Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Čo bude s britskými záväzkami voči EÚ po brexite? (Otázky a odpovede)

Ján Beracka Ekonomika
SK
EN
Poslať

Koncom marca britská premiérka Theresa Mayová oficiálne aktivovala článok 50 Lisabonskej zmluvy a odštartovala tak proces odchodu Veľkej Británie z EÚ. O tom, či bude tento proces bolestivý, alebo pokojný, rozhodnú nasledujúce mesiace. Pojem „brexit“ dostane reálny obsah do dvoch rokov, dnes nie je isté v podstate nič. Rozhodne schopnosť či neschopnosť uzatvárať dohody.

image

Európska komisia (EK) poslala do rokovaní s Veľkou Britániou ako hlavného vyjednávača Michela Barniera, v opačnom rohu ringu ešte stále stojí britský minister pre brexit David Davis, hoci vo Veľkej Británii budú voľby. Vládne veľká neistota, dôležitých otázok je na stole niekoľko.

Kto bude na čele britskej vlády?

Prvou z nich je, kto bude zastupovať britské záujmy, keďže v krajine budú 8. júna predčasné voľby. Samotná premiérka sa vo vyhlásení k tomuto rozhodnutiu posťažovala, že aj keď má vláda jasnú víziu ako postupovať v súvislosti s brexitom, proti sú opozičné strany. Podľa jej slov hrá opozícia „politické hry“ a ak by voľby v krajine neboli, tieto hry by pokračovali. „Rozpoltenosť vo Westminstri by ohrozila našu schopnosť dosiahnuť úspešný brexit, pre krajinu by to znamenalo neistotu, škody a nestabilitu. Preto potrebujeme voľby a potrebujeme ich teraz,“ vyhlásila Mayová. Súčasná premiérka pôvodne hovorila o tom, že do roku 2020 by voľby byť nemali, svoj názor však zmenila. „Prišla som k názoru, že jediný spôsob, ako garantovať istotu a stabilitu v nasledujúcich rokoch, je usporiadanie volieb,“ hovorí Mayová. Podľa jej slov má opozícia teraz šancu ukázať, že jej kritický postoj k vládnemu plánu má aj reálny obsah a nie je to len politická hra. Mayová zároveň vyhlásila, že sa o kreslo premiérky bude uchádzať znovu.

 

S čím na rokovania prichádzajú obe strany?

Prvou základnou otázkou, pred ktorou obe strany stoja, je predmet rokovaní. Ten sa môže líšiť vzhľadom na to, čo chcú obe strany dosiahnuť. Je jasné, že Veľká Británia potrebuje dohodnúť podobu budúcich vzťahov. Spojené kráľovstvo však bude musieť rokovať s množstvom ďalších krajín, nielen s EÚ.

Na druhej strane Veľká Británia bola čistým prispievateľom a dá sa očakávať, že EÚ bude tlačiť britskú stranu do splnenia dohodnutých záväzkov. Je otázkou, do akej miery sa budú rokovania točiť okolo vyrovnania súčasných vzťahov a koľko bude priestoru na rokovanie o budúcich partnerstvách.

Čo bude s britskými záväzkami voči EÚ?

Obe strany sa budú musieť jasne a korektne dohodnúť na tom, čo bude s britskými záväzkami, ktoré presahujú rok 2018, teda rok, v ktorom EÚ zrejme vystúpi z EÚ. S britskou účasťou počítajú napríklad Európske fondy v programovacom období 2014 – 2020. Práve v tomto bode je výsledok rokovaní veľmi neistý.

„Scenáre sú v princípe možné len dva. Buď sa Európskej únii podarí pritlačiť Spojené kráľovstvo k vyplateniu nejakej sumy na pokrytie týchto záväzkov, alebo nie. Na základe správy Snemovne lordov by totiž mohla byť v tomto smere v silnej pozícii vláda Theresy Mayovej, ktorá by podľa výsledkov analýzy situácie na základe medzinárodného práva nemusela za tieto záväzky zaplatiť nič,“ upozorňuje Martin Reguli, analytik Nadácie F. A. Hayeka. „Pokiaľ však nedôjde k nejakej forme kompromisu v tejto téme, ktorý by mohol pomôcť k ústupkom aj v ďalších oblastiach rokovaní, tak by túto otázku mohol vyriešiť až právny spor,“ doplnil.

Ako bude vyzerať obchodná spolupráca EÚ a Veľkej Británie?

Najväčší boj by sa však podľa Martina Reguliho mohol odohrať o podobu budúcich obchodných vzťahov medzi EÚ a Veľkou Britániou. „Európska únia si sľubuje od svojho jednotného trhu veľmi dobrú vyjednávaciu pozíciu, ktorú keď nevyužije dostatočne, tak sa vláda Spojeného kráľovstva môže dostať na koňa. Preto sa bude snažiť túto tému dostať na začiatok rokovaní. V tejto téme tiež teda očakávam potenciálne najväčšie problémy a riziká pre finálnu dohodu,“ hovorí. Veľká Británia sa rozhodla pre takzvaný „tvrdý brexit“, premiérka Mayová už avizovala, že Veľká Británia sa nebude uchádzať o prístup na jednotný trh EÚ.

 

Čo bude s Britmi v EÚ a občanmi EÚ vo Veľkej Británii?

Budúcnosťou sa s obavami zaoberajú práve takíto ľudia, ktorí v zahraničí žijú, pracujú či študujú. Na ich každodenný život bude mať totiž brexit priamy vplyv. V tejto oblasti by však mohli byť Veľká Británia a EÚ na jednej lodi. „Občania členských krajín Európskej únie môžu momentálne cítiť neistotu spojenú s budúcim vývojom týkajúcim sa brexitu. No napriek tejto neistote je namieste optimizmus, keďže obe strany, aj Spojené kráľovstvo, aj Európska únia, deklarovali svoj záujem zachovať práva pre občanov druhej strany a nekomplikovať im povolenie na pobyt alebo prácu. Obe strany majú záujem chrániť práva svojich občanov a musia si vyjsť v ústrety a spraviť prejav dobrej vôle,“ hovorí Reguli.

Hrozí trieštenie Veľkej Británie?

Značná časť britských občanov je výrazne nespokojná s výsledkami referenda. Preto rozpad britskej únie nemusí byť nereálny, hoci cieľom premiérky Mayovej je posilnenie týchto vzťahov. Odtrhnúť od Veľkej Británie by sa mohlo Škótsko, hovorí sa aj o zjednotení írskeho ostrova, čo by znamenalo odchod Severného Írska. „Úvahy o možnom rozpade Spojeného kráľovstva a odchode Škótska alebo Severného Írska sú namieste z toho dôvodu, že obe tieto oblasti hlasovali proti brexitu v júnovom referende. Popularita separatistickej Škótskej národnej strany a ich vládnuca pozícia v Škótsku pridávajú šance na opakovanie referenda,“ upozorňuje Martin Reguli.

Hoci neúspešné referendum o samostatnosti Škótska z roku 2014 bolo neúspešné, výsledok bol relatívne tesný a brexit túto otázku opäť nastoľuje. Šance Škótska na zotrvanie v EÚ sa však blížia k nule. „Aj keď sa brexitom situácia pre prípadnú budúcnosť Škótska radikálne zmenila, v súčasnosti je už takmer nemožné očakávať, že by Škótsko po prípadnom odtrhnutí zostalo členom EÚ. To by znamenalo pre Škótsko vysoké riziko ekonomickej neistoty,“ hovorí Reguli.

Škótsko by odtrhnutím od Veľkej Británie zažilo ekonomický otras a mohla by mať problém so zvládnutím prístupovej procedúry. „Aj v prípade, že by sa referendum opakovalo v čase, keď by bolo jasné, ako dopadnú rokovania o brexite, nemyslím si, že by mali šancu podporovatelia škótskej nezávislosti prísť s vierohodným ekonomickým plánom, ktorý by Škótov uistil, že tento krok do neznáma by sa im vyplatil,“ hovorí Reguli.

Severné Írsko by rovnako mohlo hľadať spôsoby, ako sa dostať späť do EÚ. „V prípade Severného Írska bude záležať viac priamo na dohode a vzťahoch, ktoré by si Spojené kráľovstvo nechalo s Írskom, čo je pre severoírsku ekonomiku kľúčové. V prípade neúspechu by totiž Severné Írsko mohlo zahlasovať za zlúčenie s Írskom a ich situácia by teda mohla byť týmto vyriešená,“ dopĺňa analytik Nadácie F. A. Hayeka.

Budú Veľkej Británii dva roky rokovaní stačiť?

Veľká Británia musí rokovať nielen s EÚ, ale aj s ďalšími partnermi vo svete. Dvojročné obdobie vyhradené na rokovanie preto stačiť nemusí. „Samozrejme, dosiahnuť plnú dohodu do dvoch rokov je veľmi náročné a už teraz sa hovorí o tom, že by sa mohlo toto obdobie natiahnuť. S tým by však museli súhlasiť obe strany. Ak by nedošlo k predĺženiu rokovaní a dohoda by nebola na stole, tak by sa Spojené kráľovstvo ocitlo mimo EÚ bez novej dohody o obchode alebo vzájomných vzťahoch s Úniou, čím by začali pre nich platiť pravidlá obchodu podľa Svetovej obchodnej organizácie (WTO),“ hovorí Martin Reguli.

Ready Made Maklér
Staňte sa samostatným
finančným agentom už dnes.
Robte biznis,
byrokraciu nechajte na nás.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
25.9.2022 Redakcia FinReport

Takmer 20-tisíc firiem na Slovensku ohrozuje ich vlastné okolie

Rizikoví vlastníci, dodávatelia, odberatelia či štatutárne orgány, to všetko sú faktory z bezprostredného okolia, ktoré môžu ohrozovať ...

24.9.2022 Redakcia FinReport

Internetový investičný maklér Robinhood prepúšťa stovky zamestnancov

Internetový investičný maklér Robinhood Markets zruší 780 pracovných miest. Predstavuje to približne štvrtinu spomedzi všetkých ...

24.9.2022 Redakcia FinReport

Výdavky na overenie digitálnej identity do roku 2027 celosvetovo presiahnu 20 miliárd dolárov

Nová štúdia od Juniper Research tvrdí, že výdavky na kontroly digitálnej identity v rámci celého sveta v roku 2027 dosiahnu 20,8 miliardy ...

23.9.2022 Roland Régely

Amundi: Nastal čas upraviť si investičné portfólio, dlhopisy sa vracajú na výslnie

Dlhopisy sú tento rok opäť „v kurze“. Vyplýva to z vyjadrení predstaviteľov francúzskej správcovskej spoločnosti Amundi. Tí tvrdia, že ...

23.9.2022 Naďa Černá

Kostru dinosaura vydražili za 6 miliónov dolárov. Vedci však z toho nadšení nie sú

Vzácnu kostru dinosaura starú 77 miliónov rokov sa podarilo vydražiť na prírodovednej aukcii za 6 miliónov dolárov. V aukčnej sieni ...

23.9.2022 Redakcia FinReport

Ministerstvo dopravy opätovne zabezpečí prepravu ľudí aj tovaru v rámci pomoci Ukrajine

Rezort dopravy opätovne vyzýva dopravcov, aby sa zapojili do prepravy odídencov z Ukrajiny, respektíve na doručovaní humanitárnej pomoci v ...

23.9.2022 Redakcia FinReport

Motorová nafta je už drahšia ako 98-oktánový benzín

Ceny pohonných látok dosahujú úrovne, na ktoré sme v minulosti neboli zvyknutí. Benzín je čoraz lacnejší, a platí to nielen pre ...

23.9.2022 Redakcia FinReport

Slovenská sporiteľňa oznámila ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb svojich hypoték

Najväčšia banka pôsobiaca na domácom trhu – Slovenská sporiteľňa už po druhý raz počas tohtoročného septembra zvyšuje úrokové ...

22.9.2022 Robert Juriš

Americký FED a Švajčiarska centrálna banka zvyšovali úrokové sadzby, Japonsko zostáva v mínuse

Americký Federálny rezervný úrad FED zvýšil svoju kľúčovú úrokovú sadzbu o 0,75 percentuálneho bodu. Stalo sa to v súlade s ...

22.9.2022 Redakcia FinReport

Chýbajúce čipy vyjdú podľa Allianzu európsky automobilový sektor na 100 miliárd eur

Automobilový sektor sa stal obeťou číslo jeden globálneho nedostatku polovodičov. Na ťažký začiatok pandémie koronavírusu reagovali ...

22.9.2022 Redakcia FinReport

Komodity súvisiace s Ruskom reagujú na správy o mobilizácii

Komodity závislé od dodávok z Ruska počas uplynulých 24 hodín výrazne vzrástli po tom, ako prezident Ruskej federácie Vladimir Putin ...

22.9.2022 Magdaléna Švančarková

Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor

Marketingové volania budú mať po novom predvoľbu (0)888. Rozhodol o tom Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií, pričom túto ...

21.9.2022 Roland Régely

Ceny leteniek na jeseň klesnú až o štvrtinu, aby vzápätí mohli dramaticky zdražieť

Tradičný pokles cien leteniek po letnej sezóne je tento rok vyšší, ako býval v predchádzajúcich rokoch. Dôvodom je výrazne vyššia cena ...

21.9.2022 Redakcia FinReport

Zahraničný obchod Slovenska dosiahol vlani prebytok 1,9 miliardy eur

Zo Slovenskej republiky sa v roku 2021 vyviezol tovar v hodnote 88,55 miliardy eur. V porovnaní s rokom 2020 sa zvýšil celkový vývoz o 16,6 %. ...

20.9.2022 Redakcia FinReport

Nezamestnanosť na Slovensku klesla na 6,14 %

Nezamestnanosť na Slovensku klesá už sedem mesiacov. V auguste 2022 dosiahla úroveň 6,14 %. Medzimesačne je to o 0,9 % menej a medziročne o ...

19.9.2022 Redakcia FinReport

Chlieb na Slovensku zdražuje expresne rýchlo. V tomto ukazovateli sme tretí najhorší v EÚ

Chlieb na Slovensku v auguste 2022 bol o tretinu drahší, ako v rovnakom období pred rokom. V rámci krajín Európskej únie sme v tomto ...

19.9.2022 Robert Juriš

Kým ázijský tiger Hongkong už len slabo mňauká, z Abu Dhabi rastie silný fintechový líder

Z nedávneho ekonomického a finančného tigra ázijského kontinentu sa stáva mačička, a z malého emirátu, naopak, rastie silný líder ...

18.9.2022 Redakcia FinReport

Slovenské firmy využívajú umelú inteligenciu a internet vecí menej ako priemer EÚ

Moderné inteligentné technológie prinášajú do podnikov fungujúcich v krajinách Európskej únie zmeny. To isté platí aj pre Slovensko. ...

Aplikácia

 1. 1.
  Ružinovské hodové slávnosti 24.09. - 25.09.2022
 2. 2.
  V MLM sme sa len hrali na podnikateľov. Až vo FinGO.sk sme rozbehli náš vlastný biznis
 3. 3.
  Slovenská sporiteľňa oznámila ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb svojich hypoték
 4. 4.
  Štátny príspevok za ubytovanie Ukrajincov sa od 1. júla 2022 zvýši až trojnásobne
 5. 5.
  Takmer 20-tisíc firiem na Slovensku ohrozuje ich vlastné okolie