Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Deutsche Telekom, IBM či Unicorn Systems hľadajú desiatky zamestnancov. Žiadaní sú IT špecialisti, dopyt je aj vo výrobe

Zuzana Fryč Ekonomika Poslať

Napriek ekonomicky náročnej situácii, keď sa firmy snažia personálne ušetriť, niektoré spoločnosti hľadajú posily pre novootvorené pracovné pozície. V čase mierneho rastu nezamestnanosti na Slovensku je dobrou správou, že nadnárodné spoločnosti, ako napríklad Deutsche Telekom, IBM, Unicorn Systems či Deichmann ponúkajú miesta pre desiatky nových zamestnancov.

pohovor

Foto: Shutterstock

Personálne agentúry hľadajú ľudí pre tri segmenty

Najviac pracovných príležitostí je v segmente výroby, kde ponúkame pozície operátorov výroby, skladníkov, kontrolórov kvality, technikov, vodičov a ďalších,“ tvrdí marketingová špecialistka ManpowerGroup Slovensko Lena Nemeškalová.

Veľmi častý je aj dopyt po nábore vo firmách, ktoré zamestnávajú viac ako 500 zamestnancov. „Najčastejšie ide o výrobný – automobilový priemysel, logistické služby a siete veľkých potravinových reťazcov,“ približuje generálny riaditeľ spoločnosti Grafton Recruitment Miroslav Garaj.

Ďalšia veľmi početná je oblasť informačných technológií, kde sa uplatnia predovšetkým developeri v rôznych špecializáciách, ako Android Developer, BackEnd Developer, JavaScript Developer, Full-stack Java Developer. K dispozícii sú však aj pozície pre systémových či softvérových inžinierov, programátorov a aplikačných administrátorov.

„Treťou skupinou sú ekonomika, financie a účtovníctvo,“ dopĺňa L. Nemeškalová. Zároveň dodáva, že podobne žiadaní sú aj manažéri, či už ide o príležitosti pre manažérov výroby, projektových manažérov, HR a finančných manažérov či manažérov kvality.

Personálne agentúry momentálne ponúkajú najviac pracovných príležitostí v Bratislavskom, Nitrianskom a Trnavskom kraji. Aktuálne najmenší počet ponúk sa nachádza v Banskobystrickom a Košickom kraji.

Deutsche Telekom so stovkou nových zamestnancov

Deutsche Telekom Services Europe Slovakia pôsobí v sektore centier zdieľaných služieb. Súčasný nábor nových zamestnancov súvisí predovšetkým s potrebami a dobrou kondíciou jej materskej spoločnosti.

„Keďže naša materská skupina Deutsche Telekom pôsobí najmä v telekomunikačnom sektore, ktorý má dôležité postavenie v dnešnom virtuálnom svete, tak ani vplyv krízy na našu skupinu nebol taký priamy,“ vysvetľuje manažér komunikácie spoločnosti Ján Jászberényi.

Podľa jeho slov v tomto sektore rastú nároky zákazníkov a vďaka tomu aj požiadavky na obsadenie nových pracovných pozícií. Výsledkom je, že v minulom roku aj napriek pandémii prijala spoločnosť viac ako 100 nových zamestnancov.

V súčasnosti sa situácia nemení a spoločnosť má aktuálne otvorených približne dvadsať pracovných miest. „Aj v tomto roku vidíme potenciál rastu, ktorý by mal byť zameraný najmä na odbornejšie pozície,“ dodáva J. Jászberényi.

Ide o rôzne pracovné miesta v Bratislave a Košiciach v oblasti analytiky, informačných technológií, ale aj financií a projektového manažmentu. Od uchádzačov firma požaduje predovšetkým špecifické jazykové zručnosti a ďalšie vlastnosti, ktoré im dávajú predpoklad úspešne sa podieľať na medzinárodných projektoch.

Americká spoločnosť IBM na Slovensku hľadá odborníkov v oblasti IT

Medzi nadnárodné spoločnosti, ktoré v týchto dňoch prejavujú záujem o nových zamestnancov, patrí americká spoločnosť IBM, ktorá ponúka prácu odborníkom v IT sektore rozdelenom na tri hlavné oblasti. Najväčší záujem je o oblasť Java development a tiež o pozície konzultantov či vývojárov schopných učiť sa pracovať s technológiou Salesforce.

Druhú oblasť tvoria cloudové riešenia. „Hľadáme odborníkov na programovanie, automatizovaný testing a DevOps. U klientov registrujeme aj zvýšený záujem o programovací jazyk Python,“ uvádza riaditeľ Klientského inovačného centra IBM Slovensko Martin Martinec.

Tretia oblasť sa podľa jeho slov zameriava na umelú inteligenciu, kde IBM hľadá špecialistov so znalosťou dátovej analytiky, dátového modelovania, data science, Internet of Things či automatizácie robotických procesov.

Vďaka tomu, že spoločnosť pôsobí na medzinárodnej úrovni, získava nové možnosti aj v aktuálnej situácii. „Výhoda nadnárodnej spoločnosti a networkingu nám lokálne umožňuje dostať sa k zaujímavým IT projektom prakticky na celom svete, čo vieme potom pretaviť do pracovných príležitostí vo všetkých biznis oddeleniach vrátane Košíc,“ tvrdí M. Martinec.

Ide napríklad o prácu pre najlepších výrobcov nemeckých automobilov, inovatívnych klientov v zdravotníctve a farmácii či predajcu luxusných hodiniek. Zaujímavé je aj odvetvie telekomunikačných klientov uvádzajúcich na trh 5G siete.

O IT špecialistov a projektových manažérov má záujem aj Unicorn Systems

Aj európska spoločnosť Unicorn, ktorá poskytuje informačné systémy a ďalšie riešenia z oblasti informačných technológií, ponúka uchádzačom nové pracovné pozície.

„Aktuálne hľadáme len IT pozície – programátorov, analytikov, testerov či projektových manažérov, a to v lokalite Bratislava a developerské pozície aj v lokalite Prešov,“ spresňuje konzultantka náboru zamestnancov spoločnosti Denisa Farkasová.

Podľa nej sú dôvodom prijímania nových zamestnancov požiadavky projektu, kde je potrebné dopĺňať nové zdroje. „Tým, že pracujeme v segmente IT, potreba dopĺňania zdrojov je stále aktuálna,“ vysvetľuje D. Farkasová.

Siemens ponúka desiatky pracovných miest v oblasti informačných technológií

Aj nadnárodná spoločnosť Siemens, ktorá patrí medzi najväčšie technologické firmy na Slovensku plánuje naďalej rásť a prijímať nových zamestnancov. „Dôvodom je najmä to, že zákazníci sú s našimi službami spokojní a dostali sme sa aj k novým projektom. Ide prevažne o pozície v oblasti vývoja nových technológií, inžinieringu a softwaru,“ opisuje marketingový manažér spoločnosti Peter Briatka.

Siemens obsadzuje najmä technické pozície. „Konkrétne ide o pozície softvérový inžinier, developer, inžinier zabezpečovacích systémov, ale hľadáme aj ľudí ako podporu k projektom, obchodnícke a finančnícke pozície,“ vraví P. Briatka.

Podľa neho spoločnosť má aktuálne otvorených približne 40 pozícií, no celkovo hľadá okolo 55 ľudí. Podobný počet miest ponúka aj spoločnosť Siemens Healthineers. Najviac pozícií nájdu uchádzači v Bratislave, o niečo menej v Košiciach a niekoľko aj v Žiline. Za spoločnosť Siemens Mobility je to približne okolo 25 až 30 otvorených pozícií, a to v Žiline a Bratislave.

Deichmann hľadá najmä cestujúcich vedúcich

Voľné pracovné miesta ponúka aj nadnárodný predajca obuvi Deichmann. „Aktuálne hľadáme nových spolupracovníkov na Slovensku na približne desať pozícií,“ reaguje vedúca oddelenia rozvoja ľudských zdrojov spoločnosti Nina Holoušová.

Podľa jej slov ide o obsadzovanie pozícií z dôvodu prirodzených personálnych zmien, ako sú odchody na materské dovolenky či dlhodobá práceneschopnosť. Keďže spoločnosť verí, že sa vďaka očkovaniu pandemická situácia čoskoro zlepší a predajne budú môcť otvoriť, chce byť dobre pripravená a vybavená ochotným personálom.

„Väčšina voľných pozícií smeruje do oblasti predaja. Najčastejšie hľadáme kolegov na pozície cestujúcich vedúcich. Náplňou práce je cestovanie a dočasné krátkodobé vedenie predajní, ktoré sú v personálnom oslabení,“ približuje N. Holoušová. Voľné pracovné miesta sú najmä na východnom Slovensku, ale aj v oblasti Nitry, Nového Mesta nad Váhom a okolí.

logo
Prečítajte si tiež:
26.5.2024 Redakcia FinReport

Diverzita, rovnosť a inklúzia sú o férovosti, ktorá prináša benefity úplne všetkým

Spokojnejší a zdravší zamestnanci, lojálnejší zákazníci a lepší prístup k talentom. To je len niekoľko výhod diverzity a inklúzie na ...

26.5.2024 Redakcia FinReport

Spoločnosť Apple môže mať v súvislosti s prijatím digitálneho eura problém

Dlhodobo pripravovaný projekt na prijatie digitálneho eura rozdeľuje euroobčanov aj odborníkov. Niektorí v ňom vidia budúcnosť európskeho ...

25.5.2024 Redakcia FinReport

O redukciu uhlíkovej stopy sa prepravcovia tovarov usilujú lepším vyťažovaním letov

Objem leteckej prepravy nákladov v minulom roku stúpol oproti poslednému predpandemickému roku 2019 o 10 %. Príčinou je napríklad zvýšený ...

25.5.2024 Redakcia FinReport

Slováci si sporia viac. Vyrovnávajú tak straty spôsobené vysokou infláciou

Slovenské domácnosti v tomto roku zvyšujú svoje úspory. Celkový objem ich vkladov len počas prvých dvoch mesiacov tohto roka medziročne ...

24.5.2024 Redakcia FinReport

Ceny pohonných látok sú opäť o niečo nižšie, nafta sa blíži k hranici 1,50 eura za liter

Ceny pohonných látok na Slovensku priebežne klesajú. Cena nafty sa blíži k hranici 1,50 eura za liter a oba druhy benzínov sú najlacnejšie ...

24.5.2024 Redakcia FinReport

Randall Kroszner: Umelá inteligencia by mala byť vyškolená tak, aby rešpektovala regulácie

„Inovatívne modely umelej inteligencie by mali byť trénované tak, aby rešpektovali ,ústavu´ alebo súbor regulačných pravidiel, čím by ...

24.5.2024 Jana Schochmann

Rastislav Havran: Spochybňovanie status quo ma posúva vpred

Rastislav Havran pôsobí vo funkcii generálneho riaditeľa spoločnosti UNIQA necelý rok. Pred nástupom do najvyššej pozície riadil rezort ...

24.5.2024 Redakcia FinReport

Životné minimum sa od 1. júla 2024 zvýši na 273,99 eura

Životné minimum bude opäť o niečo vyššie. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR vypracovalo nové opatrenie, ktoré túto sumu ...

23.5.2024 Robert Juriš

Viac ako 7 % Európanov pracuje dlho, hoci trendom je skracovanie pracovného času

Všeobecným trendom v oblasti zamestnávania a zamestnanosti je zvyšovanie efektivity práce a s tým súvisiace skracovanie počtu odpracovaných ...

22.5.2024 Redakcia FinReport

Produkcia automobiliek klesla o takmer 15 %, spomaľuje aj slovenský priemysel

Významný pokles predaja aj výroby. Tak hodnotia automobilky na Slovensku tohtoročné prvé tri mesiace z pohľadu počtu vyrobených áut. Toto ...

22.5.2024 Redakcia FinReport

Stavebníctvo má za sebou mimoriadne zlý rok a naďalej sa prepadáva. Zlepšenie príde najskôr v roku 2025

Dôvera podnikateľov aj spotrebiteľov v domáce stavebníctvo postupne klesá. Minulý rok bol pre nich jeden z najhorších za posledné ...

21.5.2024 Redakcia FinReport

Podiel disponibilných uchádzačov o prácu v apríli 2024 klesol na 3,82 %

Nezamestnanosť na Slovensku priebežne klesá. V apríli tohto roku to bolo už tretí mesiac za sebou. Podiel disponibilných uchádzačov o prácu ...

21.5.2024 Martin Jamnický

Prídu rekordné pokuty za porušovanie GDPR aj na Slovensko?

Odstrašujúce pokuty za porušenie GDPR sa pomaly dostávajú aj do našich končín. Príkladom je aprílové potvrdenie rozhodnutia českého ...

21.5.2024 Redakcia FinReport

Rezort práce chce zrýchliť zvyšovanie minimálnej mzdy

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR pripravilo návrh novely zákona, ktorým by sa mala zvýšiť výška minimálnej mzdy zo ...

20.5.2024 Redakcia FinReport

Protimonopolný úrad SR preveruje možnú kartelovú dohodu na trhu práce

Protimonopolný úrad Slovenskej republiky (PMÚ) začal správne konanie týkajúce sa možnej dohody medzi zamestnávateľmi obmedzujúcej súťaž ...

18.5.2024 Redakcia FinReport

Slovenské e-shopy čakajú silný rok, tržby im vzrástli o 7 %

Tento rok by pre e-shopy mohol byť úspešnejší ako ten minuloročný. V prvom štvrťroku tohto roku dosiahli v porovnaní s prvým štvrťrokom ...

17.5.2024 Redakcia FinReport

Ceny oboch druhov benzínov aj motorovej nafty konečne výraznejšie klesli

Ceny oboch druhov benzínov predávaných na Slovensku, ako aj motorovej nafty, počas uplynulého týždňa klesli. V porovnaní s predchádzajúcim ...

17.5.2024 Eva Sadovská

Rumunsko „valcuje“ EÚ ekonomicky aj vo využívaní obnoviteľných zdrojov energie

Rumunsko už niekoľko rokov nie je na chvoste EÚ. Za posledné roky sa jeho ekonomika posunula z pozície „chudobného príbuzného“ výrazne ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay