Export Číny rýchlo rastie, no slabý domáci dopyt ohrozuje globálny rast
Ekonómovia sa zhodujú v tom, že otvorenie čínskej ekonomiky sa stane hlavným ťahúňom globálneho ekonomického rastu vo svete. Otázniky však ešte nezmizli. Najnovšie čínske údaje síce ukazujú, že ekonomika sa pomaly zotavuje, no nie všetky sektory rovnakou rýchlosťou. Navyše za rastom stoja najmä stimuly od miestnej vlády a samospráv. Domáca spotreba a dovozy sú stále nedostatočné. A práve tie chýbajú k tomu, aby sa rast z Číny mohol rozšíriť do celého sveta.
Foto: Shutterstock
S obrovským obchodným prebytkom
Rast exportu v Číne sa v marci 2023 medziročne zvýšil o 14,8 %. Mesačný obchodný prebytok dosiahol obrovských 88,2 miliardy dolárov. Bol to piaty najvyšší mesačný obchodný prebytok, aký kedy krajina zaznamenala.
Čísla sú o to zaujímavejšie, že marcové prebytky väčšinou bývajú nízke. Tento rekord je ešte prekvapujúcejší, ak ho porovnáme so susednými krajinami. Juhokórejský export v prvom štvrťroku tohto roku klesol dvojciferne, pričom to nebola jediná z exportne orientovaných ázijských ekonomík, ktorá čelila náročnému začiatku roka. Rovnako bol na tom aj Singapur.
Rastú vďaka podpore vlády
Čínsky export rástol najmä vďaka silnému dopytu po elektrických vozidlách, lítium-iónových a solárnych batériách. „Na základe týchto údajov a silného 4,5-percentného rastu hrubého domáceho produktu (HDP) v prvom štvrťroku 2023 sa môže na prvý pohľad javiť, že čínska ekonomika sa rýchlo zotavuje, čo prospeje aj globálnej ekonomike. Podľa skúseností trvá šesť až deväť mesiacov, kým sa oživenie Číny rozšíri do celého sveta,“ vysvetľuje makroekonomický stratég Saxo Bank Christopher Dembik.
Podľa jeho slov to však vôbec nie je také jednoduché. Prudký nárast exportu v tomto prípade totiž nie je dôsledkom lepšieho globálneho makroekonomického prostredia, ale skôr agresívnej podpory čínskej vlády.
Majú strach zo slabého exportu
Čína má strach zo slabého exportu, preto vláda pomáha podnikom situáciu stabilizovať. V krátkodobom horizonte môže vláda v tejto podpore pokračovať, ale skôr či neskôr dosiahne svoje limity kvôli finančným tlakom. „Preto bude musieť rast exportu prísť od domácností, čo je momentálne najslabší článok čínskej ekonomiky,“ dodáva expert.
Od znovuotvorenia krajiny väčšina analytikov očakávala prudký nárast domáceho dopytu, ktorý by následne hnal rast HDP doma aj vo svete. No doteraz je len málo dôkazov o tom, že by táto spotreba naozaj rástla.
Ľahko sa môže stať, že najbližšie mesiace budú náročné. Spojeným štátom hrozí recesia podobná tej z roku 1990, ale koncom roka analytici očakávajú zlepšenie, a to práve kvôli Číne. Zatiaľ však nič nie je isté. „Stále očakávame, že čínska domáca spotreba v tomto roku stúpne. Bude to však trvať dlhšie a bude to pravdepodobne oveľa zložitejšie, ako trh očakáva,“ dodáva Ch. Dembik.