Eurostat: Inflácia na Slovensku poklesla na 3,1 %, v eurozóne stúpla na 2,4 %
Inflácia v dvadsiatke krajín eurozóny je opäť na vzostupe, keď v poslednom mesiaci minulého roka podľa najnovšieho rýchleho odhadu Eurostatu vystúpila na 2,4 %. Dobrou správou pre Slovensko je, že inflácia u nás klesla o pol percentuálneho bodu, no stále sa drží na príliš vysokej úrovni 3,1 %.
Foto: Shutterstock
Príčinou sú drahšie potraviny
Medziročná inflácia v dvadsiatke krajín eurozóny sa počas posledného mesiaca uplynulého roku opäť zvýšila. Medziročný cenový rozdiel predstavuje 2,4 %, pričom nárast v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom predstavuje plus jednu desatinu percentuálneho bodu.
Správu o náraste inflácie v eurozóne priniesol v rámci svojho rýchleho odhadu Európsky štatistický úrad – Eurostat. Informáciu vypracoval na základe predbežných údajov, ktoré získal od jednotlivých členských krajín, a ktoré sa ešte v priebehu nasledujúcich dvoch týždňov budú spresňovať.
Počas uplynulého mesiaca medziročne najviac zdraželi služby a potraviny. Najvyšší nárast zaznamenali spotrebiteľské ceny v sektore služieb, ktoré sa medziročne zrýchlili o rovné 4 %. Decembrová inflácia v segmente potravín, alkoholu a tabaku predstavovala 2,7 %, v oblasti priemyselných tovarov bez energií to bolo 0,5 % a opätovne začali stúpať aj ceny energií –o 0,1 %.
Medziročná jadrová inflácia, ktorá nezahŕňa nestále ceny potravín, energií, alkoholu a tabaku, zostala v decembri 2024 už druhý mesiac po sebe stabilná na úrovni 2,7 %. V medzimesačnom porovnaní spotrebiteľské ceny v eurozóne v decembri vzrástli o 0,4 % a jadrová inflácia sa zvýšila o 0,5 %.
Aká je situácia v krajinách eurozóny
Z pohľadu jednotlivých krajín eurozóny v novembri 2024 až 13 z 20 členských štátov tohto ekonomického zoskupenia zaznamenalo medzimesačný nárast inflácie, v jednom prípade zostala rovnaká (Fínsko) a šesť krajín zaznamenalo pokles rastu spotrebiteľských cien.
Najnižšia inflácia spomedzi dvadsiatky krajín eurozóny je v Írsku (1 %), Taliansku a Luxembursku (po 1,6 %), Fínsku (1,7 %), Francúzsku a Litve (po 1,8 %), Slovinsku a Malte (po 2 %) a Rakúsku (2,1 %). Všetky ostatné štáty už majú hladinu spotrebiteľských cien vyššiu, ako je priemer eurozóny (2,4 %).
Najvyššia inflácia je v Chorvátsku (4,5 %), Belgicku (4,4 %), Estónsku (4,1 %), Holandsku (3,9 %), Lotyšsku (3,4 %), Slovensku, Portugalsku a na Cypre (po 3,1 %), v Grécku (2,9 %), Nemecku a Španielsku (po 2,8 %).
Spomedzi členských krajín eurozóny počas uplynulého mesiaca inflácia najviac zrýchlila v Lotyšsku (+1,1 percentuálneho bodu), na Cypre (+0,9 percentuálneho bodu) a v Litve (+0,7 percentuálneho bodu). Naopak, najvýraznejší úbytok európski štatisti zaznamenali na Slovensku (–0,5 percentuálneho bodu) a v Belgicku (–0,4 percentuálneho bodu).
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.NKÚ tvrdí, že štát spravuje zaistený majetok neefektívne
- 2.Drony zaútočili na ruský závod v Tatársku vyrábajúci strategické bombardéry Tu-160
- 3.Pápež František zasadne počas návštevy Prešova do liturgického priestoru s Kristovým krížom (foto)
- 4.Finančné produkty mBank budú predávať agenti novovzniknutej spoločnosti mFinanse SK
- 5.Farmári blokujú cesty naprieč celým Francúzskom na protest proti nízkym zárobkom a rastúcim nákladom (foto)