Donald Trump úraduje, a čo to znamená pre Slovensko?
Donald Trump sa v januári tohto roku opätovne ujal funkcie prezidenta USA a hneď nato podpísal množstvo prezidentských dekrétov, ktoré budú mať väčší či menší vplyv na budúcnosť Spojených štátov aj prakticky celého sveta. V našom článku sa pozrieme na to, aké môže byť druhé Trumpovo volebné obdobie a ako ovplyvní trhy a ekonomiku vo svete aj na Slovensku.

Foto: Shutterstock
Obavy z nepredvídateľnosti
Jednou z hlavných charakteristík Donalda Trumpa je jeho nepredvídateľnosť. Práve tá mu v minulosti pomohla uspieť. Rovnako však treba povedať, že sa jej desia aj finančné trhy, pretože vyvoláva neistotu. Trump nezaostal za predpoveďami a jeho prvé kroky v úrade signalizujú, že USA sa vydávajú na cestu tvrdšieho ekonomického protekcionizmu a geopolitických zmien.
Trumpove dekréty zaviedli nové clá voči Kanade, Mexiku a Číne. Voči prvým dvom krajinám boli nateraz pozastavené pod zámienkou spoločného boja proti drogám a migrácii. Clá majú posilniť americký priemysel, no to vôbec nie je také isté. Ich vedľajším efektom bude rast inflácie a pokles zahraničného obchodu.
„Historicky sa potvrdilo, že clá sú inflačné, pričom v kombinácii s Trumpovou fiškálnou politikou môžu viesť k opätovnému zdvíhaniu úrokových sadzieb v USA. Aktuálne drží Federálny rezervný systém FED svoju kľúčovú sadzbu na úrovni 4,5 %, no ak porastie inflácia, môže dôjsť aj k jej zvýšeniu. To zasa potlačí ekonomickú aktivitu smerom nadol, čo isto nie je scenár, ktorý by si Trump želal,“ myslí si Radoslav Kasík zo spoločnosti Finax.
Negatívny vplyv aj na Slovensku
Americké clá na dovoz z európskych krajín, ktoré sú, zdá sa, tiež na spadnutie, by mohli mať negatívny vplyv aj na Slovensko. Európska ekonomika sa trápi a Nemecko stagnuje. „Domáce zvýšenie dane z pridanej hodnoty (DPH) a konsolidačný balíček ešte ako krajina naplno len pocítime. Hoci nepoznáme detaily o nových clách, ich efekt by bol negatívny. Išlo by o ďalší pomyselný ,klinček´, ktorý nám narobí problémy,“ pokračuje odborník.
Na čo sa má Slovensko pripraviť?
Každá reštriktívna obchodná politika oslabuje globálnu ekonomiku a zvyšuje infláciu. USA sú najväčším odberateľom európskych tovarov, najviac sa to týka strojov, automobilov či chemického priemyslu.
Ako exportne orientovaná ekonomika je Slovensko na Trumpove opatrenia mimoriadne citlivé. Až 90 % nášho hrubého domáceho produktu (HDP) tvorí export, pričom USA sú pre nás ôsmym najväčším obchodným partnerom, najmä v oblasti automobilového priemyslu.
sAmerický prezident sa pritom netají tým, že chce riešiť obchodný deficit USA s Európou. Clá na európske autá môžu priamo zasiahnuť slovenský automobilový sektor. To by nepriamo ovplyvnilo aj náš export do Nemecka, Česka a Poľska, ktoré sú našimi hlavnými obchodnými partnermi.
Vplyv na trhy a investorov
„Trump neustále otvára nové ,fronty´ a rozhodne nejde len o ekonomiku. Práve naopak, ide o celé spektrum tém od kultúrnych vojen až po geopolitické zmeny týkajúce sa napríklad nedávnych tvrdých vyhlásení na margo presídlenia obyvateľov Pásma Gazy. Vo verejnom priestore sa v súvislosti s Trumpom objavuje toľko informácií, že aj pre odborníkov je ťažké ich sledovať, nieto pokúšať sa dešifrovať ich význam,“ hovorí ďalej odborník.
Čo to znamená pre investorov? Turbulentné obdobie pre globálnu ekonomiku je podľa jeho slov nezvratné. Trumpove protekcionistické opatrenia ovplyvnia obchod, infláciu aj trhy. Očakáva sa silný vplyv na americký priemysel. Ten nemusí byť pozitívny, no aj v tomto kontexte sa prejavuje nepredvídateľnosť amerického prezidenta.
Pre investorov bude podľa neho čoraz dôležitejšia diverzifikácia investičného portfólia. Druhá éra prezidentovania D. Trumpa bude pravdepodobne poznačená volatilitou a výkyvmi v hodnote akcií, fondov či dlhopisov.
„Správnou odpoveďou pre menších aj väčších investorov bude jednoznačne dôraz na dlhodobosť investovania. Aj keď legislatívna smršť prezidenta USA zvyšuje nároky na informovanosť a rozhodovanie investorov, dnešná situácia je neporovnateľná napríklad s obdobím spred 20 rokov. Vďaka moderným technológiám dokáže investovať každý, a to spôsobom, ktorý často vyvažuje aj Trumpovu nepredvídateľnosť,“ dodáva R. Kasík.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Otvorila som a zamkla koncentračný tábor Auschwitz, hovorí po 75 rokoch Edita Grosmanová
- 2.Wolt ocenil najlepšie hodnotené slovenské reštaurácie. Medzi 21 podnikmi sa našli kuchyne z rôznych kútov sveta
- 3.Roger Federer odchádza do tenisového dôchodku so zárobkom 1,1 miliardy dolárov
- 4.Finanční agenti: Kto si najviac polepšil a kto pohoršil oproti predchádzajúcemu roku?
- 5.Košický klub odovzdal v podateľni mestského magistrátu návrh na zmenu Štatútu mesta Košice