Hľadaj

Finančné aktuality 3/2019: Viac ako polovica zamestnancov sa bude musieť preškoliť

Ekonomika Poslať

Digitalizácia so sebou prináša viac zručností, preto sa bude musieť preškoliť viac ako 50% zamestnancov. V daňových rajoch je o 85 slovenských firiem viac v porovnaní s minulým rokom. Staré zvyky neopúšťajú podniky a brzdia tak ich rast. Komunikácia s daniarmi je čoraz viac elektronická. Daňové priznanie k dani z motorových vozidiel je potrebné podať a zaplatiť do 31.januára 2019.

image
Foto: Shutterstock

Viac ako polovica zamestnancov sa musí preškoliť 

Do roku 2022 bude nutné, aby sa 54 % súčasných zamestnancov preškolilo. Viac ako tretina z nich musí absolvovať tréning v trvaní viac ako 6 mesiacov, 9 % z nich musí absolvovať školenia v dĺžke jedného roka, 10 % ľudí musí získať nové zručnosti tréningmi či školeniami po dobu viac ako jedného roka.  Ukázala to analýza Svetového ekonomického fóra. Najžiadanejšou zručnosťou na trhu práce bude v budúcich rokoch analytické myslenie a inovatívnosť.

 

„Trh práce si celosvetovo ale aj na Slovensku bude postupne vyžadovať viac zručností v oblasti technológií a programovania. Rastie dopyt po IT špecialistoch. Zamestnávatelia však budú vyžadovať od zamestnancov aj kreativitu, originalitu a kritické myslenie. Do popredia sa dostáva flexibilita a komplexné riešenie problémov,“ povedala Lenka Buchláková, analytička Slovenskej sporiteľne.

Analýza predpokladá, že približne polovica všetkých rekvalifikácií zamestnancov bude vo firmách realizovaná prostredníctvom interných oddelení, približne štvrtina prostredníctvom súkromných poskytovateľov odbornej prípravy a približne pätina prostredníctvom verejných vzdelávacích inštitúcií. Podľa Lenky Buchlákovej, približne 34% rekvalifikácií bude platných aj mimo danej firmy.

Počet slovenských firiem s vlastníkom v daňovom raji sa zvýšil 

V krajinách s daňovým zvýhodnením aktuálne sídli dovedna 4 881 slovenských podnikov s podielom na základnom kapitále vo výške takmer 10,37 miliardy eur. Podľa analýzy spoločnosti Bisnode je to o 85 spoločností viac ako koncom roka 2017, kedy bolo v daňových rajoch evidovaných dovedna 4 796 slovenských firiem. V destináciách s daňovým zvýhodnením sa tak aktuálne nachádza najviac slovenských spoločností za posledné roky.

Najväčší prílev zaznamenali vlani USA, kde sídlo našlo až 79 slovenských firiem. „V druhej polovici minulého roka Spojené štáty americké straty zmazali,  a zaradili sa aj v roku 2018 medzi top destinácie s daňovým zvýhodnením, ktorými sú pre Slovákov okrem USA aj Cyprus a Holandsko,“ hovorí analytička Bisnode, Petra Štěpánová.  Za Atlantikom aktuálne sídli spolu 1 068 slovenských firiem. Drobný pokles naopak zaznamenala druhá najobľúbenejšia destinácia slovenských podnikateľov, Cyprus. Počet firiem tu medziročne klesol z 1 106 firiem v roku 2017 na 1 099 firiem v roku 2018. Najobľúbenejším daňovým rajom u Slovákov bolo aj v roku 2018 Holandsko, odkiaľ je riadených 1 154 našich firiem. Oproti roku 2017 tak ich počet narástol o 15 podnikov.

Veľkou brzdou rozvoja inovácií je zastaraná firemná kultúra

Stredoeurópske firmy podceňujú nástup digitalizácie. Ukázal to prieskum spoločnosti Microsoft. Hoci viac ako osem z desiatich firiem vidí v nástupe nových technológií priestor na rast, iba 60 percent má vytvorenú stratégiu, ako túto príležitosť naozaj využiť. 

Až 36 % firiem sa zatiaľ vôbec nezaoberá tým, ako technológie menia ich biznis, ani nemá zatiaľ vytvorený tím.  Na druhej strane 63 % firiem v regióne strednej a východnej Európy má už vytvorený osobitný tím na digitálnu transformáciu, má tím zmiešaný z rôznych oddelení alebo tím buduje.

Prevratnú zmenu svojho odvetvia očakáva viac než tretina respondentov. Rozdiel je však v tom, odkiaľ inovácie prídu. Iba necelá štvrtina respondentov (23%) vníma svoju firmu ako ťahúňa zmien. Najviac tlaku očakávajú firmy od existujúcej konkurencie zo svojho odvetvia (tretina respondentov) alebo z príbuzného odvetvia (11% respondentov). Iba 17% sa obáva aj úplne nových hráčov na trhu ako nositeľov zmien.

Firemná kultúra predstavuje citeľnú brzdu digitálnej transformácie v celom regióne. Aj keď najväčšou prekážkou digitálnej transformácie je obava z bezpečnostných incidentov, ktorú uviedlo 46% manažérov, zamestnanci sú v tesnom závese. Až 42% firiem uviedlo, že vedenie ani pracovníci nie sú dostatočne pripravení na zmeny.

Táto skutočnosť sa odráža aj v prioritizovaní pilierov digitálnej transformácie. Pre prevažnú väčšinu lídrov je najdôležitejšie optimalizovať procesy (76%) a zlepšiť spoluprácu zamestnancov spolu so zvýšením ich angažovanosti a produktivity (74%). Až potom nasleduje interakcia so zákazníkmi (58%) a produktová inovácia či zmena obchodného modelu (58%).

 

V uplynulom roku prijala finančná správa takmer 8,5 milióna elektronických podaní

Finančná správa sa z roka na rok stále viac elektronizuje. Daňové subjekty doručili v roku 2018 prostredníctvom portálu finančnej správe takmer 8,5 milióna elektronických podaní. Najviac z nich, viac ako 1 milión, podali daňové subjekty v marci 2018.   

Finančná správa prijala od daňových subjektov v roku 2018 celkom 8 384 349 elektronických podaní. Najviac z nich podali daňové subjekty v marci 2018 (1 007 527), najmenej v auguste 2018 (548 846). Oproti roku 2017 (7 532 515 elektronických podaní) prijala a spracovala finančná správa v roku 2018 o 851 834 elektronických podaní viac. 

Najviac podaní v jednom dni bolo doručených hneď 25. januára 2018. Išlo o 178 564 podaní. Naopak, najmenej doručených podaní za jeden deň prišlo finančnej správe 2. septembra 2018 – 1 723. V priemere doručili finančnej správe daňové subjekty denne 22 971 elektronických podaní. 

Od spustenia komunikácie s finančnou správou elektronicky od roku 2014 až do konca roka 2018 podali daňové subjekty prostredníctvom portálu finančnej správy dokopy takmer 37 miliónov elektronických podaní. Aktuálne je na elektronickú komunikáciu s finančnou správou zaregistrovaných viac ako 603 000 daňových subjektov. 

Termín na podanie daňového priznania k dani z motorových vozidiel sa blíži

Daňové priznanie k dani z motorových vozidiel je potrebné podať a daň aj zaplatiť do 31.januára 2019. Toto daňové priznanie musia podať elektronicky už aj všetky fyzické osoby podnikatelia. 

bezpecnykurier
bezpecnykurier
bezpecnykurier Chráňte
vašu komunikáciu
bezpecnykurier Dôverné informácie
zabezpečte heslom
bezpecnykurier Diskrétnosť požadujte
aj od vašich partnerov

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
18.7.2019 Správy

Počet penzistov na Slovensku presiahol 1,4 milióna, do dôchodku sa však chystajú aj „husákové deti“

18.7.2019 (Webnoviny.sk) - Počet dôchodcov na Slovensku ku koncu júna tohto roka prvýkrát presiahol 1,4 milióna. V porovnaní s koncom júna ...

17.7.2019 Správy

Finančná správa kontroluje zavádzanie systému eKasa, objavila aj blok na miliardu eur

Finančná správa sa pustila do kontroly zavádzania systému eKasa. V predchádzajúcich dňoch uskutočnila prvých 400 kontrol, pri ktorých ...

25.6.2019 Redakcia FinReport

Životné minimum sa zvyšuje, vplýva na dôchodky aj exekúcie

Životné minimum sa od júla zvyšuje o približne päť eur. Výška životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu stúpa z 205,07 ...

20.6.2019 Redakcia FinReport

Slovensko je bližšie k zálohovaniu plastových fliaš

Vládny návrh zákona o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje sa dostal do druhého čítania. Návrh by teda mal definitívne prejsť ...

18.6.2019 Redakcia FinReport

Čas na podanie odloženého daňového priznania sa kráti

Na jún si podanie daňového priznania odložilo približne 193-tisíc daňovníkov. Na podanie daňového priznania tak majú tieto osoby ...

12.6.2019 Redakcia FinReport

Daniari by mali odložiť pokuty pre podnikateľov za meškajúcu eKasu

Pokuty pre podnikateľov, ktorí si včas neobstarajú elektronickú registračnú pokladňu, takzvanú eKasu, by sa mali odložiť. Dohodla sa na ...

12.6.2019 Redakcia FinReport

Uniqa prevezme havarijné poistky spoločnosti Colonnade Insurance

Spoločnosť Uniqa prevezme poistný kmeň havarijného poistenia od poisťovne Colonnade Insurance S.A. Pre klientov sa z pohľadu podmienok ...

10.6.2019 Redakcia FinReport

Ženy si na dlhší dôchodok sporia kratšie a z nižšej sumy. Strop to ešte zhorší

Zastropovanie dôchodkového veku negatívne pocítia najmä ženy. Zníženie dôchodkového veku sa negatívne dotkne dôchodkov všetkých ...

5.6.2019 Redakcia FinReport

Počet sporiteľov v druhom pilieri sa zvyšuje

Počet sporiteľov v druhom pilieri bol koncom apríla tohto roku viac ako 1,5 milióna. Vyplýva to z údajov Sociálnej ...

28.5.2019 Ján Beracka

S novou stoeurovkou a dvestoeurovkou sa už môžete stretnúť v obehu

Od utorka 28. mája sa do peňažného obehu dostávajú nové bankovky s nominálnou hodnotou 100 eur a 200 eur. Pôvodné bankovky ostávajú v ...

27.5.2019 Ján Beracka

Na Slovensku je 27. mája Deň daňovej slobody

Pondelok 27. mája je na Slovensku Deň daňovej slobody. Slováci od tohto dňa prestávajú „pracovať na ...

30.4.2019 Redakcia FinReport

Banky odhadujú, že hospodársky rast Slovenska v prvom štvrťroku dosiahol 3,6 %

Slovenské banky zároveň počítajú s rastom cien aj nominálnych ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení