Eurostat: Deti Slovákov kvôli drahým hypotékam opúšťajú mama hotel až po tridsiatke
Niektoré deti sa chcú od svojich rodičov čo najskôr osamostatniť, iné u nich bývajú tak dlho, ako sa len dá. Podľa Eurostatu mladí Slováci opúšťajú takzvaný mama hotel v priemernom veku až 31 rokov, čo je druhé najvyššie číslo v rámci EÚ. Pozreli sme sa na to, prečo je to tak a aká je situácia v ostatných krajinách Únie.
Foto: Shutterstock
Čo ukázal prieskum Eurostatu
Podľa prieskumu Európskeho štatistického úradu – Eurostat najneskôr odchádzajú mladí ľudia z rodičovského domu v Chorvátsku, kde ich priemerný vek predstavuje 31,8 roka. Na druhom mieste sú mladí Slováci (31 rokov) nasledovaní Grékmi (30,6 roka), pričom priemer členských štátov Európskej únie je 26,3 roka.
Naopak, najskôr opúšťajú bezpečie rodičovského domova mladí Škandinávci, presnejšie Fíni (21,4 roka), Švédi a Dáni (po 21,8 roka). Čísla z roku 2023 sú veľmi podobné s tými, ktoré sa štatistom podarilo získať pred 10 rokmi, takže hovoria o dlhodobom trende.
Priemerný vek odchodu detí z rodičovského domu
V roku 2013 Slovákom namerali priemerný vek, keď opúšťajú bývanie, v ktorom vyrástli, u svojich rodičov na úrovni 30,7 roka. V priebehu desaťročia tak tento údaj mierne narástol, no len o tri desatiny percentuálneho bodu.
Prečo deti tak dlho zostávajú bývať s rodičmi
Analytici Eurostatu tvrdia, že obyvatelia rôznych európskych regiónov musia riešiť rôzne typy problémov a prekážok pri osamostatňovaní sa od rodičov:
- V južanských štátoch (Grécko, Španielsko, Taliansko) a v Bulharsku vek odchodu z rodičovského domu súvisí s vysokou mierou chudoby či vysokou mierou nezamestnanosti mladých.
- Na Slovensku a v Chorvátsku vyšší vek odchodu od rodičov súvisí s nedostupnosťou bývania. „Slovensko má relatívne nízku mieru chudoby v EÚ, v nezamestnanosti mladých je blízko priemeru EÚ, no v dostupnosti bývania je úplne na chvoste,“ konštatuje Inštitút pre stratégie a analýzy (ISA).
- Naopak, Španielsko patrí k najhorším v EÚ v miere chudoby a nezamestnanosti mladých, ale k najlepším v dostupnosti bývania.
Prečo mladí Slováci bývajú dlho u rodičov
Pozrime sa bližšie na situáciu na Slovensku. „Hľadanie príčin môže zahŕňať širokú škálu dôvodov. Jedným z tých najdôležitejších môže byť štruktúra realitného trhu. Veľká väčšina ľudí na Slovensku (93 %) býva vo vlastnej nehnuteľnosti, pričom dve tretiny z nich nie sú zaťažené hypotekárnym úverom, no trh s nájomným bývaním prakticky neexistuje,“ povedal pred časom analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.
Jedinou cestou k samostatnosti mladých je podľa neho práve kúpa nehnuteľnosti, čo vytvára tlak na ich osobný rozpočet. Nevyhnutnou potrebou je existencia nemalej finančnej rezervy, spolufinancovanie hypotéky či schopnosť zvládať nielen splátky, ale aj výdavky spojené s bývaním v podobe uhrádzania energií, nákupu potravín a ďalších nevyhnutných vecí.
Mladý človek, ktorý chce bývať vo vlastnom, tak musí aspoň niekoľko rokov pracovať na zabezpečení stabilného príjmu, vytvorení finančnej rezervy či spolufinancovaní hypotéky. Situáciu ešte viac zvýraznil nárast cien nehnuteľností a nepríjemné zvýšenie úrokových sadzieb na hypotékach. Problémom je aj neexistencia trhu s nájomným bývaním či celkový nedostatok rezidenčného bývania.
Po vlastnom bývaní túžia viac mladé ženy ako muži
Podľa prieskumu UniCredit Bank spred dvoch rokov po vlastnom bývaní túžia viac ženy ako muži. Priemerný vek žiadateľov o hypotéku na Slovensku je 28 rokov. Keďže pravidlá na jej získanie sú prísne, mnohí mladí ľudia deklarujú, že sú ochotní zľaviť zo svojich nárokov na svoje prvé vlastné bývanie, a to najmä uskromnením sa pri svojich nárokoch na podlahovú plochu bytu alebo rodinného domu.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Otec na materskej: Návod na vybavenie a tipy, ako získať čo najviac peňazí do rodinného rozpočtu
- 2.Kam až klesnú úrokové sadzby hypoték v roku 2025 a čo to urobí s realitným trhom
- 3.Aké sú peňažné príspevky pre zdravotne ťažko postihnutých
- 4.Túto daňovú povinnosť musíte stihnúť do konca januára 2025
- 5.Do obehu prichádzajú pamätné zberateľské mince s hokejistom