Ekonomika odštartovala rok 2022 relatívne dobre, no výhľady do budúcnosti sú skromnejšie
Slovenská ekonomika v prvom kvartáli tohto roka jemne rástla. V porovnaní s posledným štvrťrokom 2021 o 0,4 % a medziročne o 3,1 %. Tu je však potrebné brať do úvahy, že jej výkonnosť v prvom kvartáli minulého roku poznačila kulminujúca druhá vlna pandémie koronavírusu.

Foto: Shutterstock
Podobne ako v predkrízovom roku
Podľa dát Štatistického úradu SR v prvom štvrťroku 2022 sa na Slovensku podarilo vyprodukovať HDP v objeme 23,84 miliardy eur, čo medziročne predstavuje nárast o 9,3 %. Hrubý domáci produkt tak v bežných cenách dosiahol hodnotu porovnateľnú s rovnakým obdobím predkrízového roka 2019.
„V medziročnom porovnaní podporil rast slovenskej ekonomiky predovšetkým domáci dopyt tvorený spotrebiteľským a investičným dopytom, zahraničný dopyt klesol. Na raste pridanej hodnoty sa v tomto štvrťroku významnejšie podieľali najmä odvetvia veľkoobchodu a maloobchodu a odvetvia ubytovacích a stravovacích služieb. Naopak, pokles bol zaznamenaný v najvýznamnejšom odvetví – vo výrobe motorových vozidiel,“ konštatuje Štatistický úrad SR.
Darilo sa aj trhu práce
Pozitívna situácia na začiatku tohto roku nastala na trhu práce. Zamestnanosť medzikvartálne vzrástla o 0,4 %, čo predstavuje približne 10-tisíc osôb. Vývoj zamestnanosti bol lepší, ako sa pôvodne očakávalo.
„V prvých mesiacoch tohto roka sa zvýšila zamestnanosť najmä v službách a maloobchode. Zaplniť voľné pracovné miesta pomohol aj prílev utečencov z Ukrajiny. Z mesačných štatistík Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny je vidno, že niekoľko tisíc si ich v priebehu marca 2022 našlo prácu. Utečenci obsadzovali pracovné miesta, o ktoré nebol záujem, a pomohli tak znížiť napätie na trhu práce,“ tvrdia analytici Národnej banky Slovenska.
Menej optimistické výhľady
To, že rast slovenskej ekonomiky ťahali najmä služby napojené na domáci dopyt, potvrdzuje skutočnosť, že napríklad maloobchodné sa v 1. štvrťroku 2022 medziročne zvýšili až o 16 %. Tržby v reštauráciách v bežných cenách narástli až o zhruba dve tretiny. Úplne najviac sa však vyšvihli tržby v ubytovaní – na viac ako štvornásobok úrovne slabého začiatku minulého roka.
„Výhľad na 2. štvrťrok 2022 je však menej optimistický. Vojna na Ukrajine, sankcie proti Rusku, drahé komodity, problémy nemeckej, talianskej či čínskej ekonomiky a zvyšovanie úrokových sadzieb sa okrem problémov na výrobnej strane zrejme pretavia aj do zníženého zahraničného dopytu,“ myslí si analytik VÚB banky Michal Lehuta.
Problémom bude aj vysoká inflácia, ktorá najmä ku koncu roka 2022 bude čoraz viac nahlodávať rozpočty domácností. „Rast miezd výraznejšie zaostane za infláciou, a to sa premietne do poklesu reálnych príjmov domácností. Inflácia sa časom stane brzdou popandemického zotavovania sa spotreby, pretože postupne vyčerpá úspory časti domácností," dodáva analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.
Kľúčové slová
Vojna na Ukrajine

Rok 2022

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie


SPRAVODAJSTVO





- 1.Štátny príspevok za ubytovanie Ukrajincov sa od 1. júla 2022 zvýši až trojnásobne
- 2.Christina Lagardová: Éra ultranízkej inflácie sa už pravdepodobne nevráti
- 3.Netflix má na Slovensku nového konkurenta v podobe Disney+. Obe spoločnosti majú problém
- 4.Cestovatelia, pozor – kreditky Diners Club končia, tak aby vám to nepokazilo dovolenku
- 5.Viaceré banky chystajú zmeny v cenníkoch svojich služieb, klienti si priplatia