Hľadaj

Finančné aktuality 3/2019: Viac ako polovica zamestnancov sa bude musieť preškoliť

5 Ekonomika Poslať

Digitalizácia so sebou prináša viac zručností, preto sa bude musieť preškoliť viac ako 50% zamestnancov. V daňových rajoch je o 85 slovenských firiem viac v porovnaní s minulým rokom. Staré zvyky neopúšťajú podniky a brzdia tak ich rast. Komunikácia s daniarmi je čoraz viac elektronická. Daňové priznanie k dani z motorových vozidiel je potrebné podať a zaplatiť do 31.januára 2019.

image
Foto: Shutterstock

Viac ako polovica zamestnancov sa musí preškoliť 

Do roku 2022 bude nutné, aby sa 54 % súčasných zamestnancov preškolilo. Viac ako tretina z nich musí absolvovať tréning v trvaní viac ako 6 mesiacov, 9 % z nich musí absolvovať školenia v dĺžke jedného roka, 10 % ľudí musí získať nové zručnosti tréningmi či školeniami po dobu viac ako jedného roka.  Ukázala to analýza Svetového ekonomického fóra. Najžiadanejšou zručnosťou na trhu práce bude v budúcich rokoch analytické myslenie a inovatívnosť.

 

„Trh práce si celosvetovo ale aj na Slovensku bude postupne vyžadovať viac zručností v oblasti technológií a programovania. Rastie dopyt po IT špecialistoch. Zamestnávatelia však budú vyžadovať od zamestnancov aj kreativitu, originalitu a kritické myslenie. Do popredia sa dostáva flexibilita a komplexné riešenie problémov,“ povedala Lenka Buchláková, analytička Slovenskej sporiteľne.

Analýza predpokladá, že približne polovica všetkých rekvalifikácií zamestnancov bude vo firmách realizovaná prostredníctvom interných oddelení, približne štvrtina prostredníctvom súkromných poskytovateľov odbornej prípravy a približne pätina prostredníctvom verejných vzdelávacích inštitúcií. Podľa Lenky Buchlákovej, približne 34% rekvalifikácií bude platných aj mimo danej firmy.

Počet slovenských firiem s vlastníkom v daňovom raji sa zvýšil 

V krajinách s daňovým zvýhodnením aktuálne sídli dovedna 4 881 slovenských podnikov s podielom na základnom kapitále vo výške takmer 10,37 miliardy eur. Podľa analýzy spoločnosti Bisnode je to o 85 spoločností viac ako koncom roka 2017, kedy bolo v daňových rajoch evidovaných dovedna 4 796 slovenských firiem. V destináciách s daňovým zvýhodnením sa tak aktuálne nachádza najviac slovenských spoločností za posledné roky.

Najväčší prílev zaznamenali vlani USA, kde sídlo našlo až 79 slovenských firiem. „V druhej polovici minulého roka Spojené štáty americké straty zmazali,  a zaradili sa aj v roku 2018 medzi top destinácie s daňovým zvýhodnením, ktorými sú pre Slovákov okrem USA aj Cyprus a Holandsko,“ hovorí analytička Bisnode, Petra Štěpánová.  Za Atlantikom aktuálne sídli spolu 1 068 slovenských firiem. Drobný pokles naopak zaznamenala druhá najobľúbenejšia destinácia slovenských podnikateľov, Cyprus. Počet firiem tu medziročne klesol z 1 106 firiem v roku 2017 na 1 099 firiem v roku 2018. Najobľúbenejším daňovým rajom u Slovákov bolo aj v roku 2018 Holandsko, odkiaľ je riadených 1 154 našich firiem. Oproti roku 2017 tak ich počet narástol o 15 podnikov.

Veľkou brzdou rozvoja inovácií je zastaraná firemná kultúra

Stredoeurópske firmy podceňujú nástup digitalizácie. Ukázal to prieskum spoločnosti Microsoft. Hoci viac ako osem z desiatich firiem vidí v nástupe nových technológií priestor na rast, iba 60 percent má vytvorenú stratégiu, ako túto príležitosť naozaj využiť. 

Až 36 % firiem sa zatiaľ vôbec nezaoberá tým, ako technológie menia ich biznis, ani nemá zatiaľ vytvorený tím.  Na druhej strane 63 % firiem v regióne strednej a východnej Európy má už vytvorený osobitný tím na digitálnu transformáciu, má tím zmiešaný z rôznych oddelení alebo tím buduje.

Prevratnú zmenu svojho odvetvia očakáva viac než tretina respondentov. Rozdiel je však v tom, odkiaľ inovácie prídu. Iba necelá štvrtina respondentov (23%) vníma svoju firmu ako ťahúňa zmien. Najviac tlaku očakávajú firmy od existujúcej konkurencie zo svojho odvetvia (tretina respondentov) alebo z príbuzného odvetvia (11% respondentov). Iba 17% sa obáva aj úplne nových hráčov na trhu ako nositeľov zmien.

Firemná kultúra predstavuje citeľnú brzdu digitálnej transformácie v celom regióne. Aj keď najväčšou prekážkou digitálnej transformácie je obava z bezpečnostných incidentov, ktorú uviedlo 46% manažérov, zamestnanci sú v tesnom závese. Až 42% firiem uviedlo, že vedenie ani pracovníci nie sú dostatočne pripravení na zmeny.

Táto skutočnosť sa odráža aj v prioritizovaní pilierov digitálnej transformácie. Pre prevažnú väčšinu lídrov je najdôležitejšie optimalizovať procesy (76%) a zlepšiť spoluprácu zamestnancov spolu so zvýšením ich angažovanosti a produktivity (74%). Až potom nasleduje interakcia so zákazníkmi (58%) a produktová inovácia či zmena obchodného modelu (58%).

 

V uplynulom roku prijala finančná správa takmer 8,5 milióna elektronických podaní

Finančná správa sa z roka na rok stále viac elektronizuje. Daňové subjekty doručili v roku 2018 prostredníctvom portálu finančnej správe takmer 8,5 milióna elektronických podaní. Najviac z nich, viac ako 1 milión, podali daňové subjekty v marci 2018.   

Finančná správa prijala od daňových subjektov v roku 2018 celkom 8 384 349 elektronických podaní. Najviac z nich podali daňové subjekty v marci 2018 (1 007 527), najmenej v auguste 2018 (548 846). Oproti roku 2017 (7 532 515 elektronických podaní) prijala a spracovala finančná správa v roku 2018 o 851 834 elektronických podaní viac. 

Najviac podaní v jednom dni bolo doručených hneď 25. januára 2018. Išlo o 178 564 podaní. Naopak, najmenej doručených podaní za jeden deň prišlo finančnej správe 2. septembra 2018 – 1 723. V priemere doručili finančnej správe daňové subjekty denne 22 971 elektronických podaní. 

Od spustenia komunikácie s finančnou správou elektronicky od roku 2014 až do konca roka 2018 podali daňové subjekty prostredníctvom portálu finančnej správy dokopy takmer 37 miliónov elektronických podaní. Aktuálne je na elektronickú komunikáciu s finančnou správou zaregistrovaných viac ako 603 000 daňových subjektov. 

Termín na podanie daňového priznania k dani z motorových vozidiel sa blíži

Daňové priznanie k dani z motorových vozidiel je potrebné podať a daň aj zaplatiť do 31.januára 2019. Toto daňové priznanie musia podať elektronicky už aj všetky fyzické osoby podnikatelia. 

Ready Made Maklér
Staňte sa samostatným
finančným agentom už dnes.
Robte biznis,
byrokraciu nechajte na nás.
logo
Prečítajte si tiež:
11.4.2019 Redakcia FinReport

V daňových rajoch je čoraz viac slovenských firiem

Počet slovenských firiem v daňových rajoch stúpa. Záujem slovenských podnikateľov o Cyprus sa znižuje, naopak záujem o USA je vyšší. ...

10.4.2019 Redakcia FinReport

Počet slovenských patentov v minulom roku stúpol

Slovensko však za okolitými krajinami stále výrazne ...

9.4.2019 Redakcia FinReport

Výška všeobecného vymeriavacieho základu za rok 2018 je 12 156 eur

Sociálna poisťovňa zverejnila výšku všeobecného vymeriavacieho základu, ktorý sa používa pri výpočte výšky odvodov a aj dôchodkových ...

8.4.2019 Redakcia FinReport

Tretina mladých Slovákov si nemôže dovoliť kultúrne a športové aktivity

Tretina mladých Slovákov si nemôže dovoliť športové aktivity a kultúru. Vyplýva to z údajov štatistického úradu Eurostat. Štvrtina z ...

3.4.2019 Redakcia FinReport

Najviac nesplácaných dlhov majú ľudia v Trenčianskom kraji

Najvyššie problémové dlhy majú v priemere ľudia v Trenčianskom kraji, v tesnom závese je Bratislavský kraj. Vyplýva to z údajov ...

2.4.2019 Redakcia FinReport

Na Slovensku majú problémy najčastejšie firmy, ktoré podnikajú len tri roky

Exekúcia, úpadok alebo platobná neschopnosť postihuje najviac firmy, ktoré majú za sebou tri roky podnikania. Vyplýva to z analýzy ...

1.4.2019 Redakcia FinReport

Iba tretina podnikateľov na Slovensku inovuje

Približne polovica európskych firiem v rámci 28 krajín EÚ prišla s efektívnejšími modelmi výroby. Slovensko v tomto smere značne ...

29.3.2019 Redakcia FinReport

Pozor! Zdaniť treba aj príjmy z prenájmu

Aj príjmy z prenájmu nehnuteľnosti patria do daňového priznania. Upozorňuje na to finančná správa ...

28.3.2019 Ján Beracka

Slovensko čaká stabilný rast, ekonomike pomôžu automobilky aj eurofondy

Slovenská ekonomika má pred sebou obdobie stabilného rastu. Predpokladá to vo svojej strednodobej predikcii Národná banka Slovenska (NBS). ...

27.3.2019 Redakcia FinReport

Dve tretiny firiem vlani platili dane na poslednú chvíľu

Na podanie daňového priznania a zaplatenie vyrubenej dane v riadnom termíne zostáva pár pracovných dní. Aj vlani si nechávali daňovníci ...

26.3.2019 Redakcia FinReport

Miera nezamestnanosti vo februári klesala

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku vo februári tohto roka klesla o 0,10 percentuálneho bodu na 5,16 %. Znížila sa aj celková miera, a ...

25.3.2019 Redakcia FinReport

Počet zraniteľných miest v softvéroch sa v roku 2018 zvýšil

V jednotlivých softvérových nástrojoch sa v roku 2018 objavili tisíce slabých miest. ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení