Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Dôchodkové piliere na Slovensku: Čo je čo?

Ján Beracka Ekonomika Poslať

Slovenskí dôchodcovia majú viacero možností, ako si zabezpečiť dôchodok. Dôchodkový systém na Slovensku stojí na troch pilieroch. Každý starobný dôchodca čerpá svoj dôchodok z prvého piliera, niektorí dôchodcovia čerpajú dôchodok aj z druhého a tretieho piliera. Každý z týchto pilierov funguje odlišne.

Starobní dôchodcovia.

Foto: shutterstock

Na Slovensku bolo ku koncu roka 2018 podľa údajov Sociálnej poisťovne 1 069 255 starobných dôchodcov. To je počet ľudí, ktorí čerpajú dôchodok z prvého piliera. Sociálna poisťovňa zatiaľ nezverejnila objem prostriedkov, ktorý vyplatila v roku 2018 na starobných dôchodkoch, v roku 2017 to však bolo 5,192 miliardy eur. 

 

V druhom pilieri bolo ku koncu roka 2018 celkovo vyše 1,48 milióna sporiteľov, v prvých mesiacoch roku 2019 sa ich počet prehupol cez 1,5 milióna. Do druhého piliera vstupujú už mladí ľudia, ktorí si sporia na vlastný dôchodok. Ku koncu roku 2018 bolo približne 26 % sporiteľov vo veku od 26 do 35 rokov. Necelých 25 % sporiteľov bolo vo veku 46 až 55 rokov. Najväčší podiel sporiteľov bol vo veku 36 až 45 rokov, bolo ich 38,4 %. V druhom pilieri sa ku koncu roka 2018 nachádzalo približne 8 miliárd eur. 

Tretím pilierom slovenského dôchodkového systému je doplnkové dôchodkové sporenie. Doplnkovo si na dôchodok ku koncu minulého roka sporilo 829 803 Slovákov. Doplnkové správcovské spoločnosti spravujú približne dve miliardy eur. 

Prvý pilier – dôchodkové poistenie

Prvý pilier je označovaný za priebežný, takzvaný „pay as you go“. Tento pilier je založený na skladaní sa pracujúcich občanov na starobné dôchodky súčasných dôchodcov. Z toho dôvodu je dôležité sledovať pomer medzi pracujúcimi občanmi a dôchodcami. 

Dôchodkové poistenie tvoria dva samostatné osobitne financované podsystémy, ktoré spravuje Sociálna poisťovňa. Sú nimi starobné poistenie a invalidné poistenie. Z oboch týchto druhov poistenia sa vypláca viacero druhov dôchodkov. Zo starobného poistenia majú niektorí konkrétni občania nárok na starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok, vdovský dôchodok a vdovecký dôchodok, sirotský dôchodok. Z invalidného poistenia sa vyplácajú invalidný dôchodok, vdovský dôchodok a vdovecký dôchodok, sirotský dôchodok.

V druhom pilieri bolo ku koncu roka 2018 celkovo vyše 1,48 milióna sporiteľov, v prvých mesiacoch roku 2019 sa ich počet prehupol cez 1,5 milióna.

Na starobné dôchodkové poistenie sú občania a v určitých prípadoch štát a Sociálna poisťovňa povinní prispievať zo zákona. Dôležitou veličinou je v tomto prípade vymeriavací základ, teda suma, ktorá sa prenásobí príslušnou sadzbou, a tak vznikne suma odvodu do Sociálnej poisťovne.

Sadzba, ktorá je pre starobné dôchodkové poistenie mimoriadne významná, je 18 %. Práve 18 % z vymeriavacieho základu sa na starobné dôchodkové poistenie posiela. V prípade zamestnaneckého pomeru sa sadzba 18 % rozkladá na sadzby 4 % a 14 %. Sadzbu 4 % vymeriavacieho základu platí zamestnanec zo svojej hrubej mzdy. Sadzbou 14 % prispieva zamestnávateľ nad rámec mzdy zamestnanca. Pre všetky ostatné subjekty, ktoré platia odvod do starobného dôchodkového poistenia, platí sadzba 18 % vymeriavacieho základu. Takýmito subjektmi sú povinne poistená samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO), dobrovoľne poistená osoba, štát a samotná Sociálna poisťovňa. 

Štát platí poistné na starobné poistenie za osoby na rodičovskej dovolenke, za osoby, ktoré sa starajú o hendikepovaných ľudí vo veku od 6 do 18 rokov, tiež za osoby, ktoré poberajú príspevok na opatrovanie, za osoby, ktoré vykonávajú osobnú asistenciu hendikepovaným ľuďom, za vojakov dobrovoľnej vojenskej prípravy a za zamestnancov na materskej. 

Sociálna poisťovňa platí poistné za poberateľov úrazovej renty do dovŕšenia dôchodkového veku alebo do priznania predčasného starobného dôchodku. V niektorých týchto prípadoch je určená výška minimálneho a maximálneho vymeriavacieho základu. Minimálny vymeriavací základ pre rok 2019 je 477 eur, maximálny vymeriavací základ je 6 678 eur. 

Druhý pilier – starobné dôchodkové sporenie

Druhý pilier je vo všeobecnosti systém osobného sporenia človeka platiaceho poistné na starobné dôchodkové poistenie na vlastný dôchodok. Istým spôsob je druhý pilier previazaný s tým prvým. Občan, ktorý si na vlastný dôchodok sporí, znižuje svoj príspevok do prvého piliera. Platí, že suma vo výške 18 % vymeriavacieho základu sa v roku 2019 delí na sumu vo výške 13,25 % vymeriavacieho základu a 4,75 % vymeriavacieho základu. Vyššia suma putuje do prvého piliera, nižšia na osobný účet sporiteľa v druhom pilieri. Pomer síl medzi prvým a druhým pilierom sa postupom času mení. Príspevok do druhého piliera sa každoročne zvyšuje o 0,25 percentuálneho bodu. V roku 2024 sa bude do druhého piliera odvádzať 6 percent a do Sociálnej poisťovne 12 percent z vymeriavacieho základu.

Sporitelia v druhom pilieri majú možnosť svoje prostriedky zhodnocovať. Preto majú možnosť vybrať si jednu zo šiestich dôchodkových správcovských spoločností a v rámci nich si môžu vybrať fondy, do ktorých chcú svoje peniaze vložiť. Počet správcovských spoločností sa zníži na päť, keďže spoločnosť Aegon sa stala súčasťou spoločnosti NN. 

Príspevok do druhého piliera sa každoročne zvyšuje o 0,25 percentuálneho bodu. V roku 2024 sa bude do druhého piliera odvádzať 6 percent a do Sociálnej poisťovne 12 percent z vymeriavacieho základu.

Základnou voľbou sporiteľa je výber medzi garantovanými a negarantovanými fondmi. Garantované fondy predstavujú bezpečné investičné rozhodnutie, ktoré však prináša nízky výnos, ktorý bežne nepokrýva ani výšku miery inflácie. Sporitelia v garantovaných fondoch teda často reálne prerábajú. V garantovaných fondoch správcovské spoločnosti v mene sporiteľov investujú do dlhopisov. 

Negarantované fondy ponúkajú viacero možností relatívne rizikovejšieho investovania. K dispozícii sú indexové, zmiešané a akciové fondy. V týchto prípadoch je potenciál zaujímavejších výnosov vyšší, vyššia je však aj miera rizika. 

Druhý pilier má v sebe zabudovanú aj určitú brzdu. Desať rokov pred dovŕšením dôchodkového veku je sporiteľ povinný postupne presúvať svoje peniaze do garantovaných fondov. Týmto opatrením sa má zabrániť tomu, aby sporiteľ relatívne krátko pred dôchodkom zažil prudký pokles svojej investície, ktorý už nedokáže do nástupu do dôchodku zmazať. 

Ďalšou dôležitou hranicou je vek 35 rokov. Ľudia, ktorí sa dostanú do veku 35 rokov, v súčasnosti majú povinnosť do druhého piliera vstúpiť. Nespornou výhodou je, že prostriedky z druhého piliera je možné dediť. 

 

Tretí pilier – dobrovoľné doplnkové dôchodkové sporenie

Mimo väzieb medzi prvým a druhým pilierom stojí doplnkové dôchodkové sporenie. Tento pilier financujú kapitalizácie majetku z dobrovoľných príspevkov zamestnancov. Tieto prostriedky spravujú doplnkové dôchodkové spoločnosti, sporiteľ má v súčasnosti na výber štyri spoločnosti. 

Na doplnkové dôchodkové môže zamestnancovi prispievať zamestnávateľ dobrovoľne. V prípade zamestnancov, ktorí vykonávajú rizikovú prácu, však zamestnávateľ musí zamestnancom do tretieho piliera prispievať povinne. 

V sporiacej fáze platia účastníci, prípadne zamestnávatelia, za svojich zamestnancov – účastníkov, príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, ktoré môžu účastníci investovať v jednom alebo viacerých príspevkových fondoch vybranej doplnkovej dôchodkovej spoločnosti (DDS). Prestup medzi jednotlivými fondmi v rámci jednej DDS pritom nie je spoplatnený.

Každá DDS je povinná vytvoriť a spravovať jeden výplatný doplnkový dôchodkový fond a najmenej jeden príspevkový doplnkový dôchodkový fond. V súčasnosti je k dispozícii 16 fondov doplnkového dôchodkového sporenia. 

Tretí pilier ponúka sporiteľom možnosť daňovej úľavy vo výške 180 eur. Túto sumu je možné odpočítať od základu dane.

Tretí pilier poskytuje výhody aj zamestnávateľom. Príspevky zamestnancovi do tretieho piliera sú do výšky 6 % zo zúčtovanej mzdy, náhrady mzdy a odmeny zamestnanca daňovým nákladom.

logo
Prečítajte si tiež:
29.3.2024 Redakcia FinReport

Kryptoveľmoci: Najvyššiu mieru vlastníctva kryptomien majú v Turecku, Thajsku a v Argentíne

Adopcia kryptomien v celosvetovom meradle neustále rastie. V roku 2024 sa očakáva, že medzi vlastníkmi kryptomien celosvetovo pribudne okolo 160 ...

29.3.2024 Redakcia FinReport

Pav Gill: Whistleblower z kauzy Wirecard spustil novú oznamovaciu platformu Confide

Muž, ktorý pomohol odhaliť machinácie predchádzajúc „strate“ 1,9 miliardy eur a krachu nemeckej finančnej spoločnosti Wirecard, má nový ...

28.3.2024 Zuzana Fryč

Ako postupovať pri dopravnej kolízii a ako si uplatniť škodu v poisťovni?

Na Slovensku sa každoročne stanú tisíce dopravných nehôd, ku ktorým je nevyhnutné privolať políciu a aktívne s ňou spolupracovať. Okrem ...

28.3.2024 Redakcia FinReport

Daňové úrady posilňujú podporu a predlžujú úradné hodiny

Posilnené podateľne, dlhšie otvorené daňové úrady a možnosť „drive in“. Daňové úrady po celom Slovensku budú posledné dva dni, ...

28.3.2024 Redakcia FinReport

Pohonné látky pred Veľkou nocou výrazne zdraželi

Spotrebiteľské ceny oboch druhov benzínov pred veľkonočnými sviatkami stúpli. Dosiahli najvyššiu úroveň za posledných 20 týždňov. ...

28.3.2024 Redakcia FinReport

Priemyselným výrobcom klesli ceny najvýraznejšie za 12 rokov

Výrobné ceny priemyselných výrobcov sa vo februári 2024 prepadli o viac ako 15 %. Najvýraznejší vplyv na celkový výsledok mali o tretinu ...

28.3.2024 Redakcia FinReport

Vďaka lotérii Mega Milllions je na svete o jedného miliardára viac

Americká lotéria s priliehavým názvom Mega Millions stvorila ďalšieho dolárového miliardára. Zatiaľ neznámy šťastlivec si totiž odnesie ...

27.3.2024 Dominik Horváth

Analýza: Biden vs. Trump – čo môže priniesť ich súboj v amerických prezidentských voľbách

Prezidentské voľby v USA budú mať rovnakých kandidátov ako v roku 2020. Joe Biden a Donald Trump sa opäť stretnú v súboji o Biely dom. ...

27.3.2024 Martin Jamnický

Exekútori pri vymáhaní pohľadávok vlani dosiahli len 4,3-percentnú úspešnosť

Efektivita exekútorov na Slovensku z roka na rok klesá. V tom minulom si pohoršili takmer o štvrtinu (–23 %). Tento stav sa podpisuje aj pod ...

27.3.2024 Roland Régely

Ktorý sprostredkovateľ má najviac podriadených finančných agentov a ktorý si vlani najviac polepšil?

Počet podriadených finančných agentov na Slovensku zrejme čoskoro prekročí hranicu 17-tisíc. Svedčia o tom štatistiky Národnej banky ...

27.3.2024 Redakcia FinReport

Nálada slovenských podnikateľov a spotrebiteľov sa opäť začala zhoršovať

Dôvera podnikateľov a spotrebiteľov v slovenskú ekonomiku v marci tohto roku mierne klesla. Stalo sa to po štyroch mesiacoch priebežného rastu ...

27.3.2024 Redakcia FinReport

Rezort práce pripravil ďalší balík projektov na podporu zamestnanosti

Ministerstvo práce predstavilo súbor troch nových projektov, ktorých úlohou je vytváranie pracovných miest pre nezamestnaných, motivovanie ...

26.3.2024 Redakcia FinReport

Projekt: Štát preplatí zamestnávateľom 90 % z ceny práce mladých ľudí

Štát pripravil projekt, ktorý má pomôcť zamestnať mladých ľudí bezprostredne po absolvovaní či už strednej alebo vysokej školy. Projekt ...

25.3.2024 Redakcia FinReport

Nový zákon o digitálnych trhoch preveria na troch gigantoch – na Apple, Alphabete a Meta Platforms

Európska komisia sa púšťa do rozsiahleho vyšetrovania. Na mušku si tentoraz zoberie technologických lídrov v podobe spoločností Apple, ...

24.3.2024 Redakcia FinReport

Zrušenie projeku výroby elektromobilov stálo spločnosť Apple 10 miliárd dolárov

Americká technologická spoločnosť Apple sa pred niekoľkými rokmi rozhodla, že sa pokúsi o výrobu vlastného plne autonómneho elektromobilu ...

23.3.2024 Redakcia FinReport

Aj Nemci testujú štvordňový pracovný týždeň. Produktivita sa nezmení, no zamestnanci budú šťastnejší

Kedysi ľudia pracovali až šesť dní v týždni, súčasný trend však smeruje k štvordňovému pracovnému týždňu. Najnovšie v Nemecku ...

23.3.2024 Redakcia FinReport

Vláda schválila novelu leteckého zákona, používanie dronov dostane nové pravidlá

Používanie bezpilotných lietadiel – dronov na Slovensku dostane nový legislatívny rámec. Vláda totiž schválila novelu zákona o civilnom ...

22.3.2024 Redakcia FinReport

Ceny nafty a benzínu sú vyššie ako pred rokom, naopak, LNG a LPG zlacneli

Ceny benzínu natural 95 aj motorovej nafty počas uplynulého týždňa opäť o niečo klesli. Drahší z benzínov zostal na predchádzajúcej ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay