýva to z prieskumu ČSOB spolu s agentúrou IPOS. Dôvera v tykýto spôsob zhodnocovania finančných prostriedkov sa tak za uplynulé dva roky o niečo zvýšila, keďže stúpla z hodnoty 57% v roku 2016. K tejto forme investovania sa pritom o niečo častejšie prikláňa staršia generácia.
„Nehnuteľnosti sa tradične a celosvetovo považujú za veľmi stabilnú formu uloženia a zhodnotenia peňazí. Predstavujú pre ľudí niečo „hmotné“, reálne, využiteľné, čo nie len na „papieri“, a preto k tomu ľudia často inklinujú,“ hovorí Jozef Futrikanič, riaditeľ Odboru financovania nehnuteľností ČSOB.
Mladšia generácia uprednostňuje sporiaci účet. Za najlepšiu formu dlhodobej investície ho označilo 48% z nich, zatiaľ čo v celkovej populácii sa priemer pohyboval na úrovni 23%.
Na treťom mieste sa umiestnili investície do fondov. Skúsenosť s nimi deklarovalo 20 % mladšej generácie a 54 % starších respondentov. Pre investovanie do fondov motivuje väčšinu z nich možnosť získať finančné prostriedky navyše a zhodnotiť ich lepšie, ako v prípade iných sporiacich produktov.
Na opačnom konci rebríčka dlhodobých investícii sa umiestnili hypotekárne záložné listy, vkladné knižky po 3%.
Dôchodok s účasťou druhého piliera bol minulý rok nižší ako príjem iba z prvého piliera
V roku 2017 Sociálna poisťovňa priznala 35 310 starobných dôchodkov. Z toho bolo 840 starobných dôchodkov priznaných poistencom, ktorí boli súčasne aj sporiteľmi v II. pilieri. Vyplýva to z údajov Sociálnej poisťovne.
Výška vyplácaného dôchodku z prvého piliera bol v minulom roku vyšší ako dôchodok, ktorý vznikol kombináciou prvého a druhého piliera. „Dôchodok sporiteľov s účasťou v druhom pilieri bol v minulom roku v porovnaní s dôchodkom vyplácaným iba Sociálnou poisťovňou nižší. Priemerný starobný dôchodok neznížený o druhý pilier v roku 2017 Sociálna poisťovňa vyplácala vo výške 471,70 eur. Priemerný starobný dôchodok sporiteľov znížený z dôvodu účasti na starobnom dôchodkovom sporení bol 421,55 eur, k čomu sa im v priemere pripočítalo z II. piliera 23,92 eur, ako doživotný starobný dôchodok. Ich celkový dôchodok teda bol 445,47 eur,“ uvádza Sociálna poisťovňa.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Rok 2023 patrí k najškodovejším rokom v histórii Slovenska, najviac škôd vzniká v júli
- 2.Toto sú najlepšie akcie na európskom trhu
- 3.Banky predstavujú klientom nové lákadlá. Zaplatia za založenie účtu, odpustia mesačné poplatky
- 4.NBS: Životné náklady pre jednočlennú domácnosť vlani narástli z 335 na 395 eur
- 5.Financial Report zisťuje spokojnosť klientov s finančnými inštitúciami