Deň Zeme: Každý z nás ročne vyprodukuje takmer pol tony odpadu. Väčšina končí na skládkach
Odpad rozhodne patrí medzi najväčších znečisťovateľov Zeme. A práve na Slovensku produkcia komunálneho odpadu z roka na rok rastie. Priemerný Slovák podľa dát Eurostatu v roku 2020 vytvoril 433 kilogramov komunálneho odpadu, čo bolo o 36 % viac ako pred desiatimi rokmi. A hoci triedime lepšie ako v minulosti, prevažná časť odpadu končí naďalej na skládkach. Pri príležitosti dnešného „Dňa Zeme“ sme pripravili prehľad o tom, koľko odpadu ročne vyprodukujeme a kde tento odpad končí, ako sme na tom v porovnaní s inými európskymi ekonomikami, a čo naše odpadové hospodárstvo čaká v blízkej budúcnosti.
Foto: Unsplash
Produkujeme priveľa odpadu
V roku 2020, už poznačenom pandémiou koronavírusu, sme na Slovensku vyprodukovali 2,37 milióna ton komunálneho odpadu (KO). Priemerný Slovák alebo Slovenka vyhodili do odpadových nádob takmer pol tony smetí (433 kilogramov). V prepočte na deň to predstavuje približne 1,2 kg odpadu.
Ďalšou zlou správou je, že takmer 50 % odpadu z domácností naďalej končí na skládkach, čo je ekologicky najhorší spôsob nakladania s odpadmi. Miera recyklácie bola vykázaná na úrovni 42 %. Iba približne 8 % komunálneho odpadu sa vlani zhodnotilo na elektrickú energiu alebo teplo v zariadeniach na energetické využitie odpadu (ZEVO).
Obidva spomenuté spôsoby nakladania s odpadmi sú ekologickejšie alternatívy. Oproti skládkovaniu predstavujú významný rozdiel, keďže v jeho prípade prichádza iba k trvalému uloženiu odpadu – bez žiadnej pridanej hodnoty a navyše s rizikom budúcich ekologických škôd.
Prečo produkcia odpadu neklesla?
Napriek tomu, že sme v čase pandémie či lockdownov trávili viac času doma, tvorbe odpadu sme sa nevyhli. Jedným z príkladov na vysvetlenie situácie je donáška tovarov a jedál k dverám našich príbytkov zabalených v niekoľkovrstvových a jednorazových obaloch.
Mnohí Slováci sa počas uplynulých mesiacov rozhodli vylepšiť si svoje príbytky. Pustili sa do ich rekonštrukcie alebo úprav, s čím súvisí viac drobného stavebného odpadu. Úplne nový druh odpadu, ktorý so sebou pandémia COVID-19 priniesla, sú použité ochranné pomôcky v podobe rúšok a respirátorov, ale aj rukavíc alebo vyprázdnených nádob s dezinfekčnými prostriedkami.
Ako sú na tom krajiny EÚ
V recyklácii aj v energetickom zhodnocovaní odpadu za vyspelými krajinami Európskej únie zaostávame. Najväčšími producentmi komunálneho odpadu v EÚ sú Dáni a Luxemburčania s 845 a 790 kilogramami odpadu na hlavu. V prípade Cypru, Nemecka a Malty bola v roku 2020 dosiahnutá tvorba komunálneho odpadu v rozpätí 600 až 650 kg na obyvateľa.
Naopak, na „najprázdnejšie smetné koše“ poukázal Eurostat v prípade Rumunska s hodnotou 287 kg na hlavu. Ďalšie dve priečky patria našim susedom Poľsku a Maďarsku s hodnotami 346 a 364 kg. Slovensko tak bolo v roku 2020 v rámci EÚ deviatou krajinou s najnižšou produkciou komunálneho odpadu na hlavu (433 kilogramov). V tomto rebríčku však stúpame pomerne rýchlo nahor, pretože pred 10 rokmi sme boli v rámci EÚ krajinou so štvrtou najnižšou produkciou komunálneho odpadu na obyvateľa.
Patríme medzi skládkové veľmoci
Správne nastavené odpadové hospodárstvo napomáha nielen k dosiahnutiu uhlíkovej neutrality, ale aj k rozvoju obehového hospodárstva. Ukážkovými krajinami v tejto oblasti sú napríklad Nemecko, Rakúsko, Holandsko, Belgicko a Dánsko. Tieto krajiny dosahujú mieru recyklácie komunálneho odpadu nad úrovňou 50 % a zvyšný komunálny odpad energeticky zhodnocujú v zariadeniach ZEVO.
Miera skládkovania je tak u nich veľmi nízka, až takmer nulová. Slovensko momentálne medzi tieto krajiny rozhodne nepatrí. Kým vyspelé európske ekonomiky už dnes realizujú uhlíkovo neutrálne odpadové hospodárstvo, Slovensko spolu s krajinami, ako Bulharsko, Rumunsko, Malta či Cyprus patrí aj naďalej medzi skládkové veľmoci.
Ako sa bude vyvíjať produkcia odpadu v ďalších rokoch
Produkcia smetí bude na Slovensku rásť aj v nasledujúcich rokoch. Podľa našich prepočtov by v roku 2035 malo pripadať na jedného obyvateľa Slovenska 580 kilogramov komunálneho odpadu. Celkovo by tak malo ísť o 3,123 milióna ton odpadu. V roku 2035 tak každý Slovák vyprodukuje o tretinu viac smetí ako v roku 2020. Každý zakúpený tovar a často aj služba sú skôr či neskôr zdrojom odpadu. S rastúcou životnou úrovňou a spotrebou tak rastie aj produkcia smetí.
Dokážeme splniť recyklačné a skládkové ciele EÚ?
V oblasti odpadového hospodárstva je pre krajiny EÚ kľúčový rok 2035. Reformný balík, zameraný na prechod EÚ k obehovému hospodárstvu, stanovuje pre rok 2035 dva ciele – recyklovať minimálne 65 % komunálneho odpadu a maximálne 10 % ukladať na skládky. Pre Slovensko môže byť naplnenie týchto cieľov príliš ambiciózne a vzhľadom na aktuálny vývoj aj problematické. Závisieť to bude od výrobných postupov dizajnérov a producentov, od stratégie obchodníkov, od osvety a správania sa spotrebiteľov, ale aj od opatrení a podpory štátu.
Aj za predpokladu optimistického scenára, ktorý v roku 2035 počíta s naplnením cieľa recyklácie na úrovni 65 %, produkcia nerecyklovateľného komunálneho odpadu presiahne úroveň 1 milión ton. Slovensko zároveň bude môcť uložiť maximálne 10 % komunálneho odpadu na skládky.
Ku skládkovaniu nerecyklovateľného odpadu pritom existujú ekologickejšie alternatívy, ktoré sa v západnej Európe už desaťročia úspešne používajú. Skládkovaný komunálny odpad spolu so zvyšnými 25 % odpadu je možné energeticky zhodnotiť. Podľa odborníkov na odpadové hospodárstvo však dve existujúce zariadenia na energetické využitie odpadu (v Bratislave a Košiciach) nepostačujú, a na Slovensku tak potrebujeme postaviť ešte aspoň päť takýchto zariadení.
Najlepší odpad je taký, ktorý nevznikne
V hierarchii obehového hospodárstva má najvyššie postavenie „Zero Waste“, teda nevytváranie žiadneho odpadu. Nie vždy je to však možné. A tak, keď už odpad vyprodukujeme, dôležité je jeho triedenie, ktoré dáva predpoklad na jeho ďalšie recyklovanie. Energetické zhodnotenie je ekologickejšie a v hierarchii odpadového hospodárstva má vyššie postavenie ako skládkovanie.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Pozastaví EÚ Slovensku vyplácanie eurofondov?
- 2.Róbert Schochmann: Skonštruoval lietadlo, ktoré je začiatkom ďalšieho projektu
- 3.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 4.Novomestský jarmok 13. - 15. septembra 2024
- 5.Otec na materskej: Návod na vybavenie a tipy, ako získať čo najviac peňazí do rodinného rozpočtu