Eurozóna stratí Brexitom miliardy eur, Slovensko čaká nízky dopad
Eurozóna môže stratiť až 24,6 miliardy eur na exporte tovarov kvôli odchodu Veľkej Británie z Európskej únie v priebehu rokov 2017 až 2021. Straty na exporte služieb predstavujú ďalších 5,5 miliardy eur. Takéto sumy vyčíslili experti spoločnosti Euler Hermes, pričom predpokladajú, že na krajiny ako Holandsko, Írsko a Belgicko bude mať Brexit vysoký dopad, zatiaľ čo na Slovensko a ďalšie krajiny nízky.

Podľa publikácie Euler Hermes The Taming of the Brexit z 29. marca 2017 je možné do najbližších 4 rokov v rámci celej eurozóny očakávať pokles vo vývoji HDP o 0,4 percentuálne body, objem priamych zahraničných investícií má byť o 18,2 miliardy eur nižší, straty na exporte tovarov sa rátajú na 24,6 miliardy a straty na exporte služieb 5,5 miliardy eur. Experti Euler Hermes tiež v uvedenom časovom rozpätí 2017 - 2021 predpokladajú, že celkovo v krajinách eurozóny dôjde k nárastu insolvencií v podnikateľskom prostredí o jedno percento.
Veľká Británia 29. marca 2017 oficiálne oznámila Bruselu zámer opustiť Európsku úniu. Začali sa tak dvojročné rokovania ohľadom urovnania vzťahov a záväzkov Spojeného kráľovstva a únie. Definitívny odchod je stanovený na jar 2019.
Podľa dát spoločnosti Euler Hermes možno konštatovať, že britská ekonomika bude naďalej flexibilná v priebehu dvojročného vyjednávania, avšak spotrebiteľské výdavky utrpia v dôsledku vyššej inflácie a spomalenia rastu miezd; investície by mali prejsť do režimu „počkáme - uvidíme“. Celkovo experti Euler Hermes očakávajú, že rast HDP Veľkej Británie sa spomalí na 1,4 % v roku 2017, z aktuálnych 1,8 % a na 1,0 % v roku 2018.
Podľa publikácie The Taming of the Brexit krajiny ako Holandsko, Írsko a Belgicko môžu zaznamenať vysoký dopad na vybrané ukazovatele kvôli odchodu Veľkej Británie. Pre Slovensko a ďalšie krajiny sa predpokladá nízky dopad.
Predpokladaný dopad Brexitu na jednotlivé krajiny v rokoch 2017-21
Zdroj: The Taming of the Brexit publication; ONS, Chelem, Euler Hermes
Export tovarov Slovenska klesne podľa očakávaní odborníkov z Euler Hermes v období 2017-21 o 0,2 miliardy eur, export služieb sa predpokladá nemenný a HDP má klesnúť o 0,3 percentuálne body. Čo a týka insolventnosti v podnikateľskom prostredí, počas stanovených rokov má byť nižšia o menej než 1 %.
“Platí zásada, že krajiny, ktoré s Veľkou Britániou spolupracujú najužšie, budú vo vysokej miere ovplyvnené jej odchodom z Európskej únie. Aj keď v prípade Slovenska sa očakáva nízky dopad Brexitu, zďaleka nie je zanedbateľný najmä z pohľadu vývoja HDP či insolventnosti firiem,“ komentuje závery publikácie Country Manager spoločnosti Euler Hermes Peter Mucina.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Exportno-importné aktivity krajín EÚ smerom na Ukrajinu sú intenzívnejšie ako pred vojnou
- 2.ESET odhalil škodlivé verzie aplikácií WhatsApp a Telegram, ktoré používateľom kradnú kryptomeny
- 3.Changpeng Zhao: Šéf Binance bagatelizuje hrozbu digitálnych mien centrálnych bánk pre kryptosvet
- 4.365.bank dostala od Finančnej spravodajskej jednotky pokutu 2 milióny eur, jej závery odmieta
- 5.Prognóza: Tri scenáre, ako by sa mohli kryptomeny vyvíjať v roku 2023