Deficit zahraničného obchodu Slovenska v roku 2022 dosiahol rekordných 4,3 miliardy eur
Slovensko vykázalo pasívne saldo zahraničného obchodu na celoročnej báze naposledy v roku 2008, keď dosiahlo necelých 760 miliónov eur. V minulom roku to však bolo rekordných 4,3 miliardy eur. Za novým rekordným schodkom je vidieť výrazné zvýšenie dovozu počas celého minulého roka, spôsobené najmä vysokými hodnotami dovezeného zemného plynu, elektriny a ropy. Rast importu bol taký vysoký, že úplne zatienil zvýšenie exportu, ktorého hodnota bola taktiež rekordná.

Foto: Štatistický úrad SR
Minulý rok sa skončil vo veľkom mínuse
Zahraničný obchod Slovenska v roku 2022 zaznamenal úplný zvrat vo svojom vývoji. Celých 14 rokov vývoz tovaru prevyšoval dovoz, vlani však bilancia skončila vysokým mínusom. Slovensko zaznamenalo zápornú obchodnú bilanciu zahraničného obchodu, teda dovoz výrazne prevýšil hodnotu vývozu až o 4,3 miliardy eur.
Podľa predbežných údajov Štatistického úradu SR celkový vývoz tovaru zo Slovenska za celý rok vzrástol o 16,1 % a celkový dovoz na Slovensko narástol o 23,6 %. Kým minuloročný rast vývozu sa v porovnaní s rokom 2021 zmiernil, dovoz, naopak, rástol rýchlejšie ako v roku 2021. Hodnoty exportu aj importu prekročili hranicu 100 miliárd eur, čo predstavuje najvyšší objem od realizácie súčasnej metodiky zahraničného obchodu, teda od roku 2010.
Čo spôsobilo rekordné čísla
Na celoročnej báze štruktúra exportu vykázala až dvojciferné rasty všetkých 10 tried. Najväčší vplyv na zvýšení vývozu tovaru zo Slovenska mala najviac obchodovaná trieda v zahraničnom obchode – stroje a prepravné zariadenia, kam patrí aj vývoz áut. Medziročný nárast dosiahol 11 %.
Aj na strane dovozu sa medziročný nárast prejavil vo všetkých 10 tovarových triedach. Výrazný vplyv na rekordne vysoký import mali predovšetkým rastúce ceny vybraných energetických komodít. Viac ako dvojnásobná hodnota dovozu v triede minerálne palivá, medzi ktoré patrí dovoz zemného plynu, ropy a elektrickej energie, najvýraznejšie prispela k rastu celkového dovozu v roku 2022.
Na raste dovozu sa významne podieľala aj najobchodovanejšia trieda – stroje a prepravné zariadenia. Ich dovoz, ktorý tvoril vlani takmer 44-percentný podiel na celkovom dovoze, medziročne vzrástol o vyše 12 %.
Kedy sa situácia zlepší
Bilancia zahraničného obchodu by sa mala začať stabilnejšie zlepšovať až po významnejšom a stabilnejšom odznení úzkych hrdiel v automobilovom priemysle. „Predpokladáme, že úzke hrdlá v dodávkach čipov sa už čiastočne uvoľnili, no pretrvajú ešte aj v tomto roku. Návratu zahraničného obchodu k prebytkom budú stále brániť aj vysoké ceny energetických surovín, ktoré už ostanú dlhodobo nad úrovňami spred konfliktu na Ukrajine,“ myslí si analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák s tým, že bilancia zahraničného obchodu zostane po väčšinu tohto roka deficitná a zmierňovať sa začne až v závere roka.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.DSS Uniqa dostala 25-tisícovú pokutu. Podľa NBS mala poslať klientom nepravdivé informácie
- 2.Jan Tyl: Úlohou umelej inteligencie nie je konať za nás, ale stimulovať naše myslenie
- 3.Veľká noc bude drahšia ako vlani. Ako nakupovať s rozumom?
- 4.NBS upozorňuje na riziko zvyšovania počtu nesplácaných hypotekárnych úverov
- 5.Vyplácanie aktivačného príspevku ľuďom bez práce sa od 1. apríla 2023 zmení