Finančné aktuality 31/2018: Zdieľaná ekonomika sa rekordne rozvíja
Svetové tržby plynúce zo zdieľanej ekonomiky sa do roku 2025 dostanú na 335 miliárd dolárov. Celkový objem majetku Slovákov v druhom pilieri presahuje 8 miliard eur. Desať rokov bezkontaktných platieb na Slovensku. Na Slovensku podniká 1 300 Britských firiem.

Príjmy plynúce zo zdieľanej ekonomiky rekordne rastú
Do roku 2025 má odvetvie zdieľanej ekonomiky vygenerovať svetové tržby na úrovni 335 miliárd dolárov. Vo svete sú najčastejšie využívané platformy na rezervovanie ubytovania či objednanie si taxíku.
Využívanie služieb zdieľanej ekonomiky je doménou najmä mladších vekových kategórií. Z prieskumu Slovenskej sporiteľne vyplýva, že viac ako polovica detí a mladých ľudí (55%) využíva služby viacerých bezplatných aplikácií prostredníctvom mobilného telefónu. Slováci najčastejšie využívajú služby zdieľanej ekonomiky v doprave a ubytovaní. Väčšinou ide o zahraničné platformy, ktoré fungujú aj na Slovensku.
„Veľkosť zdieľanej ekonomiky v rámci Európskej únie dosiahla v roku 2016 úroveň 26,5 miliardy eur. To predstavuje 0,17 % hrubého domáceho produktu únie. Odvetvie v tom čase zamestnávalo 394- tisíc ľudí,“ doplnila Lenka Buchláková, analytička Slovenskej sporiteľne. Podľa posledných odhadov Inštitútu pre finančnú politiku podiel zdieľanej ekonomiky je na Slovensku menší ako 0,01 percenta hrubého domáceho produktu. Odvetvie zdieľanej ekonomiky má však veľký potenciál do budúcnosti aj na Slovensku, preto sa odhaduje, že príjmy z neho budú narastať.
Podľa Európskeho štatistického úradu Eurostat si 16% Slovákov v roku 2017 objednalo prostredníctvom internetu alebo mobilnej aplikácie ubytovanie od inej osoby. Ide o najvyššie číslo v rámci krajín V4. Pre porovnanie, vlani tak urobilo len 5 % Čechov a len 8 % Rakúšanov.
V druhom pilieri je takmer 1,5 milióna Slovákov
Celkový objem majetku v druhom pilieri dosiahol k 27. júlu tohto roka hodnotu 8 017 382 513,59 eura, pričm na dôchodok si takto k 30. júnu tohto roka sporilo 1 464 772 sporiteľov v šiestich dôchodkových správcovských spoločostiach. Informovala o tom Asociácia dôchodkových správcovských spoločostí (ADSS).
Objem úspor budúcich slovenských dôchodcov v dlhopisových garantovaných dôchodkových fondoch predstavuje 6 167 076 303,79 eura a v akciových, indexových a zmiešaných negarantovaných dôchodkových fondoch 1 850 306 209,80 eura. Z hľadiska vekovej štruktúry sporiteľov mali v systéme starobného dôchodkového sporenia najväčšie zastúpenie sporitelia vo veku od 31 do 40 rokov, a to približne 40 percent z celkového počtu sporiteľov.
„Evidujeme rastúci záujem mladých ľudí o druhý pilier, ako aj zvyšujúcu sa finančnú uvedomelosť sporiteľov, ktorí začali úspory presúvať v prospech negarantovaných fondov. Tie dokazujú svoj potenciál vyššieho možného výnosu už niekoľko rokov za sebou,“ hodnotí stručne stav Marián Kopecký, predseda Predsedníctva ADSS.
Bezkontaktné platby na Slovensku oslavujú desať rokov
V priemere tri zo štyroch platieb kartou v obchode (77%) sú dnes realizované bezkontaktne. V roku 2015 bola pritom bezkontaktná v priemere len jedna z troch platieb (32%). Vyplýva to z údajov spoločnosti ČSOB zverejnených pri príležitosti 10. výročia zavedenia bezkontaktných platieb na Slovensku. Popularita týchto platieb pritom každým rokom narastá, a aj vďaka tomu sa Slovensko zaradilo v rámci EÚ medzi lídrov vo využívaní bezkontaktnej technológie.
Presne 31. júla 2008 mohli klienti na Slovensku po prvýkrát zaplatiť vo vybraných prevádzkach kartou bezkontaktne, len priložením k POS terminálu. Klienti si na tento pohodlný spôsob platenia rýchlo zvykli.. „Napríklad len v porovnaní s minulým rokom sme zaznamenali štvrtinový nárast počtu týchto platieb (24%) a celkový objem týchto transakcií rástol ešte výraznejšie, o 56 %,“ spresňuje Anna Jamborová, hovorkyňa ČSOB.
Súčasne sa zvyšuje aj priemerná výška bezkontaktnej transakcie. Kým v roku 2015 to bolo 9,55 eura, v roku 2018 je to už 18,7 eura. Maximálne suma pre platbu kartou na Slovensku bez nutnosti použiť PIN je 20 eur.
Počet slovenských firiem s britským vlastníkom v prvom polroku klesol
V súčasnosti na Slovensku podniká spolu 1 303 britských firiem a aktuálna hodnota základného kapitálu presahuje 794 miliónov eur. Kým počet firiem od začiatku roka klesol o 74 spoločností oproti minulému roku, základný kapitál naopak narástol. Vyplýva to z údajov spoločnosti Bisnode. V roku 2017 bolo zaregistrovaných 1 377 spoločností s britským vlastníkom. Hodnota základného kapitálu sa dostala na úroveň 726 miliónov eur. V medziročnom porovnaní je to o takmer 68 miliónov viac.
„Rok 2017 bol z pohľadu britských firiem na Slovensku veľmi silný. Zaznamenali sme 35-percentný medziročný nárast oproti roku 2016. Vzniklo tu takmer 400 nových spoločností s britským vlastníkom. Zdá sa, že minuloročný rekord sa v tomto roku nezopakuje, nakoľko počet firiem v prvom polroku klesol o 74 firiem,“ hodnotí Petra Štěpánová, analytička Bisnode.
Kľúčové slová
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Anketa: Pre finančných agentov je kľúčové vzdelávanie seba aj svojich kolegov
- 2.43. Novomestský jarmok 22. - 24. septembra 2023
- 3.Minimálne dôchodky sa zvyšujú už od 1. októbra 2023. O koľko pôjdu nahor?
- 4.Ružinovské hodové slávnosti 23. - 24. septembra 2023
- 5.Komerčné zdravotné pripoistenie: Čo všetko by mohlo obsahovať a kedy sa ho dočkáme?