ECB zvýšila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu na rovné 2 %. Je to najviac od roku 2009
Rada guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) sa rozhodla zvýšiť svoje úrokové sadzby o 75 bázických bodov. Kľúčová sadzba tak dosiahla rovné 2 %. Príčinou tohto rozhodnutia je snaha o skrotenie vysokej inflácie, ktorá sa v krajinách eurozóny v septembri 2022 dostala už na úroveň 9,9 %.

Foto: Shutterstock
Najvyšší úrok od roku 2009
Inflácia v eurozóne nachádzajúca sa tesne pod dvojcifernou úrovňou je príliš vysoká a nad úrovňou dvojpercentného cieľa ECB sa zrejme udrží ešte dlhší čas. „Príčinou šírenia cenových tlakov a zvýšenia inflácie v posledných mesiacoch sú prudko rastúce ceny energií a potravín, ponukové obmedzenia a postpandemické oživenie dopytu,“ konštatuje centrálna banka vo svojom vyhlásení.
Výsledkom rozhodnutia ECB je zvýšenie jej troch úrokových sadzieb o 0,75 percentuálneho bodu. Úroková sadzba hlavných refinančných operácií a úrokové sadzby jednodňových refinančných a jednodňových sterilizačných operácií sa tak s účinnosťou od 2. novembra 2022 zvyšujú na 2 %, 2,25 % a 1,50 %.
Európska centrálna banka začala so zvyšovaním úrokových sadzieb v júli tohto roku, keď zdvihla úroky z nuly, na ktorej sa držali od roku 2016. Ďalšie zvýšenie prišlo v septembri a zatiaľ posledné práve teraz. Aktuálna úroveň 2 % je najvyššia od krízového roku 2009.
V súlade s predpoveďami
Zvýšenie úrokových sadzieb ECB je v úplnom súlade s predpoveďami analytikov. Tí už niekoľko mesiacov tvrdia, že prudké zvyšovanie úrokov je jedinou cestou, ako zmierniť infláciu, ktorá v eurozóne dosahuje zhruba päťnásobok dvojpercentného cieľa centrálnej banky.
„Inflácia je extrémne vysoká. Je nevyhnutné, aby úrokové sadzby išli výrazne hore,“ povedal analytik Brian Martin z ANZ. Je to jeden zo 60 renomovaných analytikov, ktorí sa v priebehu októbra vyjadrili, že ECB zvýši svoje kľúčové úrokové sadzby o 0,75 bázických bodov tak, že refinančná sadzba dosiahne rovné 2 % a depozitná 1,5 %.
Úroky stúpajú, záujem o úvery klesá
ECB tiež informuje, že banky v eurozóne podľa nej zaznamenali pokles dopytu po úveroch. Ich úrokové sadzby sa začali dvíhať a vo štvrtom štvrťroku tohto roku očakávajú ďalšie sprísnenie prístupu k pôžičkám v dôsledku spomaľovania ekonomického rastu a zvyšovania úrokových sadzieb.
„Ak v auguste predstavovala priemerná sadzba pri nových hypotékach niečo cez 2,4 %, do konca roka uvidíme nárast priemernej sadzby nových úverov na úrovni 3 až 3,5 %,“ konštatuje analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik. V budúcom roku podľa neho priemerné úroky hypoték na Slovensku vystúpia na 4 až 4,5 %.
Podľa prieskumu ECB banky v eurozóne očakávajú vo štvrtom štvrťroku 2022 výraznejšie sprísnenie úverových štandardov v prípade pôžičiek firmám, hypotekárnych aj spotrebiteľských úverov.
V zime by sme sa mali pripraviť na ekonomickú recesiu
Dobré správy neprichádzajú ani v súvislosti s budúcnosťou ekonomiky eurozóny. Analytici čoraz častejšie prichádzajú s vyhláseniami, že eurozóna sa v zime pravdepodobne nevyhne recesii. Dôvera v ekonomiku klesá, čo ešte viac zvyšuje riziko, že banky budú pri poskytovaní pôžičiek opatrnejšie. To by mohlo ešte viac prehĺbiť hospodársky pokles.
Majú megainfláciu a predsa znižujú úroky
Existujú však vo svete aj výnimky, ktoré volia úplne opačnú stratégiu ako ECB. Napríklad Turecká centrálna banka svoju kľúčovú úrokovú sadzbu len nedávno znížila až o 1,5 percentuálneho bodu na 10,5 %. Sadzbu znížila tretí mesiac za sebou napriek pokračujúcemu rastu inflácie, ktorá v septembri 2022 dosiahla rekordných 83,4 %.
Zaujímavé je, že Turecko uvoľňuje menovú politiku v čase, keď iné centrálne banky idú opačným smerom, a zvyšovaním úrokových sadzieb sa usilujú zmierniť privysokú infláciu. V tejto krajine je pritom jedna z najvyšších inflácií na svete. Takmer 17-násobne prekračuje cieľ miestnej centrálnej banky, ktorá si ho stanovila na úrovni 5 %.
Tureckú centrálnu banku do takýchto kontroverzných rozhodnutí nenútia okolnosti, ale prezident krajiny Recep Tayyip Erdogan, ktorý chce znižovaním sadzieb povzbudiť rast tureckej ekonomiky. Opatrenie však ešte viac oslabilo kurz miestnej meny – tureckej líry.
Krajiny V4 (s výnimkou Slovenska) majú vysoké sadzby
Vysokú infláciu blížiacu sa k 20 % majú aj naši susedia z krajín V4. Maďarsko, Poľsko aj Česko zvyšujú kľúčové úrokové sadzby už takmer rok a infláciu sa im zatiaľ skrotiť nepodarilo. Aj preto sa všetky tri krajiny rozhodli zmeniť taktiku a postupne prestali so zvyšovaním úrokov. Maďarsko sa tak zastavilo na 13 %, Česko na 7 % a Poľsko na 6,75 %.
Kanaďania už začínajú „brzdiť“
Zaujímavá situácia je aj v Kanade. V tejto krajine už inflácia začala klesať. Z júnových 8,1 % klesla na septembrových 6,9 %. Kanadská centrálna banka napriek tomu 26. októbra 2022 zvýšila kľúčovú úrokovú sadzbu o pol percentuálneho bodu na súčasných 3,75 %.
Analytici pôvodne očakávali, že nárast bude ešte strmší, no centrálna banka sa ho rozhodla zmierniť kvôli obavám, aby ekonomiku krajiny prirýchlym zvyšovaním úrokov neuvrhla do recesie. Na začiatku tohto roku totiž mala krajina úrokovú sadzbu na nízkej úrovni 0,25 %.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Dôchodky 2025: do penzie pôjdeme neskôr, seniori si tento rok prilepšia na trinástom dôchodku o desiatky eur
- 2.Železnice Slovenskej republiky si na seba dlhodobo nevedia zarobiť. Ich šéf chce zrušiť až 1 000 pracovných miest
- 3.Rusi stratili ďalšie stovky vojakov, podľa Ukrajincov prišli aj o osem tankov
- 4.Inflácia dostáva ruských spotrebiteľov do úzkych, pre financovanie vojny ceny možno ešte porastú
- 5.Na severe Talianska sa našla rekordná krúpa s priemerom až 19 centimetrov, ide o najväčšiu v Európe