DBRS Morningstar: Ďalšia ratingová agentúra zmenila výhľad Slovenska na negatívny
V druhej polovici augusta 2022 tri najväčšie ratingové agentúry zmenili výhľad Slovenska z pôvodne stabilného na negatívny. Inak povedané je to ich reakcia na zhoršenie ekonomickej situácie na Slovensku vzhľadom na vysokú infláciu a prebiehajúcu energetickú krízu. V týchto dňoch nám podobné vysvedčenie vystavila ďalšia globálna úverová ratingová agentúra DBRS Morningstar.

Foto: Shutterstock
Slabšia výkonnosť ekonomiky
Ratingová agentúra so sídlom v kanadskom Toronte síce Slovensku potvrdila vysoké ratingové hodnotenie na úrovni A, no zároveň zmenila výhľad do budúcnosti zo stabilného na negatívny. Agentúra tiež zmenila trend hodnotenia krátkodobých zahraničných a lokálnych emitentov Slovenska zo stabilného na negatívny a potvrdila ratingy na úrovni R-1, teda približne uprostred hodnotiaceho spektra.
„Zmena trendu odzrkadľuje očakávanie DBRS Morningstar o slabšej makroekonomickej výkonnosti slovenskej ekonomiky v strednodobom horizonte, ktorá by mohla byť ďalej obmedzená možným úplným zastavením dodávok ruského plynu spolu s nižším externým dopytom po slovenských exportoch,“ píše vo svojej správe agentúra.
Podľa nej tieto faktory môžu mať štrukturálne dôsledky na ekonomické vyhliadky krajiny a môžu ovplyvniť vládnu stratégiu fiškálneho vyrovnania.
Hospodársky rast sa spomalil
Agentúra tiež upozorňuje na to, že počas pandémie koronavírusu vzrástol pomer verejného dlhu o 15 percentuálnych bodov na 63,1 % hrubého domáceho produktu (HDP) a Národná banka Slovenska (NBS) predpokladá, že v nasledujúcich rokoch zostane nad hladinou 60 % HDP.
Najnovšie vládne odhady poukazujú na slabší rast v porovnaní s obdobím pred vojenskou inváziou Ruska na Ukrajinu (pred 24. februárom 2022), pričom v rokoch 2022 a 2023 sa očakáva nárast HDP len o 1,9 % a 2,6 % v porovnaní so 4,2 % a 5,0 %, ktoré analytici predpokladali na sklonku minulého roku.
„Spomalenie hospodárskeho rastu by sa mohlo ešte viac prehĺbiť, ak by sa zastavili dodávky plynu z Ruska, čo by mohlo spôsobiť až prídelový systém v dôležitých výrobných sektoroch, ešte zvýšiť infláciu a zabrzdiť vonkajší dopyt. V tejto súvislosti bude implementácia štrukturálneho zlepšenia vo fiškálnych účtoch pravdepodobne náročnejšia. Navyše sa zintenzívňuje napätie vo vládnej koalícii, čo bude pravdepodobne zaťažovať tvorbu politiky,“ dodáva agentúra.
Prečo nám Morningstar ponechala vysoký rating A
Rating Slovenska A podľa agentúry odzrkadľuje historicky dobré výsledky krajiny v oblasti zdravého makroekonomického výkonu a relatívne nízku úroveň verejného dlhu. „Krajina priťahuje vysokokvalitné zahraničné investície a je dobre integrovaná do európskeho dodávateľského reťazca. Jej úverový profil ťaží z členstva v EÚ a hlbokej integrácie s hlavnými ekonomikami eurozóny, najmä s Nemeckom,“ píše vo svojej správe agentúra a dodáva, že najmä úverová sila Slovenska vykompenzovala štrukturálne slabé stránky vrátane jeho malej ekonomiky, vysokej závislosti od exportu, rastúceho dlhu domácností v kontexte s nízkym finančným bohatstvom, veľkými regionálnymi rozdielmi a nepriaznivou demografickou situáciou.
Problémom je energetická kríza
Podobné argumenty pre svoje rozhodnutie zmeniť výhľad Slovenska zo stabilného na negatívny pri zachovaní pôvodnej ratingovej úrovne zvolili aj ďalšie tri renomované agentúry Standard and Poor´s (S&P), Moody´s a Fitch.
„Súkromnú spotrebu bude čoraz viac ovplyvňovať rastúca inflácia, ktorá naruší aj rast reálnych miezd. Pokračujúce, hoci uvoľňujúce sa, prerušenia dodávateľského reťazca a slabší vonkajší dopyt zase ovplyvnia export a súkromné investície. Verejné investície spojené s programami EÚ síce poskytnú určitú podporu, no slabé výsledky v posledných štvrťrokoch poukazujú na problémy pri implementácii požiadaviek EÚ,“ konštatuje agentúra Fitch.
Zrejme najsilnejším argumentom pre zmenu hodnotenia je energetická závislosť Slovenska od Ruska. V prípade plynu je až 85-percentná a v prípade všetkých energetických požiadaviek dovedna je na úrovni 40 %. Akákoľvek odstávka od týchto energetických zdrojov by mala vážne následky pre fungovanie priemyselnej výroby na Slovensku a silný vplyv na pokles HDP krajiny až na úrovni 8 %.
Agentúra Moody´s nás dokonca zaradila medzi krajiny, ktorým v dôsledku energetickej krízy hrozí recesia.
Prečo potrebujeme poznať úroveň svojho ratingu
Ratingové agentúry prideľujú krajinám, a niekedy aj miestnym samosprávam a spoločnostiam, úverové ratingy. Tie predstavujú hodnotenie schopnosti plniť si svoje povinnosti voči veriteľom a splácať svoje úverové záväzky. Hodnotenie krajiny zo strany ratingových agentúr má vplyv na úrokové sadzby vydávaných štátnych dlhopisov. Vysoký rating zvyšuje dôveru investorov v stabilitu ekonomiky, vďaka čomu sú ochotní požičiavať finančné prostriedky aj s nižším úrokom. Naopak, znižujúci sa rating vysiela investorom negatívny signál.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Mnohí ľudia majú problémy so splácaním dlhov, hrozia im exekúcie
- 2.Parlament schválil novelu zákona o príspevku pri narodení dieťaťa. Ktoré mamičky dostanú viac peňazí?
- 3.Tohtoročná Veľká noc nebude štedrá. Slováci plánujú šetriť viac ako v predchádzajúcich rokoch
- 4.Poslanci rozhodli: Spotrebná daň z liehu sa zvyšuje o 30 %
- 5.Banksy – záhadný génius alebo geniálny marketér?