Hľadaj

Denne vytvoríme až 1,3 kilogramu odpadu na osobu, sme skládková veľmoc

Eva Sadovská Ekonomika Poslať

Aktuálne prebieha Európsky týždeň redukcie odpadu (18. až 26. novembra 2023). Rastúca tvorba odpadu je vážnym environmentálnym problémom, a preto v mnohých európskych krajinách prebiehajú kampane zamerané na osvetu obehového hospodárstva s cieľom jeho objem redukovať. V aktuálnej analýze sme sa pozreli na to, koľko komunálneho odpadu produkuje Slovensko v porovnaní s inými krajinami EÚ, kde tento odpad končí, a ako sa zmenila situácia za posledných desať rokov.

Odpad

Zdroj: Freepik

Ročne až 478 kilogramov smetí

V roku 2022 sme na Slovensku vytvorili 2,6 milióna ton komunálneho odpadu (KO). Priemerný Slovák alebo Slovenka tak minulý rok v priemere vyhodili do odpadových nádob 478 kilogramov smetí. Na deň to predstavuje približne 1,3 kilogramu odpadu. Produkcia tohto odpadu sa na Slovensku za poslednú dekádu zvýšila takmer o polovicu. Vyplynulo to z najaktuálnejších údajov Štatistického úradu SR.

Ďalšou zlou správou je, že približne 39 % odpadu z domácností naďalej končí na skládkach, čo je ekologicky najhorší spôsob nakladania s odpadmi, ktorý navyše prispieva k tvorbe skleníkového efektu. Miera recyklácie bola vykázaná na úrovni 50 %. Iba približne 9 % komunálneho odpadu sa zhodnotilo na elektrickú energiu alebo teplo v zariadeniach na energetické využitie odpadu (ZEVO).

Najlepší odpad je taký, ktorý nevznikne

V hierarchii obehového hospodárstva má najvyššie postavenie „ZERO WASTE“, teda nevytváranie žiadneho odpadu. Z každodennej skúsenosti však vieme, že ide skôr o ideál, ktorý je v súčasnosti nedosiahnuteľný. A tak, keď už odpad vyprodukujeme, dôležité je dôsledné triedenie, ktoré zvyšuje šancu na jeho ďalšie recyklovanie.

54469

Pre odpad, ktorý sa nedá recyklovať, existuje alternatíva v podobe energetického zhodnocovania (premeny odpadu na teplo a elektrinu v technologicky vyspelých zariadeniach ZEVO). Ide o výrazne ekologickejší spôsob nakladania s odpadom ako je skládkovanie, ktoré patrí na poslednú priečku hierarchie.

Slabšia ekonomika = menej odpadu

V polovici októbra 2023 Štatistický úrad SR zverejnil údaje o produkcii komunálneho odpadu za rok 2022. Vyplynulo z nich, že v roku 2022 zaznamenala celková produkcia KO pokles o takmer štyri percentá (z 2,705 na 2,597 milióna ton). To na prvý pohľad môže vyzerať ako zmena trendu k lepšiemu.

„Odborníci, ktorých zastrešuje Zväz odpadového priemyslu (ZOP), však považujú aktuálne dáta skôr za anomáliu ako za trend. Za poklesom tvorby KO vidíme najmä spomalenie tempa ekonomického rastu krajiny zo 4,8 % na 1,8 %, sprevádzané rekordnou infláciou – extrémnymi cenami energií a zdražovaním tovarov a služieb. Tieto faktory spôsobili dočasné zmeny v spotrebiteľských preferenciách obyvateľov a následne aj pokles tvorby smetí,“ vysvetľuje generálny riaditeľ ZOP Ján Chovanec.

78499

Podľa neho z pohľadu nakladania s komunálnym odpadom nepriniesol rok 2022 žiadnu výraznú zmenu trendu. Negatívne však hodnotí fakt, že pokles celkovej produkcie odpadu bol sprevádzaný aj poklesom množstva odpadov zhodnotených materiálovo (vrátane spätného získavania organických látok). Kým v roku 2021 bolo materiálovo zhodnotených 1,323 milióna ton odpadu, v roku 2022 to bolo už iba 1,286 milióna ton.

„Zároveň je potrebné poukázať na to, že aj v roku 2022 sa v štatistikách potvrdil negatívny trend, ktorý sa začal prejavovať významnejšie od roku 2020. Čoraz väčšie množstvo odpadov končí v evidencii s kódom ,iné nakladanie´ – zo zanedbateľných 5-tisíc ton v roku 2019 bolo v roku 2022 už takto evidovaných až 66-tisíc ton, a toto je neprijateľné. Transparentnosť nakladania s odpadom musí byť prvoradá a zavedenie podrobnej evidencie tvorby a nakladania s odpadom v podobe ISOH do praxe považujeme za nevyhnutné,“ pokračuje odborník.  

87794

ZOP podľa jeho slov v roku 2023 nepredpokladá žiadny zásadný vývoj v sektore odpadového hospodárstva. Štatisticky očakáva mierne zvýšenie tvorby KO, ale neočakáva žiadny posun k zlepšeniu v rámci nakladania s odpadom. „Od roku 2020 sa v oblasti odpadového hospodárstva nerealizovali žiadne zásadnejšie reformy, ktoré by umožnili prísun investícií do modernizácie technologickej infraštruktúry. Tento fakt významne ovplyvňuje dlhodobú stagnáciu celého odvetvia,“ dodáva J. Chovanec.

V čom zaostávame najviac za EÚ

Najväčšími producentmi komunálneho odpadu v Európskej únii boli podľa dát Európskeho štatistického úradu Eurostat v roku 2021 Belgičania, Dáni, Luxemburčania a Rakúšania, v prípade ktorých tvorba komunálneho odpadu na obyvateľa predstavovala 755 až 835 kilogramov.

Naopak, na „najprázdnejšie smetné koše“ poukázal Eurostat v prípade Rumunska s hodnotou 302 kilogramov na hlavu. Ďalšie dve priečky patria Poľsku a Estónsku (362 a 395 kilogramov). Slovensko v tomto pomyselnom rebríčku stúpa pomerne rýchlo nahor a za posledné desaťročie sa zaradilo medzi krajiny EÚ s najrýchlejším nárastom produkcie KO.

Ukazuje sa, že väčším problémom ako samotná produkcia odpadu je spôsob, ako s ním nakladáme. Správne nastavené odpadové hospodárstvo napomáha nielen k dosiahnutiu uhlíkovej neutrality, ale aj k rozvoju obehového hospodárstva. Ukážkovými krajinami v tejto oblasti sú napríklad Nemecko, Rakúsko či krajiny zoskupenia Benelux.

Tieto krajiny dosahujú mieru recyklácie komunálneho odpadu nad úrovňou 50 % a zvyšný komunálny odpad energeticky zhodnocujú v zariadeniach ZEVO. Miera skládkovania je tak u nich veľmi nízka, až takmer nulová. Slovensko medzi tieto krajiny však rozhodne nepatrí. Kým vyspelé európske ekonomiky už dnes realizujú uhlíkovo neutrálne odpadové hospodárstvo, Slovensko aj naďalej patrí medzi skládkové veľmoci.

Prečo sa dôraz kladie na energetické zhodnotenie odpadu?

Energetická kríza zosilnila tlak na energetickú sebestačnosť Slovenska. Na zníženie závislosti od dovozu ruských energií preferuje Európska komisia viac využívania obnoviteľných zdrojov (OZE). Jeden z najlacnejších a zároveň najdostupnejších zdrojov je práve nerecyklovateľný odpad. Priemerne veľké zariadenie na energetické využitie odpadu dokáže ročne vyrobiť lacné teplo až pre 5-tisíc domácností (alebo elektrickú energiu pre 16-tisíc domácností). Aj preto je vo vyspelých krajinách EÚ jednou z najpreferovanejších možností, ako zvýšiť podiel OZE a zároveň odbremeniť spoločnosť od neekologického skládkovania, energetické zhodnotenie odpadu v ZEVO.

Tvorba odpadu sa bude zvyšovať

Podľa prognózy Bielej knihy odpadového hospodárstva Slovenska, za ktorou stojí kolektív odborníkov Zväzu odpadového priemyslu (ZOP), vytvoríme v roku 2035 na Slovensku minimálne 3,1 milióna ton odpadu, teda 580 kilogramov KO na obyvateľa. Reformný balík, zameraný na prechod EÚ k obehovému hospodárstvu, stanovuje pre rok 2035 dva ciele, a to minimálne 65 % komunálneho odpadu recyklovať maximálne 10 % komunálneho odpadu ukladať na skládky.

74629

Množstvo nerecyklovateľných komunálnych odpadov sa podľa odhadu môže v roku 2035 pohybovať na úrovni približne 1,1 milióna ton (po započítaní priemyselného odpadu na úrovni 150-tisíc ton dokonca až na úrovni 1,25 milióna ton).

Ako s takýmto nerecyklovateľným odpadom nakladať? Dve existujúce zariadenia ZEVO (v Bratislave a Košiciach) a plánované linky na MBÚ (mechanicko-biologickú úpravu) budú síce schopné určitú časť nerecyklovateľného odpadu zhodnotiť, no naďalej budú chýbať kapacity na úrovni minimálne 600-tisíc ton odpadu ročne. Autori Bielej knihy vidia riešenie vo vybudovaní dostatočnej siete moderných zariadení ZEVO, ktorých by malo byť minimálne päť. Alternatívu v podobe vývozu tohto energeticky cenného materiálu do zahraničia považujú za najhoršiu aj z dôvodu nárastu uhlíkovej stopy spôsobenej samotným transportom.

Odpad ako zdroj energie

  • Jedno priemerne veľké zariadenie ZEVO, ktoré ročne zhodnotí 100-tisíc ton nerecyklovateľného odpadu, dokáže vyrobiť a dodať do siete 49-tisíc MWh elektrickej energie, čo predstavuje ročnú spotrebu približne 16-tisíc slovenských domácností.
  • Potenciálna ročná produkcia tepelnej energie je v jednom zariadení ZEVO 53-tisíc MWh, čomu zodpovedá teplo pre približne 5-tisíc domácností.
  • Ak by sme dokázali presmerovať v budúcnosti zo skládok 1,25 milióna ton nerecyklovateľného odpadu do zariadení ZEVO, dokázali by sme z odpadu vyrobiť teplo, ktoré by bolo schopné nahradiť takmer 40 % tepla dodaného domácnostiam systémami centrálneho zásobovania teplom (CZT) zo všetkých teplární na Slovensku.
  • Energetickým zhodnotením odpadu, ktoré je v hierarchii odpadového hospodárstva vyššie, odkláňame odpad od neekologického skládkovania.
  • Na Slovensku máme aktuálne dve zariadenia ZEVO (v Bratislave a Košiciach), čo však nepostačuje a odborníci vidia priestor pre vybudovanie minimálne päť ďalších takýchto zariadení.
logo
Prečítajte si tiež:
17.4.2025 Redakcia FinReport

Aký dopad má transakčná daň na slovenský trh?

Vo FinReport Podcaste sa dozviete, ako zareagovali banky na povinné podnikateľské účty, ako sa transakčná daň vyvíjala v Maďarsku, ako aj ...

17.4.2025 Redakcia FinReport

Top vedecké výsledky dostanú automatickú finančnú podporu

Ministerstvo školstva zaviedlo nový spôsob financovania vedeckých výstupov, ktorý výrazne zjednodušuje a urýchľuje proces podpory pre ...

16.4.2025 Tlačová správa

Čo sa skrýva za pojmom dropshipping?

Ak ste si v minulosti objednali tovar z e-shopu, o ktorom ste sa domnievali, že je slovenský a na vaše prekvapenie ste zistili, že k vám ...

16.4.2025 Laura Lišková

Študenti môžu získať štipendium na štúdium v zahraničí!

Študenti, doktorandi ako aj mladí výskumníci majú skvelú príležitosť získať finančnú podporu na študijný či výskumný pobyt v ...

15.4.2025 Tlačová správa

Hypotéky a investície v prvom kvartáli 2025: Nízke sadzby, vysoké ceny nehnuteľností a presun k bezpečným aktívam

Prvý kvartál roka 2025 priniesol na finančných trhoch pokračovanie trendov zo záveru roku 2024. Úrokové sadzby klesali, ceny inzerovaných ...

15.4.2025 Tlačová správa

Investície z 2. piliera do projektov na Slovensku sa stávajú realitou

Umožní to návrh zákona o starobnom dôchodkovom sporení z dielne rezortu práce. V pléne Národnej rady SR získal širokú politickú podporu, ...

15.4.2025 Eva Sadovská

Marcová inflácia zrýchlila na 4,0 %. Ako rast cien ovplyvní naše financie a investície?

Štatistický úrad SR dnes zverejnil marcový vývoj cien tovarov a služieb. Na medziročnej báze došlo k zrýchleniu, nakoľko ...

15.4.2025 Michal Sobek

Zbohom papierovým faktúram: Slovensko chystá povinné e-faktúry

Od roku 2027 čaká slovenských platiteľov DPH významná zmena. Budú totiž vystavovať faktúry výlučne v elektronickej podobe. Je to ...

9.4.2025 Redakcia FinReport

Koniec vlakov zadarmo?

V uplynulých dňoch sa na Slovensku objavili správy o plánovanom zavedení minimálneho cestovného vo výške jedného eura pre cestujúcich vo ...

3.4.2025 Tlačová správa

Trumpova politika svetovým akciám neprospieva, tie európske však rastú

Odliv kapitálu z amerických akcií do tých európskych dosiahol najvyššiu úroveň v ...

1.4.2025 Mário Špilberger

Ste vodič, ktorý zvažuje auto zo zahraničia? Základom je zmluva

V predchádzajúcom článku sme sa pozreli na to, ako si správne vybrať auto, ktoré kupujeme zo zahraničia. Po tom, ako sme si vybrali auto ...

30.3.2025 Mário Špilberger

Kúpa auta zo zahraničia. Ako si správne vybrať?

FinReport vám prináša sériu článkov o tom, ako si správne vybrať, dobre kúpiť, optimálne prefinancovať, bezpečne previezť a správne ...

28.3.2025 Roland Régely

Od apríla 2025 sa na Slovensku zvýšia sumy stravného

Od 1. apríla 2025 sa na Slovensku zvýšia sumy stravného. Udeje sa tak na základe automatickej valorizácie stanovenej v legislatíve, ktorá ...

27.3.2025 Laura Lišková

Vláda schválila nové opatrenia na rýchlejšiu výstavbu škôlok

Slovensko už dlhodobo čelí problému s nedostatkom miest v materských školách. Aby sa táto situácia zlepšila, vláda schválila plán na ...

22.3.2025 Redakcia FinReport

Prieskum: Väčšina ľudí je presvedčená, že 2 % z dane zlepšujú život na Slovensku

Firmy, ktoré podávajú daňové priznanie za minulý rok v riadnom termíne a chcú poskytnúť časť zaplatenej dane na podporu ...

21.3.2025 Roland Régely

NBS varuje pred falošnými eurami. Ako odhaliť falzifikát hmatom či pohľadom?

Falošné eurobankovky sa stále objavujú v obehu, pričom najčastejšie sú falšované nominály 20 € a 50 €. Národná banka Slovenska (NBS) ...

20.3.2025 Finančná správa

Výber daní sa v januári a februári zvýšil o 24,5%

Prvé dva mesiace tohto roka ukazujú, že plnenie rozpočtu má pozitívny trend. Finančná správa počas nich vybrala o 672 miliónov eur viac, ...

20.3.2025 Klaudia Lászlóová

Za družstevným bývaním sa už netreba sťahovať do Rakúska

Na Slovensku družstevné byty po roku 1989 zanikli, ale veľa Slovákov využíva túto formu bývania napríklad v susednom Rakúsku. Práve ...

Apríl

 
P
U
S
Š
P
S
N
Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay