Finančné aktuality 39/2018: Nulu, či stratu, vykazuje v daňovom priznaní čoraz menej firiem
Počet firiem s nulovým, či stratovým daňovým priznaním klesá. Obavy súvisiace s kybernetickou bezpečnosťou sú najvýraznejšie vo výrobnom sektore. Slovenské firmy chcú rozširovať svoje aktivity v oblasti výskumu a vývoja. Na vyplatenie faktúr čakajú firmy v elektrotechnickom priemysle až 91 dní.

Zdroj foto: Shutterstock
V strate skončilo najmenej firiem za posledných päť rokov
Za posledných päť rokov vykázalo v daňovom priznaní nulu, respektíve stratu, najmenej spoločností. Vyplýva to z analýzy spoločnosti Bisnode. Analýza zároveň poukázala na klesajúci trend za obdobie posledných piatich rokov.
„Od roku 2013 klesol počet tých spoločností, ktoré nemali kladný výsledok hospodárenia za vlaňajšok, až o 10 percentuálnych bodov zo 42 % na súčasných 32 %. Pokles mohli ovplyvniť zavedené daňové licencie, ktoré museli platiť aj spoločnosti v strate,“ hovorí Petra Štěpánová, analytička Bisnode. Princíp daňových licencií, ktoré boli zavedené v roku 2014 a firmy ich prvýkrát platili v roku 2015 bol ten, že aj spoločnosti, ktorým vyšla v priznaní nula alebo strata, museli štátu odviesť minimálnu daň. Táto povinnosť sa však od tohto roku zrušila. Firmy tak v tomto zdaňovacom období licencie platili posledný krát.
Z analýzy Bisnode ďalej vyplýva, že v spomínanom roku 2013 uviedlo nulu či stratu v priznaní viac ako 62 092 firiem z celkového počtu 147 144 spoločností. Ich podiel je teda 42 %. Rok na to klesol podiel firiem s nulovým alebo záporným ziskom na úroveň 38 %, išlo vtedy o 63 659 firiem z celkového počtu 168 663. Percentuálny podiel klesal aj v nasledujúcich rokoch. Kým v roku 2015 bol ešte na úrovni 35 % a v roku 2016 na 33 %-tách, vlani klesol na 32 %, pričom nulu alebo stratu vykázalo spolu 55 598 firiem z celkového počtu 171 761 podnikov.
Vo výrobe sa kyberútoku obávajú viac ako v iných odvetviach
Vrcholní predstavitelia firiem vnímajú umelú inteligenciu skôr za príležitosť. Firmy však zápasia s tým, aby sa držala moderných technologických trendov. Podľa výsledkov prieskumu KPMG Global Manufacturing Outlook 2018 dve tretiny respondentov súhlasia s tým, že umelá inteligencia vytvorí viac pracovných miest, ako ich eliminuje. Top manažéri predpokladajú, že najvyhľadávanejšími odborníkmi vo výrobe budú experti na dáta. Každý tretí respondent sa v prieskume KPMG vyjadril, že ich organizácia zápasí s tým, aby udržala krok s technologickými inováciami.
Obavy súvisiace s kybernetickou bezpečnosťou sú vo výrobnom sektore výraznejšie ako v ostatných odvetviach. Podľa výsledkov prieskumu sa však iba polovica firiem cíti byť dobre pripravená na identifikáciu nových kybernetických hrozieb. Je to o 14 percentuálnych bodov menej ako v iných odvetviach.
Zvýšenie odpočtu nákladov na výskum a vývoj podporí aktivitu firiem
Slovenské firmy plánujú rozšíriť svoje aktivity v oblasti výskumu a vývoja. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Deloitte. Motivačným faktorom pre firmy je zvýšenie odpočtu nákladov na výskum a vývoj z 25 % na 100 %. Táto zmena začala platiť roku 2018.
Pre väčšinu slovenských spoločností by malo mať zvýšenie daňového odpočtu pozitívny dopad na ich činnosť v oblasti výskumu a vývoja. Až pre 87 % opýtaných je zvýšenie odpočtu motiváciou na jeho využitie a až 66 % spoločností by na základe toho chcelo rozšíriť svoje aktivity v tejto oblasti.
Najdlhšie trvá vyplatenie faktúr v elektrotechnickom priemysle, najkratšie v retaile
Firmy, ktoré podnikajú v elektrotechnickom priemysle, čakajú na vyplatenie faktúr najdlhšie až 91 dní. Za nimi nasledujú strojárske a stavebné firmy, pri ktorých sa doba úhrady blíži k 90 dňom. Vyplýva to zo štúdie Euler Hermes „Payment Behavior“, ktorá vychádza z údajov 25-tisíc spoločností z 36 krajín. Riziká vznikajúce z omeškania alebo nesplatenia faktúr riešia podnikatelia rôznymi spôsobmi.
Najdlhšie lehoty sú okrem elektrotechnického aj vo farmaceutickom či chemickom priemysle. Dôvody sú rôzne, napríklad stúpajúci počet objednávok či zvyšovanie cien surovín.
V porovnaní s minulým rokom sa úhrady faktúr najviac natiahli v letectve na súčasných 72 dní a v automobilovom priemysle tiež na 72 dní. Celkový priemer za všetky sledované odvetvia je pritom nižší, splatenie faktúr trvá 66 dní. „Najdlhšie sa čaká v odvetviach, kde je dlhý výrobný proces a najkratšie v tých, ktoré sú blízko ku konečnému spotrebiteľovi,“ zhŕňa Peter Mucina, Country Manager zo spoločnosti Euler Hermes.
Štúdia ukázala aj odvetvia, v ktorých sa na úhrady faktúr čaká najkratšie. Je to najmä retail s lehotou 28 dní, či stravovanie so 46 dňami. Za približne dva mesiace sa k peniazom dostanú aj firmy v papierenskom priemysle, no vplyvom nárastu online predaja sa to v tomto odvetví môže postupne zhoršiť.
Kľúčové slová
Do čoho investovať

TOP 10

Inšpiratívne filmy

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Bratislavské Staré Mesto spravilo výnimku a dočasne pre koronavírus umožní vstup autom aj do pešej zóny
- 2.Vlk z Wall Street: Aké to bolo stať sa jedným z najbohatších maklérov na Wall Street v 90. rokoch?
- 3.Nitra zaznamenala menej COVID-19 pozitívnych ako pred týždňom, otestovali viac ľudí
- 4.Hľadáte investičné príležitosti? Cez ETF fondy pretekajú miliardy dolárov
- 5.Pandémia pomohla objaviť výhody opakovaného eReceptu. Lekárom šetrí prácu, pacientom zase zdravie