Chcení – nechcení Slováci v Rakúsku držia spolu a pomáhajú si
Časy, keď sa Slováci z Bratislavy sťahovali do rakúskeho pohraničia preto, lebo tam boli nehnuteľnosti lacnejšie u nás, sú nenávratne preč. Stále je však dosť tých, ktorí chcú v zahraničí bývať a žiť natrvalo. Pre Rakúšanov sú slovenskí prisťahovalci stále vítaní kvôli chýbajúcej pracovnej sile – hoci niektorí starostovia už majú problém s tým, keď sa v ich obci stávajú väčšinou.

Foto: Shutterstock
Držia spolu a pomáhajú si
„V našej štvrti sú za sebou tri rovnaké bytovky. V prvej bývajú prevažne Rakúšania, v druhej je to pol na pol a v tretej je viac Slovákov,“ opisuje Hana Šebanová, ktorá šesť rokov býva v Hainburgu s partnerom a synom. Býva v tretej bytovke, ale ako hovorí, obyvateľstvo je tu premiešané, mestečko sa nedelí na rakúske a slovenské štvrte.
„Slováci tu držia spolu, kamarátime sa a navzájom si pomáhame, čo je naozaj príjemné. Mnohí v Hainburgu bývajú aj pracujú, často teda stretnete v obchode slovenskú predavačku,“ hovorí. Hana si veľmi cení, že Slovákom mesto Hainburg postavilo škôlku. „Keď zistili, že je tam vďaka Slovákom veľa detí, postavili novú škôlku. Predtým ju nepotrebovali, lebo obyvateľstvo starlo.“
Hana a Daniel majú družstevný byt, ktorý postupne splácajú. Nedávno si v Hainburgu kúpili aj záhradu so starým domom za 60-tisíc eur, čo je porovnateľné s cenami chalúp na Slovensku. Náklady na život však majú vyššie, ako by mali na Slovensku. Ľudia, ktorí žijú v rakúskom pohraničí, ale za prácou dochádzajú na Slovensko, môžu mať dokonca problém, ako zaplatiť v Rakúsku účty.
„Každému radím, aby si premyslel, či chce ísť bývať do Rakúska. Darmo si tam dokáže kúpiť dom, keď potom zistí, že len za smeti musí zaplatiť mesačne 150 eur,“ opisuje.
Ceny ako v Bratislave
Medzi Viedňou a Bratislavou sú možno rozdiely veľké, ale pohraničie a okrajové časti Bratislavy sú porovnateľné čo do cien nehnuteľností aj cien potravín a drogérie. Podľa prezidenta Národnej asociácie realitných kancelárií (NARKS) Jána Palenčára sa cena trojizbového bytu v prepočte na meter štvorcový v rakúskom pohraničí pohybuje medzi 3 000 až 3 500 eur.
„Rakúske prihraničné oblasti už v súčasnosti nepatria k tým tzv. chudobným zónam, kde pred ôsmimi až desiatimi rokmi kúpa bytu, rodinného domu alebo pozemku predstavovala voči Bratislave úsporu o 20 až 30 %. Dnes sú tie ceny veľmi podobné,“ hovorí ďalej.
Nákupný košík (v hodnote okolo 28 eur) na portáli Interez vychádza síce asi o euro drahší v Bratislave ako v Kittsee, ale vo všeobecnosti je život v Rakúsku drahší. Náklady na bývanie sú v Rakúsku vyššie. Ľudia, ktorí sa rozhodli žiť v Rakúsku, však vnímajú výhody, ktoré im tamojší život ponúka.
Kde je záujem, je aj ponuka
Záujem Slovákov bývať v pohraničí podľa neho ani v týchto nových podmienkach neutícha – a kde je záujem, je aj ponuka. „V každej z obcí blízko hranice, ako Kittsee, Wolfsthal či Hainburg, sa realizujú menšie developerské projekty s rádovo desiatkami, nie stovkami bytov,“ opisuje odborník na bývanie. Na niektorých miestach vedenie obce výstavbu brzdí, keď sa tam počet slovenských obyvateľov blíži k 50-percentnej hranici.
„Na druhej strane platí, že Rakúšania ‚lovia‘ pracovnú silu na Slovensku. A čo je lepšie, ako stiahnuť Slováka do Rakúska nielen robiť, ale aj bývať? Myslím si, že sa im to aj darí. V médiách sa objavila informácia, že do prihraničných oblastí by sa mali sťahovať aj vysoké školy,“ pokračuje ďalej.
Kompletný servis po slovensky
„Vo Wolfsthale bývam s rodičmi, ale dochádzam do Bratislavy, študujem tam na vysokej škole. Chodievam sa aj zabaviť do Blavy a večer sa v pohode dostanem domov. S frajerkou a kamarátmi zájdeme aj do Viedne, keď mi otec požičia auto, alebo do Parndorfu zbehneme na nákupy, všetko je to tu blízko,“ opisuje 21-ročný Patrik na internetovej stránke Domov v Rakúsku, ktorá ponúka na predaj rôzne nehnuteľnosti.
Stránka výpoveďami Slovákov dopĺňa opis atmosféry života v tejto krajine, čím apeluje na kozmopolitizmus mnohých Slovákov a ich vôľu žiť niekde inde, mimo starostí našej malej republiky.
Niektoré stránky s ponukou nehnuteľností sľubujú Slovákom (v slovenskom jazyku) pomôcť s vybavovaním na úradoch – prihlásením trvalého pobytu, motorového vozidla, vybavením rodinných prídavkov či zdravotného poistenia.
Niektoré pomôžu vybaviť aj hypotéku v Rakúsku – kde je ich úroková sadzba len o niekoľko stotín percenta nižšia ako na Slovensku. „Banky zvyčajne požiadajú o súbor dokumentov preložených do nemčiny a vyhodnotia váš príjem a majetok,“ uvádza Sprievodca kúpou na internetovej stránke českej realitnej kancelárie Domus Global, ktorá podrobne informuje aj o poplatkoch spojených s prevodom vlastníctva nehnuteľnosti.
Kupujúci podľa nej hradí daň z prevodu nehnuteľnosti vo výške 3,5 % z kúpnej ceny, poplatky spojené so zápisom do katastra nehnuteľností vo výške 1,1 % a právne poplatky, ktoré predstavujú zvyčajne 2 % plus DPH. V prípade novostavieb turistických rezidencií môže kupujúci požiadať o vrátenie DPH. Internetová stránka realityvrakusku.sk informuje aj o možnosti refinancovať hypotéku z rakúskej banky slovenskou bankou.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Odborné skúšky s najvyšším stupňom spôsobilosti pre finančných poradcov budú 27. a 28. septembra 2023
- 2.Počas leta nás ohrozuje nielen koronavírus, ale aj úrazy
- 3.Nemajetkovú ujmu pre pozostalých kryje PZP
- 4.So sporením pre dieťa je najlepšie začať hneď po jeho narodení, napríklad aj investovaním do fondov
- 5.Komerčné zdravotné pripoistenie: Čo všetko by mohlo obsahovať a kedy sa ho dočkáme?