Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Čo dokázal UNICEF vďaka podpore svojich darcov?

Redakcia FinReport Ekonomika Poslať

Misia UNICEF-u sa začala po druhej svetovej vojne. Na svete boli milióny detí, ktoré potrebovali pomoc. Medzi nimi aj deti z Československa, ktorým zabezpečovala dodávky pomoci UNRRA. Jej úlohu prevzal v roku 1946 UNICEF. Mnohí dnešní 80-nici spomínajú na povojnovú pomoc UNRRA. V balíčkoch od nej nachádzali dovtedy neznáme konzervy, žuvačky, arašidové maslo či čokoládu, iní spomínajú na neobľúbený rybí tuk. Pomoc od UNRRA však bola oveľa rozsiahlejšieho charakteru a bola logisticky aj organizačne náročnou operáciou. Československo získalo od UNRRA pomoc v hodnote približne 335 miliónov dolárov.

pomoc deťom

Zdroj: © UNICEF

Dnes UNICEF pôsobí vo viac ako 190 krajinách, čím ďaleko presahuje kapacity akejkoľvek inej organizácie na ochranu detských práv. Má tisíce zamestnancov, spolupracovníkov a dobrovoľníkov, ktorí spolupracujú s vládami a lokálnymi organizáciami pri ochrane detí. Má milióny darcov, ktorí sú rozhodnutí pomáhať deťom v humanitárnych krízach. Poďme si spolu predstaviť, čo by sa stalo, keby UNICEF prestal existovať

Pravidelne by sa začali vyskytovať epidémie

Každoročne distribuujeme vakcíny pre 45 % detí. Počet detí, ktoré zomierajú na choroby, ktorým sa dá predísť, sa od roku 1990 znížil na polovicu, čo predstavuje 122 miliónov zachránených životov.

Vakcíny doručujeme aj na tie najodľahlejšie miesta sveta. © UNICEF

Milióny detí by sa nemohli vzdelávať

Až 262 miliónov detí a mladých ľudí, teda každé piate dieťa, nechodí do školy. Vďaka programom UNICEF je v súčasnosti na základných a stredných školách na celom svete zapísaných o 100 miliónov detí a mládeže viac ako pred desiatimi rokmi.

S podporou UNICEF sa takmer 2,5 milióna detí od predškolského veku na Ukrajine mohlo vrátiť k vzdelávaniu, či už v škole alebo v neformálnom prostredí. © UNICEF/UNI437912/Vasylenko

Rodiny zasiahnuté prírodnými katastrofami

UNICEF je schopný distribuovať život zachraňujúcu humanitárnu pomoc do 48 hodín po vypuknutí katastrofy kdekoľvek na svete. Najväčší humanitárny sklad v Kodani je stále v plnej pohotovosti. Ešte dlho po tom, ako zmienky o katastrofách zmiznú z titulných stránok svetových médií, UNICEF vo svojej práci pokračuje. Naďalej dodávame vodu, hygienické potreby, opravujeme poškodené budovy, zabezpečujeme pre deti vzdelanie a psychosociálnu pomoc. 

Distribúcia hygienických potrieb v Sýrii do oblastí zasiahnutých zemetrasením. © UNICEF/UNI418156/Janji

Milióny detí by boli ohrozené smrťou

UNICEF je najväčším dodávateľom terapeutickej výživy na liečbu podvýživy.  Bez jej dodávok by 4 milióny detí, ktorým každoročne pomáhame zotaviť sa z najsmrteľnejšej formy podvýživy, možno neprežili.

Ročný Jesús Gonzalez z Venezuely drží v rúčke RUFT – špeciálnu terapeutickú výživu pripravenú na okamžité použitie.© UNICEF/UN0497049/Crespo 

Slovenská nadácia pre UNICEF na Slovensku pôsobí už 30 rokov a našou úlohou je šíriť informácie o misii UNICEF, získavať finančné prostriedky na implementáciu  programov UNICEF vo svete a realizovať advokačnú činnosť v súlade s Dohovorom o právach dieťaťa.

Od eskalácie napätia na Ukrajine pôsobí na Slovensku aj UNICEF Emergency Response tím, ktorý implementuje projekty v oblasti zdravia a výživy,  vzdelávania a sociálnej ochrany detí zamerané predovšetkým na inklúziu a pomoc ukrajinským deťom a rodinám s dočasným útočiskom na Slovensku. Z týchto aktivít však profitujú aj mnohé slovenské deti a rodiny.

Slovenská nadácia pre UNICEF nie je financovaná z fondov OSN a našu prácu môžeme realizovať len vďaka podpore ľudí a firiem, ktorým nie sú osudy detí v núdzi ľahostajné. Slováci pomáhajú počas humanitárnych kríz jednorazovo alebo sú zapojení do nášho vlajkového programu Svetový rodič UNICEF, ktorého podstatou je pravidelné prispievanie.  

Pomoc od firemných partnerov je veľmi vítaná

Práca UNICEF-u v prospech detí nebola nikdy potrebnejšia ako v týchto časoch. Vojnové konflikty, hlad, živelné pohromy a migračná kríza ohrozujú životy detí a ich budúcnosť každý deň. Táto práca nie je jednoduchá, ale má kritický význam pre milióny detí a rodín po celom svete. Naša práca by však nemohla byť taká úspešná bez našich individuálnych a firemných darcov. UNICEF je financovaný výlučne z dobrovoľných príspevkov darcov a podpora privátneho sektora tvorí významnú časť prostriedkov na programy pomoci deťom.

V spolupráci s našimi partnermi robíme tento svet lepším. Firemné partnerstvo pre  nás znamená v prvom rade dialóg s partnerom a vytváranie spoločného unikátneho projektu, ktorý zohľadňuje zameranie firmy a ciele spoločnosti v oblasti spoločenskej zodpovednosti. Dáva vám možnosť spolupracovať s významnou celosvetovou organizáciou s globálnym poslaním, a vplyvom a môžete tak zdôrazniť vašim klientom, akcionárom i zamestnancom hodnoty, ktoré sú pre vašu spoločnosť dôležité. Budete spolupracovať s organizáciou, ktorú na globálnej úrovni podporujú významné firmy aj svetové osobnosti.

logo

Mobilná aplikácia

Najčítanejšie

 1. 1.
  Vlani na Slovensku zbankrotovalo najviac firiem za posledných 10 rokov
 2. 2.
  Objem transakcií so zlatom vlani dosiahol rekordných 4 900 ton
 3. 3.
  Matovičovo hnutie požaduje zmenu rokovacieho poriadku parlamentu, obáva sa zásahov do suverenity Slovenska
 4. 4.
  Prezidentka vymenovala Dušana Keketiho za ministra športu a cestovného ruchu
 5. 5.
  Danko mal nehodu, narazil do semaforu. Z miesta ušiel a prezradila ho olejová škvrna
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay