Cestovný ruch na Slovensku sa vrátil o 20 rokov späť, jeho oživenie umožní len úspešná vakcinácia
Koronavírus priniesol do cestovného ruchu rekordné prepady. V počte hostí sme sa podľa dát Štatistického úradu SR vrátili na úroveň spred dvadsiatich rokov. Pokles na čísla z roku 2001 však nespôsobuje len výpadok rekreantov, ale aj pracovníkov na služobných cestách či takzvaná kongresová turistika, ktorá sa presunula do online priestoru, čím klientelu strácajú hotely aj prepravcovia.

Foto: Shutterstock
Vlani sa na Slovensku ubytovalo o polovicu menej hostí ako predvlani
„Na Slovensku sa v minulom roku ubytovalo 3,2 milióna hostí, čo je o polovicu menej než v roku 2019. Vysoký prepad prišiel po pozitívnom rekorde z roku 2019, keď sa číslo šplhalo k 6,5 miliónu návštevníkov. Negatívny vývoj v minulom roku sa, samozrejme, odrazil aj na tržbách, ktoré boli medziročne nižšie takmer o polovicu,“ konštatuje analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.
Z údajov Štatistického úradu ďalej vyplýva, že aj keď celkový počet prenocovaní poklesol, čo je vzhľadom na výrazný pokles návštevníkov pochopiteľné, priemerný počet prenocovaní sa zvýšil z 2,8 na 3,1 noci. Možným vysvetlením môže byť absencia jednodňových cestujúcich v rámci služobných ciest a konferencií a častejšie trávenie dlhšej letnej dovolenky na Slovensku.
„Najmä v letných mesiacoch slovenský cestovný ruch výrazne potiahli domáci turisti, ktorí v dôsledku neistoty a pandemických opatrení dovolenkovali vo výraznejšej miere doma. Z toho profitovali nielen hotely, ale aj rekreačné aktivity, turistické atrakcie či obchody v okolí vyhľadávaných destinácií,“ tvrdí bankový analytik.
Kongresovú turistiku nahradili online konferencie
Jednou z najviac zasiahnutých oblastí je takzvaná kongresová turistika, z ktorej okrem organizátorov profitovali aj hotely, ktorým prinášala hostí do izieb, hotelovej reštaurácie či baru, ako aj do kongresovej miestnosti. Táto oblasť sa presunula vo výraznejšej miere do online priestoru, keď podľa odhadov odborníkov globálna hodnota trhu s virtuálnymi eventmi dosiahla v roku 2019 úroveň 78 miliárd dolárov, a medzi rokmi 2020 až 2027 sa očakáva jej rast na úrovni viac než 23 %.
Významné inovácie sa objavili aj v ďalšej oblasti cestovného ruchu. Na trh prišli možnosti „navštíviť“ mestá, pamiatky či múzeá vo virtuálnej realite. Spoločnosti vyvíjajúce softvér pre virtuálnu realitu zaznamenali taktiež výrazné nárasty od začiatku pandémie – a to aj v tisíckach percent.
Aká je prognóza?
„Očakávame, že po výraznejšom progrese v očkovaní na Slovensku a v zahraničí sa postupne začne oživovať aj cestovný ruch. Napriek meškaniu dodávok niektorých vakcín hovorí Európska komisia o ambicióznom pláne preočkovať do konca leta takmer tri štvrtiny populácie, čo už vytvára predpoklady pre výraznejšie oživenie aj v oblasti cestovania a rekreácií,“ myslí si M. Horňák.
Kľúčové slová
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Anketa: Pre finančných agentov je kľúčové vzdelávanie seba aj svojich kolegov
- 2.43. Novomestský jarmok 22. - 24. septembra 2023
- 3.Minimálne dôchodky sa zvyšujú už od 1. októbra 2023. O koľko pôjdu nahor?
- 4.Ružinovské hodové slávnosti 23. - 24. septembra 2023
- 5.Komerčné zdravotné pripoistenie: Čo všetko by mohlo obsahovať a kedy sa ho dočkáme?