Ekonomiku najviac potiahol domáci dopyt, potenciál tohtoročného rastu je viac než 4 %
Rast ekonomiky v predchádzajúcom štvrťroku medziročne stúpol o takmer 10 % a oproti prvému kvartálu tohto roku o 2 %. Po dlhšom čase sa domáci dopyt opäť stal hlavným motorom rastu ekonomiky. Oživenie dopytu či plánované masívne investície (eurofondy a plán obnovy) majú potenciál potlačiť ekonomický rast Slovenska na viac než 4 % v tomto roku a až k úrovni 5 % v roku budúcom.

Foto: Unsplash
Medziročný odhad rastu HDP je na úrovni 9,6 %
Výkon exportu síce dosahoval solídne úrovne, oživenie dopytu a investícií však povzbudilo aj import, čím príspevok čistého exportu výraznejšie poklesol, stále však ostáva v pozitívnych číslach. „Štatistický úrad potvrdil rýchly odhad rastu HDP na úrovni 9,6 % medziročne. Hlavným ťahúňom bol domáci dopyt, ktorý na rozdiel od predchádzajúcich štvrťrokov pozitívne prispel k rastu ekonomiky,“ myslia si analytici Slovenskej sporiteľne.
Podľa nich medziročne vzrástla konečná spotreba takmer o 6 %, pričom najdôležitejšia zložka – spotreba domácností – medziročne vzrástla o „svižných“ 5 %. Tento pozitívny vývoj indikovali platby bankových klientov, ako aj tržby v maloobchode. No letná sezóna a menej obmedzení priali aj službám, ktoré taktiež dostali priestor na nadýchnutie sa. Domácej spotrebe pomáhala aj solídna situácia na trhu práce.
Rastú spotreba aj investície, ožil import
V minulých kvartáloch slovenskej ekonomike veľmi výrazne pomáhal zahraničný dopyt spolu s nižšou úrovňou importu. Spolu to prinášalo vysoké pozitívne príspevky čistého exportu. V druhom štvrťroku tohto roku sa zahraničný dopyt aj naďalej držal na vysokej úrovni, no vďaka rastúcej spotrebe a investičnej aktivite, často náročnej na dovoz, sme zaznamenali aj oživenie importu.
Problémy v priemysle súvisiace s nedostatkom niektorých komponentov, napríklad čipov, sa do zahraničného obchodu zatiaľ nepreliali. „Na tento rok sa držíme nášho odhadu rastu ekonomiky na úrovni +4,2 % nasledovaným silnejším rastom v budúcom roku na úrovni +4,8 %, čomu bude pomáhať aj plán obnovy či dočerpávanie eurofondov,“ konštatujú analytici SLSP.
Nezamestnaní prichádzajú o pracovné návyky
Miera nezamestnanosti v druhom kvartáli tohto roku dosiahla 6,9 %, čo predstavuje takmer 189-tisíc ľudí bez práce. Medziročne sa počet ľudí bez práce zvýšil o 12,5 %, v porovnaní s prvým kvartálom 2021 počet nezamestnaných poklesol. Výraznejší rast počtu ľudí bez práce bol evidovaný v kategórii od 55 do 59 rokov a potom aj u ľudí vo veku nad 60 rokov.
„Negatívnou správou je, že takmer o štvrtinu narástol počet osôb, ktoré nepracovali viac než jeden rok. Viac než dvojnásobok nezamestnaných je tiež v kategórii bez práce 6 až 11 mesiacov. Práve dlhodobá nezamestnanosť je na Slovensku jedným z najzávažnejších problémov a do budúcnosti bude pre aktívnu politiku trhu práce jednou z najväčších výziev, keďže tieto osoby často prichádzajú aj o základné pracovné návyky a motiváciu nájsť si prácu,“ hovoria bankoví analytici.
Kľúčové slová
Vojna na Ukrajine

Rok 2022

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie


SPRAVODAJSTVO





- 1.Niekoľko tipov, ako správne investovať v čase neistoty a vojny
- 2.Bankové produkty OTP Banky Slovensko sa definitívne presunú do ČSOB
- 3.Nové informácie a ohlasovanie prostredníctvom elektronických služieb pomôžu zamestnávateľom
- 4.Pád kryptomien sa zastavil, špirála smrti sa však môže kedykoľvek zopakovať
- 5.Vo VÚB banke a mBank už hypotéky pod 1,99 % ročne nepredávajú