Dekarbonizácia je pre Európu príležitosťou na znovuzískanie pozície svetového lídra
Už od konca roku 2007 prinášajú európske akcie nižšie zhodnotenie ako americké. Dôvodom sú dva hlavné faktory. Prvým je nástup digitalizácie, za ktorou stáli prevažne americké firmy, a druhým je finančná kríza, ktorá viac postihla Európu. Práve kríza viedla k dlhým rokom fiškálnej striedmosti eurozóny.

Foto: Shutterstock
„V súčasnosti, po 14 rokoch, svet znovu stojí na rázcestí. Kvôli ekonomickým výhodám sme celé desiatky rokov odkladali riešenie problému s emisiami CO2 a s klimatickými zmenami. Teraz Európe nezostáva nič iné, než začať s dekarbonizáciou. Je to nielen veľká výzva, ale aj príležitosť, a to ako pre investičné firmy, tak aj pre celú spoločnosť,“ myslí si akciový analytik Saxo bank Peter Garnry.
Toto smerovanie potvrdila aj prezidentka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardeová, ktorá zdôraznila, že ECB má v pláne zamerať sa najmä na finančné riziká vyplývajúce zo zmeny podnebia.
Zelená revolúcia sa začína v Európe
„Zelená transformácia, ktorá nás čaká v nadchádzajúcich desaťročiach, je najväčšou spoločenskou zmenou od dôb priemyselnej revolúcie. Mala by našu ekonomiku katapultovať do zelenšieho a dlhodobo udržateľnejšieho sveta. Prichádza teda ďalší technologický zvrat, a spolu s ním aj posledná šanca Európy nezaostať za USA a Čínou,“ konštatuje analytik.
Podľa jeho slov je Európa jediný kontinent, ktorý dokázal od roku 1990 znižovať svoje uhlíkové emisie. Aj Spojené štáty sa síce môžu v poslednom čase pochváliť klesajúcim trendom, nedošlo však k veľkej zmene. Čínske emisie sa, naopak, výrazne zvýšili. Celý svet totiž presunul svoju výrobu práve do tejto krajiny. Argumentuje odhadom, že Európska únia (EÚ) pri výrobe jedného dolára HDP vypustí o 25 % uhlíkových emisií menej ako USA a o 85 % menej ako Čína.
Európske firmy na dekarbonizácii zarobia
V súčasnosti najväčšie firmy sveta zarábajú na digitalizácii. V budúcnosti sa podľa jeho slov medzi ne dostanú aj spoločnosti poskytujúce riešenia environmentálnych problémov. V najbližšom čase preto predpokladá vznik množstva zelených technologických firiem. Problémy s uhlíkovými emisiami majú totiž globálny charakter a reálne ovplyvňujú život spoločnosti.
„Jedným z kľúčových rizík spojených s európskou dekarbonizáciou je ocenenie akcií. Vysoká hodnota akcií vo chvíli, keď do nich investujete, spravidla znamená nižšie výnosy v budúcnosti, a tak musíme byť pri investovaní do zelenej transformácie opatrní. Ekologické technológie sa postupne zdokonaľujú, no stále nie je jasné, ktoré z nich nakoniec prevládnu. A tak by sme mali byť pripravení na to, že nejedna ,zelená´ firma nenaplní očakávania,“ vysvetľuje P. Garnry.
Veľké riziko pre akcie spojené so zelenou transformáciou podľa neho predstavujú aj vyššie ceny komodít a vyššie úrokové sadzby. Aj tie môžu znižovať výnosnosť, pokiaľ zelené firmy nedokážu preniesť zvýšené ceny vstupov na odberateľov. Revolúcia v oblasti zelených technológií je však podľa jeho slov pre Európu šancou ovládnuť významnú technologickú oblasť budúcnosti a znovu si upevniť pozíciu na globálnych akciových trhoch.
Fit for 55 ako súčasť európskeho zeleného dohovoru
Európska komisia v uplynulých dňoch predstavila ambiciózny plán pod názvom „Fit for 55“, ktorý je súčasťou európskeho zeleného dohovoru nazývaného Green Deal. Predstavila ním konkrétne kroky, ktoré majú viesť k zníženiu emisií o najmenej 55 % do roku 2030 oproti úrovniam v roku 1990. Cieľ bol oproti pôvodnej úrovni navýšený o 15 percentuálnych bodov, keďže pôvodná klimatická stratégia ho stanovila na 40 %. Toto je prehľad najvýznamnejších cieľov:
- zníženie emisií z áut o 55 % do roku 2030 vďaka zahrnutiu cestnej dopravy do emisného obchodovania,
- nulové emisie vyprodukované novými autami po roku 2035,
- spoplatnenie znečistenia z leteckej dopravy, ktorá bola dosiaľ oslobodená,
- 35 miliónov zrenovovaných domov kvôli zníženiu energetickej náročnosti a zahrnutie stavebníctva do emisného obchodovania,
- 40 % podiel obnoviteľných zdrojov energie.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.OĽaNO presadilo nový model zlučovania mestských častí v Košiciach, budú môcť ľahšie zmeniť ich počet a usporiadanie
- 2.Úroky bankových vkladov na Slovensku konečne rastú, no na infláciu to stačiť nebude
- 3.Dôchodkové správcovské spoločnosti sa obávajú jednorazových výberov úspor z druhého piliera
- 4.Sociálna poisťovňa začína rozposielať prvé rozhodnutia o nároku na rodičovský dôchodok
- 5.ČSOB zvyšuje úrokové sadzby svojich hypoték. Ročný fix má drahší ako 20-ročný