Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Čo bude s britskými záväzkami voči EÚ po brexite? (Otázky a odpovede)

Ján Beracka Ekonomika
SK
EN
Poslať

Koncom marca britská premiérka Theresa Mayová oficiálne aktivovala článok 50 Lisabonskej zmluvy a odštartovala tak proces odchodu Veľkej Británie z EÚ. O tom, či bude tento proces bolestivý, alebo pokojný, rozhodnú nasledujúce mesiace. Pojem „brexit“ dostane reálny obsah do dvoch rokov, dnes nie je isté v podstate nič. Rozhodne schopnosť či neschopnosť uzatvárať dohody.

image

Európska komisia (EK) poslala do rokovaní s Veľkou Britániou ako hlavného vyjednávača Michela Barniera, v opačnom rohu ringu ešte stále stojí britský minister pre brexit David Davis, hoci vo Veľkej Británii budú voľby. Vládne veľká neistota, dôležitých otázok je na stole niekoľko.

Kto bude na čele britskej vlády?

Prvou z nich je, kto bude zastupovať britské záujmy, keďže v krajine budú 8. júna predčasné voľby. Samotná premiérka sa vo vyhlásení k tomuto rozhodnutiu posťažovala, že aj keď má vláda jasnú víziu ako postupovať v súvislosti s brexitom, proti sú opozičné strany. Podľa jej slov hrá opozícia „politické hry“ a ak by voľby v krajine neboli, tieto hry by pokračovali. „Rozpoltenosť vo Westminstri by ohrozila našu schopnosť dosiahnuť úspešný brexit, pre krajinu by to znamenalo neistotu, škody a nestabilitu. Preto potrebujeme voľby a potrebujeme ich teraz,“ vyhlásila Mayová. Súčasná premiérka pôvodne hovorila o tom, že do roku 2020 by voľby byť nemali, svoj názor však zmenila. „Prišla som k názoru, že jediný spôsob, ako garantovať istotu a stabilitu v nasledujúcich rokoch, je usporiadanie volieb,“ hovorí Mayová. Podľa jej slov má opozícia teraz šancu ukázať, že jej kritický postoj k vládnemu plánu má aj reálny obsah a nie je to len politická hra. Mayová zároveň vyhlásila, že sa o kreslo premiérky bude uchádzať znovu.

 

S čím na rokovania prichádzajú obe strany?

Prvou základnou otázkou, pred ktorou obe strany stoja, je predmet rokovaní. Ten sa môže líšiť vzhľadom na to, čo chcú obe strany dosiahnuť. Je jasné, že Veľká Británia potrebuje dohodnúť podobu budúcich vzťahov. Spojené kráľovstvo však bude musieť rokovať s množstvom ďalších krajín, nielen s EÚ.

Na druhej strane Veľká Británia bola čistým prispievateľom a dá sa očakávať, že EÚ bude tlačiť britskú stranu do splnenia dohodnutých záväzkov. Je otázkou, do akej miery sa budú rokovania točiť okolo vyrovnania súčasných vzťahov a koľko bude priestoru na rokovanie o budúcich partnerstvách.

Čo bude s britskými záväzkami voči EÚ?

Obe strany sa budú musieť jasne a korektne dohodnúť na tom, čo bude s britskými záväzkami, ktoré presahujú rok 2018, teda rok, v ktorom EÚ zrejme vystúpi z EÚ. S britskou účasťou počítajú napríklad Európske fondy v programovacom období 2014 – 2020. Práve v tomto bode je výsledok rokovaní veľmi neistý.

„Scenáre sú v princípe možné len dva. Buď sa Európskej únii podarí pritlačiť Spojené kráľovstvo k vyplateniu nejakej sumy na pokrytie týchto záväzkov, alebo nie. Na základe správy Snemovne lordov by totiž mohla byť v tomto smere v silnej pozícii vláda Theresy Mayovej, ktorá by podľa výsledkov analýzy situácie na základe medzinárodného práva nemusela za tieto záväzky zaplatiť nič,“ upozorňuje Martin Reguli, analytik Nadácie F. A. Hayeka. „Pokiaľ však nedôjde k nejakej forme kompromisu v tejto téme, ktorý by mohol pomôcť k ústupkom aj v ďalších oblastiach rokovaní, tak by túto otázku mohol vyriešiť až právny spor,“ doplnil.

Ako bude vyzerať obchodná spolupráca EÚ a Veľkej Británie?

Najväčší boj by sa však podľa Martina Reguliho mohol odohrať o podobu budúcich obchodných vzťahov medzi EÚ a Veľkou Britániou. „Európska únia si sľubuje od svojho jednotného trhu veľmi dobrú vyjednávaciu pozíciu, ktorú keď nevyužije dostatočne, tak sa vláda Spojeného kráľovstva môže dostať na koňa. Preto sa bude snažiť túto tému dostať na začiatok rokovaní. V tejto téme tiež teda očakávam potenciálne najväčšie problémy a riziká pre finálnu dohodu,“ hovorí. Veľká Británia sa rozhodla pre takzvaný „tvrdý brexit“, premiérka Mayová už avizovala, že Veľká Británia sa nebude uchádzať o prístup na jednotný trh EÚ.

 

Čo bude s Britmi v EÚ a občanmi EÚ vo Veľkej Británii?

Budúcnosťou sa s obavami zaoberajú práve takíto ľudia, ktorí v zahraničí žijú, pracujú či študujú. Na ich každodenný život bude mať totiž brexit priamy vplyv. V tejto oblasti by však mohli byť Veľká Británia a EÚ na jednej lodi. „Občania členských krajín Európskej únie môžu momentálne cítiť neistotu spojenú s budúcim vývojom týkajúcim sa brexitu. No napriek tejto neistote je namieste optimizmus, keďže obe strany, aj Spojené kráľovstvo, aj Európska únia, deklarovali svoj záujem zachovať práva pre občanov druhej strany a nekomplikovať im povolenie na pobyt alebo prácu. Obe strany majú záujem chrániť práva svojich občanov a musia si vyjsť v ústrety a spraviť prejav dobrej vôle,“ hovorí Reguli.

Hrozí trieštenie Veľkej Británie?

Značná časť britských občanov je výrazne nespokojná s výsledkami referenda. Preto rozpad britskej únie nemusí byť nereálny, hoci cieľom premiérky Mayovej je posilnenie týchto vzťahov. Odtrhnúť od Veľkej Británie by sa mohlo Škótsko, hovorí sa aj o zjednotení írskeho ostrova, čo by znamenalo odchod Severného Írska. „Úvahy o možnom rozpade Spojeného kráľovstva a odchode Škótska alebo Severného Írska sú namieste z toho dôvodu, že obe tieto oblasti hlasovali proti brexitu v júnovom referende. Popularita separatistickej Škótskej národnej strany a ich vládnuca pozícia v Škótsku pridávajú šance na opakovanie referenda,“ upozorňuje Martin Reguli.

Hoci neúspešné referendum o samostatnosti Škótska z roku 2014 bolo neúspešné, výsledok bol relatívne tesný a brexit túto otázku opäť nastoľuje. Šance Škótska na zotrvanie v EÚ sa však blížia k nule. „Aj keď sa brexitom situácia pre prípadnú budúcnosť Škótska radikálne zmenila, v súčasnosti je už takmer nemožné očakávať, že by Škótsko po prípadnom odtrhnutí zostalo členom EÚ. To by znamenalo pre Škótsko vysoké riziko ekonomickej neistoty,“ hovorí Reguli.

Škótsko by odtrhnutím od Veľkej Británie zažilo ekonomický otras a mohla by mať problém so zvládnutím prístupovej procedúry. „Aj v prípade, že by sa referendum opakovalo v čase, keď by bolo jasné, ako dopadnú rokovania o brexite, nemyslím si, že by mali šancu podporovatelia škótskej nezávislosti prísť s vierohodným ekonomickým plánom, ktorý by Škótov uistil, že tento krok do neznáma by sa im vyplatil,“ hovorí Reguli.

Severné Írsko by rovnako mohlo hľadať spôsoby, ako sa dostať späť do EÚ. „V prípade Severného Írska bude záležať viac priamo na dohode a vzťahoch, ktoré by si Spojené kráľovstvo nechalo s Írskom, čo je pre severoírsku ekonomiku kľúčové. V prípade neúspechu by totiž Severné Írsko mohlo zahlasovať za zlúčenie s Írskom a ich situácia by teda mohla byť týmto vyriešená,“ dopĺňa analytik Nadácie F. A. Hayeka.

Budú Veľkej Británii dva roky rokovaní stačiť?

Veľká Británia musí rokovať nielen s EÚ, ale aj s ďalšími partnermi vo svete. Dvojročné obdobie vyhradené na rokovanie preto stačiť nemusí. „Samozrejme, dosiahnuť plnú dohodu do dvoch rokov je veľmi náročné a už teraz sa hovorí o tom, že by sa mohlo toto obdobie natiahnuť. S tým by však museli súhlasiť obe strany. Ak by nedošlo k predĺženiu rokovaní a dohoda by nebola na stole, tak by sa Spojené kráľovstvo ocitlo mimo EÚ bez novej dohody o obchode alebo vzájomných vzťahoch s Úniou, čím by začali pre nich platiť pravidlá obchodu podľa Svetovej obchodnej organizácie (WTO),“ hovorí Martin Reguli.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
25.3.2023 Redakcia FinReport

ESET odhalil škodlivé verzie aplikácií WhatsApp a Telegram, ktoré používateľom kradnú kryptomeny

Výskumníci spoločnosti ESET objavili desiatky napodobenín webových stránok aplikácií Telegram a WhatsApp, ktoré sa zameriavajú najmä na ...

25.3.2023 Redakcia FinReport

Exportno-importné aktivity krajín EÚ smerom na Ukrajinu sú intenzívnejšie ako pred vojnou

Ruská vojenská invázia na Ukrajinu silno ovplyvnila aj exportno-importné vzťahy medzi Ukrajinou a krajinami Európskej únie. Kým na začiatku ...

24.3.2023 Robert Juriš

365.bank dostala od Finančnej spravodajskej jednotky pokutu 2 milióny eur, jej závery odmieta

Finančná spravodajská jednotka Prezídia policajného zboru uložila 365.bank pokutu vo výške dva milióny. Informuje o tom Polícia SR na ...

24.3.2023 Redakcia FinReport

Ceny pohonných látok znovu začali klesať a benzín je opäť lacnejší ako nafta

Čerpacie stanice po krátkom období stagnácie opäť začali prepisovať cenovky pohonných látok. V uplynulom týždni to bolo smerom nadol. ...

24.3.2023 Roland Régely

Investori sa vracajú k dlhopisom. Prinášajú im lepšie zhodnotenie ako pred rokom či dvomi

Centrálne banky v boji proti inflácii pokračujú v sprísňovaní menovej politiky, čo sa prejavuje zvyšovaním úrokových sadzieb a ...

24.3.2023 Redakcia FinReport

NBS zverejnila klimatickú správu o uhlíkovej stope svojho investičného portfólia

Zanedbaná ochrana životného prostredia si vyberá svoju daň, a preto je trendom doby sledovanie uhlíkovej stopy jednotlivých rozhodnutí a ...

24.3.2023 Redakcia FinReport

Prognóza: Tri scenáre, ako by sa mohli kryptomeny vyvíjať v roku 2023

Kryptomeny sa vyznačujú enormnou volatilitou svojej hodnoty. Vlani sa o tom presvedčil každý, kto vlastní alebo sa aspoň zaujíma o ...

24.3.2023 Redakcia FinReport

Rezort práce navrhuje zvýšenie stravného aj minimálnej hodnoty stravnej poukážky

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR navrhuje zvýšiť sumy stravného pre zamestnancov. Reaguje tým na vývoj indexu cien jedál a ...

24.3.2023 Redakcia FinReport

Výkonnosť nákladnej dopravy na Slovensku klesá už siedmy mesiac za sebou

Osobnej doprave na Slovensku sa na začiatku tohto roku darí. Počty cestujúcich v autobusoch, vlakoch a MHD rastú. Naopak, nákladná doprava už ...

23.3.2023 Redakcia FinReport

Rezort práce začal rozdávať ľuďom a rodinám v ťažkej situácii potravinové a hygienické balíčky

Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny spolu s partnerskými organizáciami začali rozdávať potravinové a hygienické balíčky sociálne ...

22.3.2023 Redakcia FinReport

Ministerstvo dopravy SR zmenilo podmienky výzvy na obnovu budov

Prvá výzva z Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky na obnovu verejných historických a pamiatkovo chránených budov má po novom ...

22.3.2023 Redakcia FinReport

Zastropovanie cien potravín monitorujú nielen nakupujúci, ale aj Protimonopolný úrad SR

Len tri dni sú zastropované ceny vybraných druhov potravín na maloobchodnom trhu a už sa prípadom zaoberá aj Protimonopolný úrad SR. Ten ...

21.3.2023 Redakcia FinReport

Nové doklady bez tváre pre seniorov nad 65 rokov a deti do 15 rokov

Ministerstvo vnútra SR začalo znovu doručovať zásielky s občianskym preukazom bez podoby tváre. Prostredníctvom tohto dokladu totožnosti, ...

17.3.2023 Redakcia FinReport

Benzín jemne zlacnel, nafta trochu zdražela, opäť stoja takmer rovnako

Cenovky pohonných látok na čerpacích staniciach môžu pre niekoho pôsobiť mätúco. Najviac používaný benzín Natural 95 sa v desiatom ...

16.3.2023 Redakcia FinReport

Nové objednávky v priemysle počas januára 2023 opäť klesli

Slovenský priemysel na začiatku tohto roku spomaľuje. Svedčia o tom aj informácie Štatistického úradu SR, podľa ktorého hodnota nových ...

15.3.2023 Robert Juriš

Cenovky bytov sa prepisujú. Kde môžu zlacnieť najviac a prečo nie je dôvod na paniku?

Ceny bytov v posledných rokoch zásadne rástli. Podľa Realitného barometra Realitnej únie SR, ktorý monitoruje ceny bytov v krajských mestách ...

15.3.2023 Redakcia FinReport

Slovenskému priemyslu na začiatku tohto roku klesli tržby o takmer 5 %

Slovenskému priemyslu sa na začiatku tohto roku vôbec nedarí. Jeho tržby klesli medziročne až o takmer 5 %. Naopak, úspešný štart do ...

15.3.2023 Robert Juriš

Vyššiu infláciu ako 15,4 % sme dosiaľ nemali. Trápia nás najmä drahé potraviny

Februárová inflácia na Slovensku dosiahla 15,4 %. Je to najvyššie číslo počas tejto krízy a druhé najvyššie číslo od vzniku samostatnej ...

Mobilná aplikácia