Chcete podať výpoveď? Toto sú pravidlá, ktoré musíte dodržať
Ak ste sa ako zamestnanec rozhodli skončiť na vašom aktuálnom pôsobisku a rozvíjať svoju kariéru v inej spoločnosti, musíte sa so zamestnávateľom dohodnúť na skončení pracovného pomeru dohodou. Pokiaľ k takejto dohode nedôjde, zamestnávateľovi musíte podať výpoveď. Je to relatívne jednoduchý proces, no aby bol platný, výpoveď musí spĺňať určité formálne náležitosti. Ktoré sú tie najdôležitejšie?
Foto: Freepik
S uvedením dôvodu aj bez neho
Odporúča sa vyhotoviť písomné znenie výpovede v dvoch origináloch. „V prípade osobného doručovania je potrebné vo výpovedi napísať dátum prevzatia a podpis osoby, ktorá výpoveď prevzala. Jeden takto vyhotovený a prevzatý originál odovzdá zamestnanec zamestnávateľovi a druhý si ponechá,“ vysvetľuje partner právnickej firmy Vojčík & Partners Pavol Daubner. V prípade doručenia výpovede poštou je podľa neho potrebné ju zaslať ako doporučenú zásielku, a ideálne aj s doručenkou.
Výpoveď z pracovného pomeru môže dať zamestnanec, na rozdiel od zamestnávateľa, z akéhokoľvek dôvodu alebo aj bez uvedenia dôvodu. Pracovný pomer ukončený výpoveďou zo strany zamestnanca sa skončí až po uplynutí výpovednej lehoty, ktorej dĺžka sa odvíja od dĺžky trvania pracovného pomeru a je určená v Zákonníku práce.
Výpovedná lehota trvá minimálne mesiac. Ak zamestnanec pracuje vo firme dlhšie ako jeden rok, trvá dva mesiace. Jej plynutie sa začína počítať od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po tom mesiaci, v ktorom zamestnanec doručil zamestnávateľovi výpoveď a končí sa posledným dňom príslušného kalendárneho mesiaca.
Bez odstupného, no s odchodným
„Zamestnanec musí počas plynutia výpovednej lehoty zotrvať u zamestnávateľa. Inak si zamestnávateľ môže voči zamestnancovi nárokovať peňažnú náhradu, no len vtedy, ak je táto možnosť písomne dohodnutá v pracovnej zmluve,“ pripomína odborník.
Výška tejto náhrady je súčinom priemerného mesačného zárobku zamestnanca a dĺžky výpovednej lehoty. Zamestnávateľ sa tiež môže domáhať náhrady škody odo dňa, kedy zamestnancovi oznámil, že u neho naďalej trvá na vykonávaní práce, ktorú majú dohodnutú v pracovnej zmluve.
Ak zamestnanec podáva výpoveď, nemá nárok na odstupné. Má však právo na odchodné, ak sa počas trvania pracovného pomeru stal dôchodcom. A to či už starobným, predčasne starobným, alebo invalidným dôchodcom, ak ide o prvé skončenie pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na niektorý z dôchodkov.
Môže nastať aj taká situácia, že si zamestnanec svoju výpoveď rozmyslí. Vtedy ju môže odvolať. Ale iba so súhlasom druhej strany, a opäť musí byť odvolanie výpovede vyhotovené v písomnej forme.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.EKOfest 15. novembra 2024
- 2.Koncert filmovej hudby - to najkrajšie z animovaných filmov 15. novembra 2024
- 3.Exact Systems: Dvadsaťročné jubileum spoločnosti oslávili najväčšou akvizíciou v jej histórii
- 4.GLADIATOR - klubový koncert 15. marca 2024
- 5.Skupina G7 odsúhlasila kódex pre využívanie pokročilej umelej inteligencie