Ekonomický výkon eurozóny znamená dobré vyhliadky aj pre Slovensko
Ekonomika eurozóny dosiahla v treťom štvrťroku solídny medziročný rast takmer 4 %. To vytvára dobrú štartovaciu pozíciu aj pre výkon slovenskej ekonomiky. Naďalej však trvajú spojené s pretrvávajúcimi problémami so vstupmi, presnejšie ich cenami aj dodávkami, v priemyselných podnikoch.

Foto: Shutterstock
Oneskorené dodávky aj vyššie ceny
Priemyselné firmy nielen na Slovensku, ale na celom svete už niekoľko mesiacov hlásia problémy so zabezpečením výrobných zariadení a materiálov. V uplynulých mesiacoch však problémy kompenzoval dobrý vývoj ostatných komponentov hrubého domáceho produktu. Rast by teda mal aj naďalej zostať solídny na Slovensku, ako aj v celej Európskej únii.
„Pandémia v európskych štátoch v lete poľavila a problémy v dodávateľských reťazcoch ešte neboli príliš vypäté. To sa odrazilo aj na výkone eurozóny, ktorá zaznamenala v treťom štvrťroku 2021 medziročný rast o 3,7 % a 2,2 % oproti predchádzajúcemu kvartálu,“ konštatuje analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.
Problémy aj na strane ponuky
V súčasnosti podľa jeho slov pozorujeme zvýraznenie problémov na strane ponuky, ktoré môžu ekonomiku eurozóny ovplyvniť najmä prostredníctvom vysokých cien energií. Tieto môžu ohroziť nielen priemyselnú výrobu v závere roka, ale budú negatívne vplývať aj na výdavky domácností. Vývoj na trhu naznačuje upokojenie situácie s energiami približne v 2. štvrťroku 2022.
„Optimistický odhad do budúcnosti indikuje aj výkon maloobchodných tržieb, ktoré počas posledných mesiacov dosahujú dobré úrovne. Niektoré centrálne banky však zo strachu pred rastúcimi inflačnými očakávaniami zaťahujú ručnú brzdu a zvyšujú úrokové sadzby,“ uvádza ďalej analytik.
Podľa neho zlepšenie očakávaní v sektore služieb, stavebníctve a čiastočne v maloobchode ukazuje októbrový prieskum nálady v eurozóne. Nálada v priemysle zostala nezmenená, dosahuje stále rekordne vysoké úrovne. Firmy ohlasujú dostatok zásob aj objednávok.
Dôvera v priemysle na Slovensku rapídne klesá
Iný pohľad poskytuje slovenský konjukturálny prieskum, ktorý konštatuje, že dôvera v priemysle výrazne u nás poklesla až o takmer 6 bodov. Najviac ju ovplyvnil pokles objemu súčasnej produkcie, objednávok, ako aj očakávanej produkcie. Vysoké hodnoty však podobne ako v eurozóne zaznamenávajú zásoby výrobkov. To môže byť spôsobené problémami v logistickej sieti, keď zvýšený dopyt komplikuje medzinárodnú prepravu tovaru, alebo „predvýroba“, keď sa z výrobku vynechá iba určitá chýbajúca súčiastka, ktorá sa následne doplní. Práve v treťom kvartáli 2021 bol podiel slovenských firiem pociťujúcich nedostatok výrobných zariadení a surovín rekordný – až na úrovni 34 %.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





- 1.Changpeng Zhao: Šéf Binance bagatelizuje hrozbu digitálnych mien centrálnych bánk pre kryptosvet
- 2.Allianz Risk Barometer: Máme tu permakrízu a hrozí nám recesia. Čoho sa vlastne najviac obávame?
- 3.Trh s nehnuteľnosťami sa otočil hore nohami – platenie nájmu je teraz výhodnejšie ako splácanie hypotéky
- 4.Verejné osvetlenie sa chystajú protestne vypnúť aj obce na Zemplíne, demonštráciou poukazujú na problémy
- 5.Hamran vyvrátil hoax Kotlebu o tom, že mal srdcovú príhodu a je v nemocnici (video)