Európska a americká politika sa vyvíjajú úplne opačným smerom. Euro sa posilňuje, dolár slabne
Epidémia koronavírusu poľavila, rozbiehajú sa letné dovolenky a väčšina investorov si kladie otázku, na čo sa majú pripraviť počas nasledujúcich mesiacov. Medzi hlavné témy bude určite patriť riziko rušenia podporných vládnych opatrení. Makro udalosťou roka budú sú nemecké parlamentné voľby, ktoré sa konajú 26. septembra. Otázkou je tiež, či sa americký dolár začne po dlhom čase opäť posilňovať, alebo bude pokračovať vo svojej jazde ako na hojdačke.

Foto: Shutterstock
Všetky oči upreté na nemecké parlamentné voľby
V treťom štvrťroku bude celá Európa s napätím sledovať vývoj a výsledky nemeckých parlamentných volieb. Deň D nastane 26. septembra. Voľby budú znamenať koniec éry Angely Merkelovej a začiatok niečo nového. Čoho, zatiaľ nevieme.
„Sú tu dve možnosti. Buď bude Európa pomaly kráčať smerom k novej kríze, alebo zodvihne hlavu a bude spoločne napredovať vo vzájomne prepojenej a klimaticky ohľaduplnej politike, dláždenej masívnymi fiškálnymi stimulmi,“ myslí si menový analytik Saxo Bank John Hardy.
Druhý scenár je pravdepodobný najmä v prípade, ak strana Zelených dosiahne najväčší počet hlasov a ich líderka Annalena Baerbocková sa stane novou nemeckou kancelárkou. Volebné prieskumy zatiaľ nenaznačujú jednoznačný výsledok. Stále je však ešte dostatok času.
Ozdravný fond na zotavenie sa stačiť nebude
Ako sa bude situácia vyvíjať v rámci štruktúr Európskej únie? „Aj po odstránení fiškálnych obmedzení a spolu s novým kvantitatívnym uvoľňovaním Európskej centrálnej banky (ECB) v rámci programu núdzového pandemického nákupu aktív (PEPP), bude ozdravný fond vo výške 750 miliárd eur len malou kvapkou v mori v porovnaní s tým, čo bude potrebné, aby sa členské štáty, najmä tie na periférii, zotavili z dôsledkov pandémie v plnom rozsahu. Budú sa musieť vyhrabať spod bremena nadbytočného dlhu a pokračovať v hľadaní spoločnej reči s ostatnými krajinami EÚ,“ hovorí analytik.
Ako uvádza ďalej, silný záväzok EÚ voči všetkým jej členom vyriešiť problémy s bankovým sektorom, s harmonizáciou reforiem a spolu s veľkými fiškálnymi výdavkami, by mohli vyvolať pozoruhodné oživenie eura. Očakáva tiež nárast výnosov vládnych dlhopisov, ktoré by sa najmä pri dlhšej splatnosti mohli dostať do kladného teritória.
Dolár v zásadnom oslabení voči euru
Americký dolár aj naďalej pokračuje v oslabovaní. Počas uplynulých 12 mesiacov voči euru klesol o 9 %. Je však potrebné dodať, že v júni sa, najmä vďaka poklesu výnosov amerických dlhopisov, už odrazil od dna.
„Dolár nedokázala podržať ani zlepšujúca sa ekonomika a jej otváranie sa po pandémii. Výnosy európskych a britských dlhopisov totiž rástli, čo robilo investície v eurách a librách atraktívnejšie proti americkým dolárom. Môžeme tak považovať za úspech, že sa dolár neoslabil ešte viac,“ vysvetľuje J. Hardy.
Za poklesom výnosov amerických dlhopisov je podľa neho prebytok likvidity na americkom finančnom trhu. Sú na ňom peniaze zo šekov distribuovaných formou helikoptérových peňazí, ako aj peniaze centrálnej banky.
Americká ekonomika je všetko, len nie predvídateľná
„Fed sa rozhodol ignorovať signály o prehrievaní americkej ekonomiky a náraste inflácie. Spotrebné ceny v máji medziročne stúpli až o 5 %, čo je najviac od roku 2008. To všetko ťahá dolár nadol. Olej do ohňa ešte prilievajú debaty a úvahy o zavedení univerzálneho základného príjmu,“ konštatuje analytik s tým, že americká politika je teraz všetko, len nie predvídateľná. Očakáva sa tiež, že výška stimulov by v treťom kvartáli tohto roku mala klesať. Republikáni by sa radi postavili do pozície zástancov šetrenia. Je však otázne, či sa im to podarí presadiť za súčasnej vlády prezidenta Joea Bidena.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Mnohí ľudia majú problémy so splácaním dlhov, hrozia im exekúcie
- 2.Parlament schválil novelu zákona o príspevku pri narodení dieťaťa. Ktoré mamičky dostanú viac peňazí?
- 3.Tohtoročná Veľká noc nebude štedrá. Slováci plánujú šetriť viac ako v predchádzajúcich rokoch
- 4.Poslanci rozhodli: Spotrebná daň z liehu sa zvyšuje o 30 %
- 5.Vyplácanie aktivačného príspevku ľuďom bez práce sa od 1. apríla 2023 zmení