Ceny pohonných hmôt opäť rastú, benzín je nad hranicou 1,50 eura za liter
Po troch týždňoch poklesu cien pohonných hmôt sa situácia zmenila a ich ceny začali opäť stúpať. Zdražel benzín, ktorý sa opäť predáva drahšie ako za 1,50 eura za liter a ešte viac stúpla cena motorovej nafty.
Foto: Shutterstock
Koniec zlacňovania pohonných hmôt
Spotrebiteľské ceny najčastejšie používaných pohonných látok sa počas 46. týždňa zmenili smerom nahor. Ukončili tak trojtýždňovú sériu zlacňovania. Dobrou správou je, že benzín zdražel len minimálne, výraznejšie to však bolo u motorovej nafty.
Podľa dát Štatistického úradu SR aktuálna cena benzínu s oktánovým číslom 95 v uplynulom týždni predstavovala v priemere 1,504 eura za liter, čo je o 0,8 centa viac ako pred týždňom. O 0,9 centa zdražel aj prémiový benzín, ktorý sa minulý týždeň predával za 1,711 eura za liter.
Aj cena motorovej nafty počas uplynulého týždňa stúpla, no v jej prípade to bolo výraznejšie až o dva centy na liter. V priemere sa tak predávala za 1,441 eura za liter. Celkovo však stále platí, že súčasné ceny benzínu aj nafty sú o 5 až 10 % nižšie ako tie, ktoré vodiči platili presne pred rokom.
Z medziročného porovnania cien pohonných látok vyplýva, že súčasné ceny sú stále nižšie, ako boli v rovnakom období minulého roku. Cena benzínu natural 98 je nižšia o 4,9 %, benzín natural 95 stojí o 5,1 % menej a za motorovú naftu platíme až o rovných 9,8 % menej. LNG plyn používaný na pohon motorových vozidiel je v porovnaní s vlaňajškom lacnejší o 4,6 %, CNG je oproti rovnakému obdobiu minulého roka lacnejší o 8,6 %, no LPG je drahší o 5,8 %.
Pozrime sa na porovnanie cien pohonných látok s rovnakým obdobím v minulých rokoch. Stále platí, že aktuálne ceny pohonných hmôt sú výrazne vyššie ako v poslednom roku pred vypuknutím pandémie koronavírusu (2019), ako aj v prvých dvoch rokoch koronakrízy (2020 a 2021). Aktuálne však za pohonné látky platíme menej ako v „najkrízovejšom“ roku 2022 a tiež menej ako v rovnakom období minulého roku.
Prečo ceny rastú a ako sa budú vyvíjať ďalej
„Primárnym dôvodom súčasného rastu cien pohonných hmôt je momentálna eskalácia v rusko-ukrajinskom vojenskom konflikte,“ konštatuje analytik finančných trhov XTB Marek Nemky. Ďalším dôvodom podľa neho sú vysoké zásoby ropy v USA, čo spravidla býva negatívnym signálom pre ceny.
„Mierne rástli aj veľkoobchodné ceny na burze v Rotterdame, pričom cena nafty rástla rýchlejšie ako cena benzínu, čo sa prejavilo aj na našich čerpacích staniciach,“ pokračuje odborník s tým, že najsilnejším argumentom však naďalej zostávajú geopolitické problémy vo svete, pričom predpokladá, že ceny pohonných hmôt by v blízkej budúcnosti mali stagnovať.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Otec na materskej: Návod na vybavenie a tipy, ako získať čo najviac peňazí do rodinného rozpočtu
- 2.Kam až klesnú úrokové sadzby hypoték v roku 2025 a čo to urobí s realitným trhom
- 3.Aké sú peňažné príspevky pre zdravotne ťažko postihnutých
- 4.Túto daňovú povinnosť musíte stihnúť do konca januára 2025
- 5.Do obehu prichádzajú pamätné zberateľské mince s hokejistom