Dobré správy pre spotrebiteľov – ceny rastú len veľmi pomaly a inflácia je nízka
Táto informácia určite poteší ľudí, ktorí pred Vianocami nakupujú množstvo darčekov a, samozrejme, aj potravín. Celkový rast cien tovarov a služieb sa v uplynulom mesiaci mierne spomalil na 1,5 %. Inak povedané, žiadne zásadné zdražovanie sa na trhu nevyskytlo. A naďalej platí, že už šesť mesiacov v rade máme na Slovensku nízku infláciu.
Foto: Shutterstock
Mäso je drahšie a zelenina lacnejšia ako vlani
„Spotrebiteľské ceny sa medzimesačne, teda oproti októbru 2020, zvýšili o 0,1 %. Na medziročnej báze prišlo k ich nárastu o 1,5 %, čo bolo o niečo pomalšie tempo ako v októbri s úrovňou inflácie 1,6 %,“ vysvetľuje dáta Štatistického úradu SR analytička spoločnosti Wood & Company Eva Sadovská.
Podľa nej je však zároveň potrebné povedať, že inflácia sa nachádza na pomerne nízkych úrovniach, teda pod úrovňou 2 %, už šiesty mesiac po sebe.
Ako uviedla ďalej, v novembri 2020 najvýraznejší medzimesačný nárast zaznamenali ceny v oblasti rekreácií a v kultúre o 0,6 %. V prípade dopravy sa medzimesačne ceny zvýšili o 0,5 %. Naopak, ceny poklesli v prípade rozličných tovarov a služieb, a to o –0,3 %, a vďaka poklesu cien farmaceutických výrobkov aj v zdravotníctve o –0,1 %.
Medziročne, teda v porovnaní s novembrom 2019, sa najviac zvýšili ceny v oblasti reštaurácií a hotelov o 4,1 %, v oblasti rozličných tovarov a služieb o 3,8 % a v zdravotníctve o 3,7 %. Naopak, lacnejšie ako pred rokom boli ceny v doprave, a to o –4,6 %.
V prípade potravín prišlo v novembri 2020 k medziročnému nárastu cien o 0,9 %. Oproti vlaňajšku si aj naďalej priplácame najmä za mäso, a to o 4,5 %. Naopak, lacnejšie ako pred rokom nás vychádza zelenina o –3,0 % a ovocie o –2,0 %.
Za vianočný nákup si priplatíme maximálne 1 až 2 %
„Berúc do úvahy vývoj cien potravín, ktoré sú typické pre vianočné sviatky, predpokladám, že za tradičný vianočný nákup potravín si v tomto roku Slováci priplatia v priemere 1 až 2 %. Zjednodušene povedané, za nákup, ktorý nás vlani vyšiel na 100 eur, zaplatíme tento rok 101 až 102 eur,“ konštatuje E. Sadovská.
Čo všetko vplýva na cenotvorbu
Dôvodov, prečo je to tak, uviedla niekoľko. V prípade ceny mäsa je to napríklad africký mor ošípaných. Ďalej sú to rastúce mzdové náklady spojené s navýšením minimálnej mzdy. Cenotvorbu v prípade potravín ovplyvňuje aj počasie, tohtoročné zlacnenie ceny ropy a tiež situácia súvisiaca s vývinom pandémie vírusu COVID-19.
Ako vidí analytička situáciu na začiatku nasledujúceho roku? „Očakávame, že ceny tovarov a služieb budú medziročne vyššie aj počas nasledujúcich mesiacov, v rozpätí 1 až 2 %. Defláciu alebo pokles cien na medziročnej báze v nasledujúcich mesiacoch zatiaľ neočakávame,“ uvádza E. Sadovská.
Podľa jej slov defláciu, čiže pokles cien tovarov a služieb, sme na Slovensku naposledy registrovali v rokoch 2014 až 2016.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.ISA: Ozdravenie verejných financií zníži deficit, no zároveň spomalí ekonomický rast
- 2.Prezidentské voľby v USA: Duel medzi priaznivcom fosílnych palív a fanúšičkou zelených energií
- 3.Generácia Z a technologický pokrok menia zaužívané vzorce aj v oblasti finančného sprostredkovania
- 4.Ako sa od júla zvýši príspevok na opatrovanie a osobnú asistenciu?
- 5.Vláda schválila odklad platenia sociálnych odvodov aj za február 2022