Evidenčné čísla po novom budú vyzerať inak a ich prenos sa zjednoduší
Evidenčné čísla na automobiloch budú vyzerať inak, ako sme boli doteraz zvyknutí. Zmenu prinesie novela zákona o cestnej premávke, ktorá upravuje aj možnosti prenášania či ponechania si evidenčného čísla. Pri kúpe nového alebo ojazdeného auta tiež odpadá prípadná povinnosť odhlásenia vozidla v jednom okrese a prihlásenia v inom okrese. Proces administrácie motorových vozidiel sa tak v blízkej budúcnosti výrazne zjednoduší.
Foto: NR SR a Ministerstvo vnútra SR
Novela účinná od januára 2023
Novela zákona č. 128/2021 Z. z. mala nadobudnúť účinnosť už od 1. marca 2022. Bola však posunutá a začne platiť až od 1. januára 2023. Obsahuje tiež povinnosti vodičov vo vzťahu k cyklistom s cieľom zvýšenia bezpečnosti cyklistov na cestách.
Hlavná zmena oproti doterajším pravidlám spočíva najmä v tom, že sa mení postup nahlasovania zmeny držiteľa motorového vozidla. Podľa advokátky z advokátskej kancelárie spoločnosti Accace Slovensko Simony Klučiarovej sa uplatní možnosť prenositeľnosti tabuľky s evidenčným číslom vozidla (EČV) z pôvodného majiteľa na nového majiteľa motorového vozidla bez ohľadu na miesto pobytu alebo sídlo nadobúdateľa. Druhou zásadnou novinkou je, že pôvodný majiteľ si môže ponechať tabuľky s evidenčným číslom vozidla a požiadať o ich priradenie k svojmu novému vozidlu.
„To znamená, že ŠPZ-tka môže ostať spojená s jedným autom alebo s jedným majiteľom. V prípade, že sa majiteľ rozhodne po odpredaji posledného auta, že si už nové nekúpi, a teda tabuľky by neboli priradené novému vozidlu, je povinný vrátiť ich príslušnému orgánu Policajného zboru SR,“ vysvetľuje S. Klučiarová.
Kontrola vozidla sa bude robiť podľa PSČ držiteľa
Je potrebné upozorniť, že tabuľku s evidenčným číslom si majiteľ môže ponechať najdlhšie jeden rok bez toho, aby bola pridelená inému vozidlu. Zároveň po uplynutí tejto lehoty nesmie byť pridelená inému vozidlu, a ak v rámci tejto lehoty nebola pridelená alebo odovzdaná príslušnému orgánu Policajného zboru SR, bude evidovaná ako stratená. Podľa slov majiteľa a managing partnera siete advokátskych a patentových kancelárií Vojčík & Partners Lea Teodora Vojčíka poisťovne nebudú vykonávať kontrolu okresu vozidla na základe EČV, ale na základe PSČ držiteľa.
Výhodou je jednoduchší postup
Týmto postupom sa značne zjednoduší postup prepisu auta v prípadoch, ak predávajúci a kupujúci žijú v rôznych okresoch. Odpadne im totiž povinnosť odhlásenia vozidla v jednom a prihlásenia v druhom okrese.
„Pri predaji auta už nebude musieť pôvodný vlastník odhlasovať motorové vozidlo na príslušnom dopravnom inšpektoráte na základe miesta svojho trvalého bydliska a zároveň pritom nemusí byť prítomný nový vlastník alebo jeho splnomocnenec. To isté platí aj pri novom vlastníkovi, ktorý nebude musieť prihlasovať vozidlo výlučne vo svojom okrese,“ hovorí L. T. Vojčík.
Pozitívnou správou je, že zmenu bude po novom možné vybaviť jednou návštevou na ktoromkoľvek dopravnom inšpektoráte spolu s vydaním dokladov. V prípade, ak by na danom mieste tabuľky s evidenčným číslom nemali, budú spolu s dokladmi zaslané majiteľovi poštovým kuriérom.
S. Klučiarová zároveň dodáva, že pokiaľ sa na dopravný inšpektorát dostaví pôvodný aj nový majiteľ automobilu, proces sa značne urýchli. V prípade, že sa nový majiteľ na prepis nedostaví, osvedčenie o evidencii a prípadne aj tabuľky s EČV mu doručí kuriér.
Pribudne nový formát evidenčných čísel
Ďalšou zmenou je vydávanie nových typov evidenčných tabuliek od 1. januára 2023), z ktorých už nebude zrejmé, v ktorom okrese bolo auto prihlásené.
Keďže v zmysle zmien, ktoré prináša novela zákona, rozdelenie EČV podľa okresov stráca význam, vzniká tak nový formát EČV v tvare AA 001 AA. Leo Teodor Vojčík zároveň dodáva, že dopravné inšpektoráty začnú vydávať už len značky v abecednom poradí bez viditeľnej príslušnosti k okresu.
Tri hlavné zmeny podľa prenositeľnosti EČV
1) Možnosť prenesenia EČV – pri predaji vozidla si bude nový vlastník môcť ponechať tabuľky s EČV bez ohľadu na svoj trvalý pobyt. V praxi to znamená, že vozidlo si bude môcť ponechať jednu a tú istú tabuľku až do jeho vyradenia z prevádzky.
2) Možnosť ponechania si EČV – majiteľ vozidla si bude môcť ponechať tabuľku s EČV a následne ju prideliť svojmu novému vozidlu. V praxi to znamená, že jednu tabuľku s EČV si môže osoba ponechať a preniesť ju na nové vozidlo bez povinnosti ju odovzdať.
3) Nový formát EČV – v zmysle zmien, ktoré prináša novela zákona, rozdelenie EČV podľa okresov stráca význam. Vznikol nový formát EČV a dopravné inšpektoráty začnú vydávať už len značky v abecednom poradí.
Novela sa týka aj kúpy nových vozidiel
Podľa L. T. Vojčíka sa novela týka aj osôb, ktoré si kupujú aj nové vozidlo priamo od predajcu. „Ak sa pri predaji rozhodli ponechať si tabuľku s EČV, tak ju môžu prideliť novému vozidlu. Ak tabuľku ponechali na svojom starom aute a odovzdali ju novému vlastníkovi spoločne s vozidlom, tak si budú musieť zaobstarať novú,“ vysvetľuje odborník.
To, že novela zákona sa v časti prenositeľnosti EČV výslovne netýka len kúpy jazdených áut, potvrdzuje aj advokátka S. Klučiarová: „Držiteľ evidenčnej tabuľky môže po predaji svojho pôvodného vozidla požiadať o priradenie predmetných tabuliek aj úplne novému vozidlu. Takýmto spôsobom môže mať jedna osoba tie isté evidenčné tabuľky postupom času na viacerých motorových vozidlách aj v prípade, ak je ich prvým vlastníkom,“ dopĺňa advokátka.
Ako postupovať pri kúpe auta
V zásade podľa advokátky platí, že pri kúpe jazdeného vozidla má nový majiteľ prakticky stále tie isté povinnosti ako doposiaľ. Zjednodušuje sa len samotný spôsob prepisu auta na nového majiteľa. Prihlásenie a odhlásenie vozidla sa tak dá vykonať aj bez prítomnosti druhej strany.
V prípade, že pôvodný majiteľ nemá záujem o ponechanie si tabuliek s evidenčným číslom, nový majiteľ má tri možnosti: Buď sa rozhodne ponechať si existujúce tabuľky pridelené k danému vozidlu, alebo požiada o pridelenie svojich tabuliek, ktoré mu ostali z jeho pôvodného vozidla, prípadne požiada o vydanie nových evidenčných tabuliek.
„Ak sa pôvodný vlastník rozhodne ponechať si svoju tabuľku s EČV, ušetrí tým poplatok za nové vydanie vo výške 33 eur. Rovnako to platí aj v prípade kúpy vozidla, keď si vozidlo svoju tabuľku s EČV ponechá,“ spresňuje L. T. Vojčík s tým, že správny poplatok bude majiteľ vozidla povinný zaplatiť len v súvislosti s treťou možnosťou, ak požiada o vydanie nových tabuliek.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Novomestský jarmok 13. - 15. septembra 2024
- 2.Zamestnanosť na Slovensku klesá, do predčasného dôchodku odišlo 60-tisíc ľudí
- 3.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 4.Na Slovensku hrozia povodne. Ako ochrániť svoj majetok pred živlami?
- 5.Inflácia na Slovensku vzrástla na 2,8 %. Je to viac, ako má väčšina krajín eurozóny