Európa sa pripravuje na krutú zimu už v lete, Slovensko má zatiaľ výnimku
Hoci je ešte stále horúce leto, európske krajiny sa už pripravujú na mrazivú zimu. A tá nadchádzajúca bude vzhľadom na energetickú situáciu a bez ohľadu na počasie naozaj studená. Napríklad česká vláda sa už teraz pripravuje na stav núdze, Veľká Británia zvažuje organizované odstávky plynu, Maďarsko sa chce vrátiť ku kúreniu drevom a Nemecko už teraz prijalo viacero opatrení smerujúcich k úspore energií. Len Slovensko má zatiaľ výnimku.

Foto: Shutterstock
Česká vláda hovorí o stave núdze
Česká vláda sa na nadchádzajúcu zimu pripravuje už počas horúceho leta. Ak by počas najbližšej vykurovacej sezóny nastali problémy s dodávkami energií, chce reagovať vyhlásením stavu núdze, a preto pripravuje vyhlášku, ktorá by obmedzovala kúrenie.
Opatrenia by sa dotkli nielen verejných priestorov, ale aj samotných domácností. Ak by teplárne nemali k dispozícii dostatok paliva, v centrálne vykurovaných obývačkách a v administratívnych budovách by teplota mala klesnúť na 18 stupňov Celzia, a na schodiskách a v spoločných priestoroch v bytových domoch by sa malo temperovať len na 10 stupňov Celzia.
Cieľom tejto vyhlášky, ktorá už prechádza pripomienkovým konaním, je zabezpečenie „minimálnej teplotnej pohody“ s cieľom ušetriť energie na vykurovanie a zemný plyn.
Briti zvažujú odstávky plynu
Na blížiace sa problémy s kúrením počas chladných mesiacov reaguje aj Veľká Británia. Zvažuje organizované odstávky plynu pre domácnosti a priemyselné podniky. Počíta totiž aj s alternatívou, že počas zimy by mohol poklesnúť dovoz elektriny z Francúzska a Nórska, čo by si vyžiadalo adekvátnu reakciu zo strany vlády.
Alternatívnym riešením je tiež obnovenie prevádzky uhoľných elektrární. Ich činnosť je na britských ostrovoch v útlme a v prípade núdze by predstavovali akési záložné riešenie.
Maďari sa zamerajú na ťažbu palivového dreva
Problémy s dodávkami energií predpokladá aj Maďarsko. Miestna vláda na možné komplikácie reaguje uvoľnením ťažby dreva a zároveň zákazom jeho vývozu. Proti tomuto návrhu sa ostro ohradili ochranári, ktorí poukazujú na možnosť urýchlenia klimatických zmien. Naopak, lesníci sa zvýšenej ťažby dreva neobávajú a tvrdia, že v Maďarsku je palivového dreva dostatok.
Nemecko prijíma opatrenia už v lete
Ešte pred tým, ako tieto tri krajiny predostreli svoje nápady na riešenie energetickej krízy počas nadchádzajúcej zimy, túto tému otvorilo aj Nemecko. To už v júli 2022 pristúpilo k vypínaniu nočného osvetlenia historických pamiatok.
Niektoré miestne samosprávy začali zrušili dodávky teplej vody do verejných budov. Vypínajú verejné fontány, znižujú teplotu vo verejných bazénoch a odstavujú prevádzku sáun. Počas zimy tiež počítajú s vykurovaním úradov a prostriedkov verejnej dopravy na nižšiu teplotu ako v minulosti.
Všetky tieto opatrenia robí Nemecko v predstihu napriek tomu, že ako tvrdí – jeho zásobníky plynu sú plné. Reaguje tak na výzvu Európskej komisie, ktorá vyzvala členské štáty Európskej únie, aby znížili svoju spotrebu plynu o 15 %.
Slovensko dostalo výnimku
Výzva Európskej komisie na úsporu spotreby plynu je zatiaľ len dobrovoľným záväzkom. Povinným sa stane až v okamihu, ak by päť členských krajín EÚ vyhlásilo stav pohotovosti. K dohode sa pridali všetky zainteresované krajiny okrem Maďarska, ktoré sa spolieha na vlastnú energetickú politiku založenú na dobrých vzťahoch s Ruskom.
A ešte niekoľko štátov si vyrokovalo výnimku, medzi nimi aj Slovensko. Minister hospodárstva Richard Sulík argumentoval kritickou závislosťou slovenského priemyslu od dodávok plynu. Výsledkom je, že namiesto dosiahnutia 15-percentnej úspory môžeme spáliť ešte o 5 % plynu viac.
Kľúčové slová
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Elon Musk stavia svoje vlastné mesto Snailbrook. Slúžiť má ako domov pre jeho zamestnancov
- 2.Dôchodky sa budú mimoriadne zvyšovať už od júla tohto roku – v priemere o 61 eur
- 3.Alkohol za volantom môže vyjsť vodiča aj na 100-tisíc eur
- 4.Pohonné látky sú opäť drahšie ako pred týždňom či dvoma
- 5.EÚ vlani vyviezla cibuľky kvetov za 100,6 milióna eur. Lídrom v tomto obchode je Holandsko