Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Čo bude s britskými záväzkami voči EÚ po brexite? (Otázky a odpovede)

Ján Beracka Ekonomika
SK
EN
Poslať

Koncom marca britská premiérka Theresa Mayová oficiálne aktivovala článok 50 Lisabonskej zmluvy a odštartovala tak proces odchodu Veľkej Británie z EÚ. O tom, či bude tento proces bolestivý, alebo pokojný, rozhodnú nasledujúce mesiace. Pojem „brexit“ dostane reálny obsah do dvoch rokov, dnes nie je isté v podstate nič. Rozhodne schopnosť či neschopnosť uzatvárať dohody.

image

Európska komisia (EK) poslala do rokovaní s Veľkou Britániou ako hlavného vyjednávača Michela Barniera, v opačnom rohu ringu ešte stále stojí britský minister pre brexit David Davis, hoci vo Veľkej Británii budú voľby. Vládne veľká neistota, dôležitých otázok je na stole niekoľko.

Kto bude na čele britskej vlády?

Prvou z nich je, kto bude zastupovať britské záujmy, keďže v krajine budú 8. júna predčasné voľby. Samotná premiérka sa vo vyhlásení k tomuto rozhodnutiu posťažovala, že aj keď má vláda jasnú víziu ako postupovať v súvislosti s brexitom, proti sú opozičné strany. Podľa jej slov hrá opozícia „politické hry“ a ak by voľby v krajine neboli, tieto hry by pokračovali. „Rozpoltenosť vo Westminstri by ohrozila našu schopnosť dosiahnuť úspešný brexit, pre krajinu by to znamenalo neistotu, škody a nestabilitu. Preto potrebujeme voľby a potrebujeme ich teraz,“ vyhlásila Mayová. Súčasná premiérka pôvodne hovorila o tom, že do roku 2020 by voľby byť nemali, svoj názor však zmenila. „Prišla som k názoru, že jediný spôsob, ako garantovať istotu a stabilitu v nasledujúcich rokoch, je usporiadanie volieb,“ hovorí Mayová. Podľa jej slov má opozícia teraz šancu ukázať, že jej kritický postoj k vládnemu plánu má aj reálny obsah a nie je to len politická hra. Mayová zároveň vyhlásila, že sa o kreslo premiérky bude uchádzať znovu.

 

S čím na rokovania prichádzajú obe strany?

Prvou základnou otázkou, pred ktorou obe strany stoja, je predmet rokovaní. Ten sa môže líšiť vzhľadom na to, čo chcú obe strany dosiahnuť. Je jasné, že Veľká Británia potrebuje dohodnúť podobu budúcich vzťahov. Spojené kráľovstvo však bude musieť rokovať s množstvom ďalších krajín, nielen s EÚ.

Na druhej strane Veľká Británia bola čistým prispievateľom a dá sa očakávať, že EÚ bude tlačiť britskú stranu do splnenia dohodnutých záväzkov. Je otázkou, do akej miery sa budú rokovania točiť okolo vyrovnania súčasných vzťahov a koľko bude priestoru na rokovanie o budúcich partnerstvách.

Čo bude s britskými záväzkami voči EÚ?

Obe strany sa budú musieť jasne a korektne dohodnúť na tom, čo bude s britskými záväzkami, ktoré presahujú rok 2018, teda rok, v ktorom EÚ zrejme vystúpi z EÚ. S britskou účasťou počítajú napríklad Európske fondy v programovacom období 2014 – 2020. Práve v tomto bode je výsledok rokovaní veľmi neistý.

„Scenáre sú v princípe možné len dva. Buď sa Európskej únii podarí pritlačiť Spojené kráľovstvo k vyplateniu nejakej sumy na pokrytie týchto záväzkov, alebo nie. Na základe správy Snemovne lordov by totiž mohla byť v tomto smere v silnej pozícii vláda Theresy Mayovej, ktorá by podľa výsledkov analýzy situácie na základe medzinárodného práva nemusela za tieto záväzky zaplatiť nič,“ upozorňuje Martin Reguli, analytik Nadácie F. A. Hayeka. „Pokiaľ však nedôjde k nejakej forme kompromisu v tejto téme, ktorý by mohol pomôcť k ústupkom aj v ďalších oblastiach rokovaní, tak by túto otázku mohol vyriešiť až právny spor,“ doplnil.

Ako bude vyzerať obchodná spolupráca EÚ a Veľkej Británie?

Najväčší boj by sa však podľa Martina Reguliho mohol odohrať o podobu budúcich obchodných vzťahov medzi EÚ a Veľkou Britániou. „Európska únia si sľubuje od svojho jednotného trhu veľmi dobrú vyjednávaciu pozíciu, ktorú keď nevyužije dostatočne, tak sa vláda Spojeného kráľovstva môže dostať na koňa. Preto sa bude snažiť túto tému dostať na začiatok rokovaní. V tejto téme tiež teda očakávam potenciálne najväčšie problémy a riziká pre finálnu dohodu,“ hovorí. Veľká Británia sa rozhodla pre takzvaný „tvrdý brexit“, premiérka Mayová už avizovala, že Veľká Británia sa nebude uchádzať o prístup na jednotný trh EÚ.

 

Čo bude s Britmi v EÚ a občanmi EÚ vo Veľkej Británii?

Budúcnosťou sa s obavami zaoberajú práve takíto ľudia, ktorí v zahraničí žijú, pracujú či študujú. Na ich každodenný život bude mať totiž brexit priamy vplyv. V tejto oblasti by však mohli byť Veľká Británia a EÚ na jednej lodi. „Občania členských krajín Európskej únie môžu momentálne cítiť neistotu spojenú s budúcim vývojom týkajúcim sa brexitu. No napriek tejto neistote je namieste optimizmus, keďže obe strany, aj Spojené kráľovstvo, aj Európska únia, deklarovali svoj záujem zachovať práva pre občanov druhej strany a nekomplikovať im povolenie na pobyt alebo prácu. Obe strany majú záujem chrániť práva svojich občanov a musia si vyjsť v ústrety a spraviť prejav dobrej vôle,“ hovorí Reguli.

Hrozí trieštenie Veľkej Británie?

Značná časť britských občanov je výrazne nespokojná s výsledkami referenda. Preto rozpad britskej únie nemusí byť nereálny, hoci cieľom premiérky Mayovej je posilnenie týchto vzťahov. Odtrhnúť od Veľkej Británie by sa mohlo Škótsko, hovorí sa aj o zjednotení írskeho ostrova, čo by znamenalo odchod Severného Írska. „Úvahy o možnom rozpade Spojeného kráľovstva a odchode Škótska alebo Severného Írska sú namieste z toho dôvodu, že obe tieto oblasti hlasovali proti brexitu v júnovom referende. Popularita separatistickej Škótskej národnej strany a ich vládnuca pozícia v Škótsku pridávajú šance na opakovanie referenda,“ upozorňuje Martin Reguli.

Hoci neúspešné referendum o samostatnosti Škótska z roku 2014 bolo neúspešné, výsledok bol relatívne tesný a brexit túto otázku opäť nastoľuje. Šance Škótska na zotrvanie v EÚ sa však blížia k nule. „Aj keď sa brexitom situácia pre prípadnú budúcnosť Škótska radikálne zmenila, v súčasnosti je už takmer nemožné očakávať, že by Škótsko po prípadnom odtrhnutí zostalo členom EÚ. To by znamenalo pre Škótsko vysoké riziko ekonomickej neistoty,“ hovorí Reguli.

Škótsko by odtrhnutím od Veľkej Británie zažilo ekonomický otras a mohla by mať problém so zvládnutím prístupovej procedúry. „Aj v prípade, že by sa referendum opakovalo v čase, keď by bolo jasné, ako dopadnú rokovania o brexite, nemyslím si, že by mali šancu podporovatelia škótskej nezávislosti prísť s vierohodným ekonomickým plánom, ktorý by Škótov uistil, že tento krok do neznáma by sa im vyplatil,“ hovorí Reguli.

Severné Írsko by rovnako mohlo hľadať spôsoby, ako sa dostať späť do EÚ. „V prípade Severného Írska bude záležať viac priamo na dohode a vzťahoch, ktoré by si Spojené kráľovstvo nechalo s Írskom, čo je pre severoírsku ekonomiku kľúčové. V prípade neúspechu by totiž Severné Írsko mohlo zahlasovať za zlúčenie s Írskom a ich situácia by teda mohla byť týmto vyriešená,“ dopĺňa analytik Nadácie F. A. Hayeka.

Budú Veľkej Británii dva roky rokovaní stačiť?

Veľká Británia musí rokovať nielen s EÚ, ale aj s ďalšími partnermi vo svete. Dvojročné obdobie vyhradené na rokovanie preto stačiť nemusí. „Samozrejme, dosiahnuť plnú dohodu do dvoch rokov je veľmi náročné a už teraz sa hovorí o tom, že by sa mohlo toto obdobie natiahnuť. S tým by však museli súhlasiť obe strany. Ak by nedošlo k predĺženiu rokovaní a dohoda by nebola na stole, tak by sa Spojené kráľovstvo ocitlo mimo EÚ bez novej dohody o obchode alebo vzájomných vzťahoch s Úniou, čím by začali pre nich platiť pravidlá obchodu podľa Svetovej obchodnej organizácie (WTO),“ hovorí Martin Reguli.

Ready Made Maklér
Staňte sa samostatným
finančným agentom už dnes.
Robte biznis,
byrokraciu nechajte na nás.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
1.12.2021 Redakcia FinReport

Finančná správa od začiatku roka vybrala na daniach o 1,28 miliardy eur viac, ako sa očakávalo

Finančná správa už rok funguje pod vedením nového prezidenta Jiřího Žežulku. Pri nástupe do funkcie bolo jednou z jeho priorít zlepšiť ...

1.12.2021 Roland Régely

Finportal: Po úspešnom roku zažívajú ďalší, ešte úspešnejší

Uplynulý rok bol napriek pandémii koronavírusu pre finančných sprostredkovateľov jedným z najlepších. Dokazujú to aj výsledky broker poolu ...

1.12.2021 Redakcia FinReport

NBS schválila spoločnosti Dr. Max Funding dve emisie dlhopisov za 12 miliónov eur

Národná banka Slovenska schválila spoločnosti Dr. Max Funding dve emisie dlhopisov spolu sa 12 miliónov eur. Prvá emisia má hodnotu 7 a druhá ...

1.12.2021 Redakcia FinReport

Pandemická práceneschopnosť sa skončila. Ako bude PN fungovať po novom?

Výhodnejšia dávka pandemickej práceneschopnosti sa od 1. decembra skončila. Počas krízovej situácie bude mať poistenec v karanténe či ...

1.12.2021 Eva Sadovská

Slováci najviac nakupujú v decembri. Tohtoročné Vianoce budú drahšie ako tie vlani

Vianočné sviatky sú tu čo nevidieť. Práve december je každoročne mesiacom, keď Slováci nakupujú najviac. Decembrové tržby obchodníkov ...

1.12.2021 Robert Juriš

ČSOB v produkcii úverov na bývanie preskočila Tatra banku

Stabilné poradie TOP 3 bánk, ktoré majú dlhodobo najväčší podiel na slovenskom trhu úverov na bývanie, je minulosťou. Hegemóniu ...

30.11.2021 Jana Schochmann

Milan Repka: Sme pripravení prispieť ku kultivácii finančného trhu

V tomto roku oslávili 5 rokov úspešného fungovania na trhu finančného sprostredkovania. Po piatich rokoch sú zaradení v prvej desiatke ...

30.11.2021 Redakcia FinReport

Slovenské firmy čoraz viac zaostávajú v digitalizácii, rozdiely sú priepastné

Slovenské firmy patria k najmenej digitalizovaným v rámci krajín Európskej únie a ich zaostávanie za priemerom Únie sa stále prehlbuje. ...

29.11.2021 Redakcia FinReport

Vírus omikron: Obavy z neho vyvolali pokles kľúčových indexov, prepad ceny ropy aj kryptomien

Nový variant koronavírusu s veľkým množstvom mutácií nazvaný omikron poriadne zatriasol sebavedomím autorít aj ekonomikami celého sveta. ...

27.11.2021 Naďa Černá

Tesla rozširuje svoje portfólio. Producent elektromobilov chce vyrábať vlastný smartfón

Spoločnosti Tesla sa posledné mesiace darí. Koncom októbra sa zaradila do klubu firiem, ktorých trhová hodnota presiahla bilión dolárov, a ...

25.11.2021 Robert Juriš

Inflácia vyletela cez 5 % a nenásytne nám ujedá z peňazí

Ceny tovarov a služieb rastú rekordným tempom. Inflácia v rámci krajín eurozóny, ktorá v októbri 2021 vyskočila na 4,1 %, je na 13-ročnom ...

22.11.2021 Redakcia FinReport

Centrálne banky spomaľujú pumpovanie peňazí do ekonomík. Prejaví sa to na ekonomickom raste

Najvplyvnejšie centrálne banky sveta napumpovali počas pandémie koronavírusu na vrchole prílivu likvidity do ekonomík sumu rovnajúcu sa až ...

21.11.2021 Redakcia FinReport

V krajinách na juhu Európy fajčí viac ľudí ako v tých severských

Európsky štatistický úrad Eurostat sleduje množstvo ekonomických aj neekonomických údajov o ľuďoch, spoločnostiach a štátoch. Jedným z ...

19.11.2021 Redakcia FinReport

Nezamestnanosť na Slovensku mierne klesla, no v Česku je dva a polkrát nižšia

Miera nezamestnanosti na Slovensku v októbri poklesla na 6,79 %. Oproti septembru 2021 zníženie predstavuje –0,3 %. Nezamestnanosť na Slovensku ...

19.11.2021 Redakcia FinReport

Návrh deficitného štátneho rozpočtu so schodkom 5,5 miliardy eur smeruje do parlamentu

Ekonomický zákon roka nadobúda čoraz zreteľnejšie obrysy. So znením návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok naposledy vyjadril súhlas ...

19.11.2021 Redakcia FinReport

V Bratislave vlani dokončili takmer 2 800 bytov, podobne ako pred krízou

Počas minulého roka sa v hlavnom meste Slovenska, v Bratislave, dokončilo 2 793 bytov. Je to približne rovnaký počet, ako sa podarilo ...

18.11.2021 Redakcia FinReport

Inflácia ešte vzrastie kvôli preťaženým prístavom, o ktorých sme možno doteraz ani nepočuli

Aktuálna inflácia v krajinách patriacich do eurozóny preskočila hranicu 4 %. V niektorých krajinách, ako napríklad na Slovensku, je vyššia ...

16.11.2021 Redakcia FinReport

Inflácia stúpa, no šéfka ECB Christina Lagardová odmieta sprísniť menovú politiku

Ceny tovarov a služieb dosahujú rekordné výšky. Inflácia v rámci krajín eurozóny, ktorá v októbri 2021 vyskočila na 4,1 %, je na ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Finportal: Po úspešnom roku zažívajú ďalší, ešte úspešnejší
 2. 2.
  ČSOB v produkcii úverov na bývanie preskočila Tatra banku
 3. 3.
  Milan Repka: Sme pripravení prispieť ku kultivácii finančného trhu
 4. 4.
  Pandemická práceneschopnosť sa skončila. Ako bude PN fungovať po novom?
 5. 5.
  Slováci najviac nakupujú v decembri. Tohtoročné Vianoce budú drahšie ako tie vlani