Finančné aktuality 39/2018: Nulu, či stratu, vykazuje v daňovom priznaní čoraz menej firiem
Počet firiem s nulovým, či stratovým daňovým priznaním klesá. Obavy súvisiace s kybernetickou bezpečnosťou sú najvýraznejšie vo výrobnom sektore. Slovenské firmy chcú rozširovať svoje aktivity v oblasti výskumu a vývoja. Na vyplatenie faktúr čakajú firmy v elektrotechnickom priemysle až 91 dní.
Zdroj foto: Shutterstock
V strate skončilo najmenej firiem za posledných päť rokov
Za posledných päť rokov vykázalo v daňovom priznaní nulu, respektíve stratu, najmenej spoločností. Vyplýva to z analýzy spoločnosti Bisnode. Analýza zároveň poukázala na klesajúci trend za obdobie posledných piatich rokov.
„Od roku 2013 klesol počet tých spoločností, ktoré nemali kladný výsledok hospodárenia za vlaňajšok, až o 10 percentuálnych bodov zo 42 % na súčasných 32 %. Pokles mohli ovplyvniť zavedené daňové licencie, ktoré museli platiť aj spoločnosti v strate,“ hovorí Petra Štěpánová, analytička Bisnode. Princíp daňových licencií, ktoré boli zavedené v roku 2014 a firmy ich prvýkrát platili v roku 2015 bol ten, že aj spoločnosti, ktorým vyšla v priznaní nula alebo strata, museli štátu odviesť minimálnu daň. Táto povinnosť sa však od tohto roku zrušila. Firmy tak v tomto zdaňovacom období licencie platili posledný krát.
Z analýzy Bisnode ďalej vyplýva, že v spomínanom roku 2013 uviedlo nulu či stratu v priznaní viac ako 62 092 firiem z celkového počtu 147 144 spoločností. Ich podiel je teda 42 %. Rok na to klesol podiel firiem s nulovým alebo záporným ziskom na úroveň 38 %, išlo vtedy o 63 659 firiem z celkového počtu 168 663. Percentuálny podiel klesal aj v nasledujúcich rokoch. Kým v roku 2015 bol ešte na úrovni 35 % a v roku 2016 na 33 %-tách, vlani klesol na 32 %, pričom nulu alebo stratu vykázalo spolu 55 598 firiem z celkového počtu 171 761 podnikov.
Vo výrobe sa kyberútoku obávajú viac ako v iných odvetviach
Vrcholní predstavitelia firiem vnímajú umelú inteligenciu skôr za príležitosť. Firmy však zápasia s tým, aby sa držala moderných technologických trendov. Podľa výsledkov prieskumu KPMG Global Manufacturing Outlook 2018 dve tretiny respondentov súhlasia s tým, že umelá inteligencia vytvorí viac pracovných miest, ako ich eliminuje. Top manažéri predpokladajú, že najvyhľadávanejšími odborníkmi vo výrobe budú experti na dáta. Každý tretí respondent sa v prieskume KPMG vyjadril, že ich organizácia zápasí s tým, aby udržala krok s technologickými inováciami.
Obavy súvisiace s kybernetickou bezpečnosťou sú vo výrobnom sektore výraznejšie ako v ostatných odvetviach. Podľa výsledkov prieskumu sa však iba polovica firiem cíti byť dobre pripravená na identifikáciu nových kybernetických hrozieb. Je to o 14 percentuálnych bodov menej ako v iných odvetviach.
Zvýšenie odpočtu nákladov na výskum a vývoj podporí aktivitu firiem
Slovenské firmy plánujú rozšíriť svoje aktivity v oblasti výskumu a vývoja. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Deloitte. Motivačným faktorom pre firmy je zvýšenie odpočtu nákladov na výskum a vývoj z 25 % na 100 %. Táto zmena začala platiť roku 2018.
Pre väčšinu slovenských spoločností by malo mať zvýšenie daňového odpočtu pozitívny dopad na ich činnosť v oblasti výskumu a vývoja. Až pre 87 % opýtaných je zvýšenie odpočtu motiváciou na jeho využitie a až 66 % spoločností by na základe toho chcelo rozšíriť svoje aktivity v tejto oblasti.
Najdlhšie trvá vyplatenie faktúr v elektrotechnickom priemysle, najkratšie v retaile
Firmy, ktoré podnikajú v elektrotechnickom priemysle, čakajú na vyplatenie faktúr najdlhšie až 91 dní. Za nimi nasledujú strojárske a stavebné firmy, pri ktorých sa doba úhrady blíži k 90 dňom. Vyplýva to zo štúdie Euler Hermes „Payment Behavior“, ktorá vychádza z údajov 25-tisíc spoločností z 36 krajín. Riziká vznikajúce z omeškania alebo nesplatenia faktúr riešia podnikatelia rôznymi spôsobmi.
Najdlhšie lehoty sú okrem elektrotechnického aj vo farmaceutickom či chemickom priemysle. Dôvody sú rôzne, napríklad stúpajúci počet objednávok či zvyšovanie cien surovín.
V porovnaní s minulým rokom sa úhrady faktúr najviac natiahli v letectve na súčasných 72 dní a v automobilovom priemysle tiež na 72 dní. Celkový priemer za všetky sledované odvetvia je pritom nižší, splatenie faktúr trvá 66 dní. „Najdlhšie sa čaká v odvetviach, kde je dlhý výrobný proces a najkratšie v tých, ktoré sú blízko ku konečnému spotrebiteľovi,“ zhŕňa Peter Mucina, Country Manager zo spoločnosti Euler Hermes.
Štúdia ukázala aj odvetvia, v ktorých sa na úhrady faktúr čaká najkratšie. Je to najmä retail s lehotou 28 dní, či stravovanie so 46 dňami. Za približne dva mesiace sa k peniazom dostanú aj firmy v papierenskom priemysle, no vplyvom nárastu online predaja sa to v tomto odvetví môže postupne zhoršiť.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Novomestský jarmok 13. - 15. septembra 2024
- 2.Ceny povinného zmluvného poistenia môžu opäť rásť, výhodou je jazdiť bez nehody
- 3.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 4.Počet obyvateľov Bratislavy stúpa, no nie vďaka pôrodnosti, ale migráciou
- 5.Google čelí vážnemu obvineniu z monopolu v oblasti internetovej reklamy