COP28: Fosílne palivá sú stále dôležité, úplné vyradenie ich používania zatiaľ nehrozí
Od klimatických samitov organizovaných pod skratkou COP sa pravidelne očakávajú zásadné až prelomové rozhodnutia v súvislosti s bojom proti klimatickej kríze. Tak, ako vlani, ani v tomto roku však žiadne významené rozhodnutie neprišlo.
Zdroj: Freepik
Odklon namiesto vyradenia
V prípade práve skončeného dubajského COP28 bolo dokonca potrebné predĺžiť takmer dvojtýždňové rokovanie, aby sa jeho účastníci dokázali dohodnúť na spoločnom komuniké vyzývajúcom na „odklon“ od fosílnych palív prehlbujúcich globálne otepľovanie na planéte.
Viac ako stovka zúčastnených krajín pôvodne žiadala, aby sa v spoločnom záverečnom dokumente nachádzala formulácia o „postupnom vyradení“ fosílnych palív, ktoré by mali byť nahrádzané zelenými obnoviteľnými energiami.
Nevedeli sa dohodnúť
Podľa správy agentúry Reuters sa však účastníci samitu dohodli len na „odklone“ od používania fosílnych palív – uhlia, ropy a zemného plynu. Presnejšie použili formuláciu „o odklone spravodlivým a nestranným spôsobom“. Cieľom však naďalej zostáva dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2025.
Konferenciu a rokovania pod vedením dubajského sultána Ahmada al-Džábira sprevádzali aj početné demonštrácie. Výsledkom boli tri návrhy záverečného dokumentu, z ktorých prvé dva boli natoľko vágne, že sa ich aj vďaka odporu Spojených štátov, Číny a Európskej únie schváliť nepodarilo.