Finančné aktuality 29/2018: Slováci sú schopní sporiť viac
Väčšina zamestnancov pracuje v malých firmách. Počet slovenských firiem v daňových rajoch klesá. Slováci sú schopní sporiť viac. Sociálna poisťovňa v júni evidovala už viac ako dva milióny zamestnancov.

Zdroj foto: Shutterstock
Slováci dokážu ušetriť viac ako pred štyrmi rokmi
Viac ako polovica Slovákov si zo svojej výplaty dokáže niečo odložiť. V priemere je to 130 eur. Z prieskumu Poštovej banky, ktorý realizovala spoločnosť 2muse na vzorke 1 454 respondentov ďalej vyplýva, že polovica Slovákov si mesačne odloží 100 eur. V roku 2014 to bolo 70 eur.
Napriek nemalým životným nákladom a nízkym dôchodkom si aj väčšina seniorov vie každý mesiac niečo usporiť, najčastejšie sumu do 50 eur. Takmer štvrtina seniorov si odkladá až do 149 eur.
Približne pätina Slovákov si občas musí financie požičať. Požičiavajú si tak najčastejšie od rodiny a priateľov a podľa prieskumu je to necelých 140 eur. Takmer polovica Slovákov sa do takej situácie nikdy nedostala.
Väčšina z nich peniaze odkladá bez konkrétneho cieľa a najčastejšie sa ich snaží zhodnotiť na sporiacom účte. Takmer traja z desiatich ich však skladujú doma, bez možnosti zveľadenia našetrenej čiastky a s pomerne vysokým rizikom ich odcudzenia. Takmer tretina Slovákov sa priznala, že sa nad zhodnocovaním svojich prostriedkov príliš nezamýšľa a aj zvyšné peniaze si necháva na bežnom účte.
Slováci strácajú záujem o daňové raje v USA
Už prvý kvartál tohto roka naznačil, že počet slovenských spoločností s vlastníkom sídliacim v daňovom raji medziročne klesá. Potvrdila to analýza poradenskej spoločnosti Bisnode za prvý polrok 2018. Kým vlani, v rovnakom období, sídlilo v daňových rajoch 4 832 spoločností, aktuálne je to o 68 firiem menej, teda spolu 4 764. Najväčší odchod zaznamenali USA, kde je medziročne o 60 podnikov menej. Najvyšší záujem je naopak o Spojené arabské emiráty, kde sa usídlilo 17 nových firiem.
Odliv firiem do Spojených arabských emirátov každým kvartálom vzrastá, kým v mnohých, najmä európskych destináciách, klesá. Okrem tých však padá záujem aj o USA. Dôvodom je prevažne politická situácia za Atlantikom, no zároveň atraktívnejšie daňové zvýhodnenie v iných štátoch, napríklad ako v emirátoch.
Najväčší odlev oproti druhému kvartálu minulého roka podľa dát spoločnosti Bisnode zaznamenali tiež Seychelská republika, ktorú opustilo 45 firiem, a Monako, odkiaľ odišlo 18 firiem. No firmy rovnako odchádzali aj z Holandska, pokles o 13 podnikov a Belize, táto krajina stratila 8 podnikov. Prílev firiem okrem Spojených arabských emirátov nastal v Lotyšsku a na Malte. V oboch krajinach je o 14 firiem,viac. Na Marshallových ostrovoch je o 13 firiem viac a v Hongkongu o 9 firiem.
Malé podniky tvoria väčšinu pracovných miest
V malých podnikoch v na Slovensku pracuje až 56% zamestnancov. Podiel miest tvorených najmenšími firmami je tak piaty najvyšší v Európskej únii (EÚ), hneď po Taliansku (66%), Portugalsku, (62%), Španielsku (60%) a Lotyšsku (58%) .
V Európskej únii funguje viac ako 23 miliónov firiem a podnikov, pričom až 98,7 % medzi nimi sú podnikatelia a malé podniky do 49 zamestnancov. V rámci nich jednoznačne dominujú najmenšie podniky do desať zamestnancov (93 %). Spoločnosti s 50 až 249 zamestnancami majú 1-% podiel a v priemere len dve z tisícky firiem (0,2%) sú veľké firmy s 250 a viac zamestnancami.
Malé podniky generujú v EÚ v priemere každé druhé pracovné miesto, ďalších 17% tvoria stredné podniky a 33% veľké podniky s 250 a viac zamestnancami. „Na Slovensku je tak pomer miest tvorených najmenšími firmami a živnostníkmi ešte o niečo vyšší, na úrovni 56%. Stredne veľké firmy generujú 16% miest a zvyšných 28% najväčšie podniky,“ priblížila čísla Dáša Polláková, manažérka Oddelenia riadenia segmentu pre malé a stredné podniky ČSOB.
V júni medziročne stúpol počet zamestnancov o takmer 35 tisíc
Počet ľudí v trvalom zamestnaneckom pomere tento rok kontinuálne narastá. Sociálna poisťovňa v júni 2018 evidovala už viac ako dva milióny zamestnancov, konkrétne 2 019 728. V máji ich pritom bolo 2 017 049 a na začiatku roka, v mesiaci január 2018, ešte menej. Vtedy bolo v trvalom pracovnom pomere registrovaných 1 998 980 ľudí. V porovnaní s minuloročným júnom stúpol medziročne počet zamestnancov o 34 747.
Zo štatistických údajov Sociálnej poisťovne zároveň vyplýva, že klesá počet ľudí pracujúcich na príležitostné práce. Na dohodu v júni 2018 pracovalo 420 234 ľudí, v januári 2018 ich bolo 344 823. V tejto oblasti ide o medziročný pokles, keďže v júni 2017 bolo na dohodu zamestnaných 421 134 občanov.
Kľúčové slová
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Novým trendom vo svete podnikania sú virtuálne asistentky
- 2.Takto sa od 1. októbra 2023 zvýšia príspevky pomoci v hmotnej núdzi
- 3.Tradičný Levický jarmok 19. - 22. októbra 2023
- 4.Nakupovanie online: Kedy je platenie kartou v e-shope naozaj bezpečné?
- 5.Problémy s trávením a histamínová intolerancia, aké sú možnosti liečby