Čo prinesie rok 2024 v ekonomike a investovaní?
Máme za sebou turbulentný rok 2023, ktorý priniesol vo financiách veľa zaujímavých momentov. Ekonomike aj finančným trhom sa však podarilo prekonať prekážky a ako celku sa im v podstate darilo. Teraz, keď sme vstúpili do nového roku, nastáva otázka, ktorým smerom sa bude finančný svet uberať v najbližších mesiacoch. Poďme sa spoločne pozrieť na niekoľko kľúčových trendov a očakávaní, ktoré by mohli formovať ekonomiku v roku 2024.
Zdroj: Freepik
Goliáša by mohol nahradiť Dávid
Finančné trhy to nemali minulý rok ľahké. Odolnosť investorov preverila banková kríza, pokračujúce vojnové konflikty na Ukrajine a Blízkom východe, ale aj boj s infláciou a zvyšovanie úrokových sadzieb. Napriek týmto prekážkam sa trhom podarilo zakončiť rok 2023 na pozitívnej vlne. Kľúčový index S&P 500 dokázal vzrásť o 25 %, Dow Jones poskočil o 13 %, zatiaľ čo technologický NASDAQ zaznamenal suverénne najvyšší rast o 44 %.
Ak by sme sa pozreli na ťahúňov tohto rastu, najviac si polepšili práve technologické spoločnosti. Konkrétne takzvaná Veľkolepá sedmička (Magnificent Seven), teda spoločnosti Apple, Microsoft, Amazon, Tesla, Meta a Nvidia zaznamenali pozoruhodné výsledky. Viacerí odborníci sa však zhodujú, že trendom roku 2024 by mohlo byť obrátenie pozornosti na akcie so strednou a malou kapitalizáciou.
Spoločnosti s nižšou hodnotou na trhu v porovnaní so svojimi veľkými súpermi môžu predstavovať atraktívnejšie príležitosti. Prichádzajú totiž s vyšším potenciálom rastu a majú priestor na expanziu a inovácie, ktoré môžu byť často pre veľkých hráčov ťažkopádne. Investori by mohli nájsť hodnotu najmä v odvetviach, kde menšie spoločnosti nasadzujú zmeny rýchlejšie ako ich väčší konkurenti.
„Spoločnosti s malou kapitalizáciou zaostávajú za veľkými spoločnosťami približne od roku 2015, a sú tak v súčasnosti významne podhodnotené,“ uviedol hlavný investičný riaditeľ spoločnosti Integrated Partners Stephen Kolano. „Takíto Dávidovia namiesto Goliášov teda môžu investorom priniesť oveľa atraktívnejšie zhodnotenie,“ dodal.
Vojna vo svete umelej inteligencie
Rok 2023 tiež priniesol jednu veľkú technologickú novinku – modely umelej inteligencie. Chatboty, ako ChatGPT, naplno predstavili svoje možnosti a vo svete IT sa rýchlo stali témou číslo jedna. Vo financiách sa zase investori predbiehali v tom, ako čo najrýchlejšie zhodnotiť tento technologický pokrok. Je zrejmé, že tento trend bude pokračovať aj v tomto roku, hoci už pravdepodobne nezopakuje svoj prvotný boom.
Modely strojového učenia sú stále de facto na svojom začiatku a určite budú naďalej rásť, zlepšovať svoje schopnosti a poskytovať odpovede na vyššej úrovni. OpenAI – spoločnosť stojaca za ChatGPT tento rok plánuje predstaviť nový model s názvom GPT-5, ktorý má byť oveľa väčší a výkonnejší ako súčasný GPT-4. Piata generácia prinesie viac parametrov, viac údajov a schopnosť generovať presnejší, rozmanitejší a kreatívnejší text na akúkoľvek tému.
Experti sa zhodujú, že kvôli svojmu úspechu zažijú technológie umelej inteligencie tento rok aj vojnu o trhový podiel. OpenAI si dlho užívala monopolné postavenie, keďže neexistoval chatbot, ktorý by mohol ChatGPT naplno konkurovať. Netrvalo to však dlho a na vlnu umelej inteligencie rýchlo naskočili aj veľké spoločnosti. Google predstavil svojho Barda, Meta svoju Lambdu, Amazon svojho Titana. Nová konkurencia sa bude tento rok snažiť zraziť ChatGPT z trónu, a tento boj bude tlačiť celý sektor k ešte väčším inováciám.
Zelená stále v móde
Svoje miesto by si mali v roku 2024 udržať aj princípy ESG – čo je skratka pre environmental (environmentálne), social (spoločenské) a governance (riadenie firmy). Tieto princípy udržateľnosti síce nie sú žiadnou novinkou, ale je to trend, ktorý by mal aj tento rok pokračovať vo svojej úspešnej trajektórii. Veľké spoločnosti stále viac a viac rozširujú svoje portfóliá o zelené produkty. U investorov sa zo zelenej agendy stala obľúbená investičná príležitosť, do ktorej sa investujú nemalé objemy peňazí. Netreba však zabúdať na to, že s nárastom popularity ESG prichádza aj riziko greenwashingu, teda manipulovania s údajmi spoločností, aby vyzerali „zelenšie“. Napriek týmto rizikám má však ESG trh aj v tomto roku rásť a naďalej sa rozširovať.
Podarilo sa skrotiť infláciu?
Po dosiahnutí svojho 40-ročného maxima v roku 2022 sa celosvetová inflácia v roku 2023 výrazne zmiernila. Pomohlo najmä postupné zvyšovanie úrokových sadzieb, ktoré zaviedli takmer všetky centrálne banky na svete. V USA sa inflácia skorigovala na súčasných 3,1 %, čo nie je ďaleko od dlhodobého cieľa Federálneho rezervného systému (FED) vo výške 2 %.
V priebehu tohto roku by tak mohlo dôjsť k obráteniu trendu a postupnému znižovaniu sadzieb. Najnovší súhrn ekonomických projekcií vydaný v decembri minulého roka naznačuje, že FED plánuje v tomto roku tri zníženia. Referenčná úroková sadzba by tak mohla klesnúť zo súčasných 5,5 % na 4,75 %. Pri veľmi optimistickom scenári niektorí analytici predpovedajú dokonca 6- až 7-násobné znižovanie sadzieb.
Všetko však závisí od hospodárskych výsledkov a stavu ekonomiky. Podľa profesora financií na Harvard Business School Mihira Desaia znižovanie nie je isté a „v prípade absencie výrazného hospodárskeho stimulu bude konečný pokles na 2 % trvať dlhšie a bude mať viac úskalí. Ako sa hovorí, najdlhšia míľa je posledná míľa,“ uviedol pre Harvard Business Review.
V Európe, kde mala vojna na Ukrajine najdramatickejší vplyv na ceny energií, je Európska centrálna banka (ECB) vo svojich vyhláseniach o niečo opatrnejšia. Očakáva sa, že prvé zníženie by malo prísť najskôr v lete 2024. Hovorí sa aj o potenciálnom znižovaní v septembri, októbri a decembri, čím by celkovo klesla referenčná úroková sadzba zo súčasných 4 % na 3 %. Všetko však závisí od výsledkov jednotlivých ekonomík EÚ za prvý a druhý kvartál roku 2024.
„Politici, ktorých je najviac počuť, sú tzv. jastrabi, teda odporcovia znižovania úrokových sadzieb. Takmer všetci sú proti zníženiu, aspoň v najbližších mesiacoch. Rozhodnutie teda uvidíme najpravdepodobnejšie až v júni,“ povedala hlavná ekonómka BMO Capital Markets Jennifer Leeová pre agentúru Reuters.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Elon Musk je so 440-miliardovým majetkom opäť najbohatší na svete
- 2.365.bank a mBank znížili úrokové sadzby hypoték, najnižšie ich má Prima banka
- 3.Insolvencie v strednej Európe rastú, problémy majú aj slovenské firmy
- 4.Okamžité platby pri prevodoch peňazí budú od januára 2025 povinné
- 5.Hotely a penzióny v auguste 2024 zaznamenali druhý najvyšší počet návštevníkov v histórii