Európska centrálna banka zvýšila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu o pol percenta na 2,5 %
Rada guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) sa rozhodla pre opätovné zvýšenie kľúčových úrokových sadzieb. Tentoraz to bolo o 50 bázických bodov. Cieľom je zastaviť nárast cien tovarov a služieb v krajinách eurozóny, no na základe ďalšieho očakávaného nárastu inflácie sa predpokladá, že v ich zvyšovaní bude aj naďalej pokračovať.

Foto: Shutterstock
Rada guvernérov sa rozhodla zvýšiť tri kľúčové úrokové sadzby ECB o 50 bázických bodov. Úroková sadzba hlavných refinančných operácií a úrokové sadzby jednodňových refinančných a jednodňových sterilizačných operácií sa tak s účinnosťou od 21. decembra 2022 zvyšujú na 2,50 %, 2,75 % a 2,00 %.
Inflácia v eurozóne je stále dvojciferná
Inflácia v eurozóne je podľa údajov Európskeho štatistického úradu Eurostat už tretí mesiac za sebou dvojciferná. Dobrou správou však je zmena trendu – pravidelný rast vystriedal jemný pokles. V novembri 2022 v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom klesla o 0,7 percentuálneho bodu.
Stále platí, že najvyšší nárast cien tovarov a služieb registrujú v pobaltských krajinách. Po dlhšom čase to už nie je Estónsko (21,4 %), ktoré niekoľko mesiacov uzatváralo rebríček krajín platiacich eurom. Vystriedalo ho Lotyšsko (21,7 %). Aj v týchto krajinách však inflácia postupne klesá. Oproti maximu na úrovni 25 % o takmer 4 percentuálne body.
Novinky sú aj na opačnom konci rebríčka. Už to nie je Francúzsko (7,1 %), kde euroštatisti niekoľko mesiacov za sebou registrovali najnižšiu infláciu. Po novom je to tak trochu prekvapujúco Španielsko (6,6 %). Pre porovnanie, napríklad najsilnejšia európska ekonomika, ktorou je nemecká ekonomika, v uplynulom mesiaci zaznamenala medziročný nárast cien tovarov a služieb až o 11,6 %.
Infláciu na podobnej úrovni majú aj v Holandsku (11,2 %). Na tomto údaji je zaujímavé to, že ešte pred mesiacom tu mali 16,8-percentnú infláciu a v prehľade sa nachádzali až za Slovenskou republikou. V priebehu novembra 2022 však dokázali znížiť červené číslo až o 5,6 percentuálneho bodu.
Dáta Eurostatu však hovoria aj o tom, že s infláciou sa darí lepšie bojovať menším ekonomikám ako tým väčším. Pod priemerom eurozóny sa nachádzajú napríklad Malta (7,2 %), Luxembursko (7,3 %), Cyprus (8,3 %), Fínsko, Írsko a Grécko (všetky po 9,0 %).
Čo nás čaká v najbližšom období
Napriek tomu, že inflácia v eurozóne v novembri v porovnaní s októbrom mierne poklesla, odborníci Eurosystému v podmienkach výnimočnej neistoty svoje inflačné projekcie upravili smerom nahor. Očakávajú, že priemerná inflácia v roku 2022 dosiahne 8,4 %, no už v roku 2023 by mala klesnúť na 6,3 %. Následne by podľa nich v roku 2024 mala dosiahnuť 3,4 % a v ďalšom roku sa vrátiť na očakávanú úroveň blízko k 2 %.
Ekonomika eurozóny v tomto a nasledujúcom štvrťroku v dôsledku energetickej krízy, vysokej neistoty, klesajúcej svetovej hospodárskej aktivity a prísnejších podmienok financovania pravdepodobne zaznamená pokles. Prípadná recesia však podľa odborníkov Eurosystému má byť len pomerne krátkodobá a mierna. Očakáva sa, že hospodársky rast v budúcom roku bude tlmený.
V dlhodobejšom horizonte však predpokladajú jeho oživenie. Celkovo má tempo hospodárskeho rastu v roku 2022 dosahovať 3,4 %, v roku 2023 iba 0,5 % a v roku 2024 už 1,9 %.
Na Slovensku sa nedarí skrotiť infláciu
Situácia na Slovensku je odlišná, pretože prudký nárast cien tovarov a služieb sa tu stále nedarí zastaviť. Inflácia v novembri 2022 u nás dosiahla svoj ďalší historický strop v podobe medziročného rastu o 15,4 %. Podľa najčerstvejších dát Štatistického úradu SR ju ťahá nahor najmä neustávajúce zdražovanie potravín, ktoré sú medziročne drahšie už o 29 %. Rast cien za bývanie sa stabilizoval na úrovni okolo 16 % a dobrou správou je, že od júla tohto roka pokračuje zlacňovanie pohonných hmôt.
Najväčší vplyv na výdavky domácností mal medziročný rast cien chleba a obilnín o takmer 28 %, mäsa o 30 % a súčasne mlieka, syrov a vajec o tretinu. Výrazne zdraželi tiež alkoholické nápoje – pivo, víno aj destiláty. Vyššie sú aj ceny palív (o 45 %) a ceny tepelnej energie o takmer 20 %.
V USA klesla inflácia na 7,1 % a FED zvýšil úroky na 4,5 %
Pozitívne správy prichádzajú spoza oceánu. Rast cien tovarov a energií v Spojených štátoch sa zrejme konečne podarilo zastaviť. Inflácia tu z októbrových 7,7 % klesla na novembrových 7,1 %, čo je najnižšia úroveň počas celého tohto roka. Analytici však varujú, že ani toto ešte nemusí byť úplný koniec inflačnej krízy. Aj preto Federálny rezervný systém (FED) spomalil, ale nezastavil tempo zvyšovania úrokov, keď hlavnú úrokovú sadzbu zvýšil o polovicu percentuálneho bodu na 4,5 %. Ďalšie prípadné zvyšovanie by malo byť nanajvýš o štvrtinu percentuálneho bodu.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Mnohí ľudia majú problémy so splácaním dlhov, hrozia im exekúcie
- 2.Parlament schválil novelu zákona o príspevku pri narodení dieťaťa. Ktoré mamičky dostanú viac peňazí?
- 3.Poslanci rozhodli: Spotrebná daň z liehu sa zvyšuje o 30 %
- 4.Vyplácanie aktivačného príspevku ľuďom bez práce sa od 1. apríla 2023 zmení
- 5.Tohtoročná Veľká noc nebude štedrá. Slováci plánujú šetriť viac ako v predchádzajúcich rokoch