Čerpanie eurofondov je zložité, za projekty zodpovedá samotná krajina
Čerpanie eurofondov je na Slovensku v súčasnosti horúcou témou, ktorá vedie až k vypovedaniu koaličnej zmluvy. Ministerstvo školstva čelí podozreniam z nekalých praktík pri hodnotení Žiadostí o nenávratný finančný príspevok z európskych peňazí. Prinášame stručný prehľad mechanizmu prideľovania európskych fondov.
Zdroj foto: Pixabay.com
Eurofondy a Slovensko
EÚ umožňuje členským krajinám čerpať prostriedky z európskych štrukturálnych a investičných fondov (EŠIF) v rámci sedemročných období. Aktuálne obdobie je od roku 2014 do roku 2020. Slovensko sa uchádza o prostriedky z piatich fondov. Sú nimi Európsky fond regionálneho rozvoja, Európsky sociálny fond, Kohézny fond. Európsky poľnohospodársky fond pre rozvoj vidieka a Európsky námorný a rybársky fond. Zároveň na Slovensko môžu pritiecť prostriedky z Iniciatívy na podporu zamestnanosti mladých ľudí.
Slovenskí žiadatelia majú v rámci programového obdobia 2014 – 2020 k dispozícii 15,32 miliardy eur. Ako členský štát EÚ však Slovensko musí do európskych fondov prostriedky aj posielať. V aktuálnom programovom období prispeje sumou 4,72 miliardy eur. Z EŠIF teda môže Slovenská republika viac získať ako do nich posiela. Štáty, ktoré z eurofondov získajú viac, ako do nich posielajú, sú takzvanými čistými príjemcami.
Čerpanie prostriedkov
Aby bolo možné prostriedky z európskych fondov čerpať, bolo potrebné s Európskou komisiou (EK) uzavrieť Partnerskú dohodu pre Slovensko. V tomto dokumente sú zadefinované priority aj očakávané výsledky. Slovensko sa s EÚ zároveň dohodlo, že prostriedky z piatich fondov bude čerpať v rámci sedmičky operačných programov. V porovnaní s obdobím 2007 až 2013 sa počet operačných programov znížil o štyri. Jedným z operačných programov je aj Výskum a vývoj, okolo ktorého sa točí aktuálna kauza na Ministerstve školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠ SR).
Partnerská dohoda tak tvorí základný rámec, v ktorom sa má členský štát pohybovať. Ďalšie kroky sú čisto v národnej kompetencii.
Výzvy
Aby sa o prostriedky z európskych fondov mohol uchádzať napríklad konkrétny výskumný tím či konkrétny farmár, musí zareagovať na konkrétnu výzvu a predložiť svoj projekt. Samotné výzvy vyhlasuje národný orgán. V prípade operačného programu Výskum a inovácie je zodpovednou organizáciou, teda sprostredkovateľským orgánom, Výskumná agentúra. Riadi ju priamo MŠ SR.
Hodnotenie
Úlohou sprostredkovateľského orgánu po zverejnení výzvy je zhodnotiť projekty jednotlivých uchádzačov. Predložené projekty posudzujú takzvaný hodnotitelia. V prípade kauzy na MŠ SR sa objavili podozrenia z korupčného správania práve jedného z hodnotiteľov.
Realizácia projektov
Proces hodnotenia projektov vygeneruje úspešných žiadateľov, neúspešné projekty strácajú možnosť získať európske prostriedky. Úspešné subjekty podpisujú zmluvu s národným orgánom a pristupujú k realizácii svojho projektu. V prípade operačného programu Výskum a inovácie úspešní uchádzači podpisujú zmluvy s Výskumnou agentúrou.
Z toho vyplýva, že práve slovenské orgány určujú, ktoré projekty získajú prostriedky z EÚ. Slovensko sa následne na európske orgány obracia so žiadosťou o preplatenie prostriedkov vynaložených na realizáciu víťazných projektov.
Na národnej úrovni sa pre každý operačný program určuje riadiaci orgán, certifikačný orgán a orgán auditu. Pre program Výskum a inovácie je riadiacim orgánom MŠ SR, certifikačným orgánom je rezort financií. Ten je zároveň aj orgánom auditu. Certifikačný orgán osvedčuje prehlásenie o výdavkoch a žiadosti o platby. Až následne sa tieto dokumenty zasielajú EK. Orgán auditu dohliada na efektívne fungovanie riadiaceho a monitorovacieho systému. Národné orgány teda zodpovedajú aj za kontrolu projektov.
Úloha EK
Samotná EK sa podieľa na monitorovaní programov, viaže a vypláca schválené výdavky a overuje kontrolné systémy. Ak EK narazí na porušenie európskych pravidiel či nezrovnalostí, projekt jednoducho nepreplatí a krajina prostriedky nečerpá.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Fitch: Rating Slovenska zostáva na úrovni A– so stabilným výhľadom
- 2.Rodové rozdiely sa prejavujú aj v investovaní. Na jednu investorku pripadá deväť mužov
- 3.Makléri z OVB Allfinanz Slovensko majú k dispozícii nové investičné nástroje – prvý ETF a šesticu nových ESG fondov
- 4.Prieskum: Až dve tretiny Slovákov uprednostňujú digitálne platby
- 5.Podvody s DPH: Po akcii Moby Dick prišiel Admiral