Ceny bývania sa ďalej šplhajú k historickému maximu
Ceny bývania naďalej rastú, dynamika tohto rastu sa spomaľuje. To je základná charakteristika realitného trhu na začiatku tohto roka.
Foto: Shutterstock
Ceny bývania v prvom štvrťroku tohto roka opäť rástli. Priemerná cena bývania vzrástla v prvom štvrťroku 2019 v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom o 31 eur/m2 na 1 494 eur/m2. Znamená to rast oproti predchádzajúcemu štvrťroku o 2,1 % a na medziročnej báze o 7 %. Medziročné tempo rastu cien sa však spomalilo z úrovne 7,6 %. K spomaleniu rastu prispelo najmä zmiernenie rastu cien nehnuteľností v Bratislavskom a Trnavskom kraji. V Košickom kraji ceny nehnuteľností dokonca klesali.
Ceny nehnuteľností teda ďalej rastú k historickému maximu, ktoré na trhu bolo pred viac ako desaťročím. „V roku 2008 dosiahla priemerná cena bývania svoj vrchol, pričom v súčasnosti sa nachádza približne 4 % pod ním. Na druhej strane, priemerná cena bytov už svoj predkrízový vrchol prekonala o 13 %. Je však potrebné zdôrazniť rázny nárast disponibilného príjmu v porovnaní s rokom 2008,“ hovorí Katarína Muchová, analytička Slovenskej sporiteľne.
Na sprievodné okolnosti rastu cien nehnuteľností upozorňuje aj Národná banka Slovenska (NBS). „Aktuálny vývoj priemernej ceny bývania v rámci celého Slovenska je v rastovej fáze, ale podľa kompozitného indexu je v relatívnom súlade s vývojom výkonnosti ekonomiky a príjmovej situácie domácností. Objavujú sa však signály, že v niektorých krajoch sa výška úverových prostriedkov, potrebných na obstaranie bývania, dostáva na hranicu celkových finančných možností domácností,“ hovorí NBS.
„Rast cien nehnuteľností súvisí s vysokým dopytom po bývaní, je dôsledkom rastu príjmov obyvateľstva, ako aj stále dobrou dostupnosťou úverov. Nárast cien v Nitrianskom kraji súvisí aj s príchodom novej automobilky do regiónu. Ekonomická situácia na Slovensku zostáva aj naďalej priaznivá, pričom vývoj na trhu práce prispieva k zvyšovaniu disponibilných príjmov domácností. Menová politika ECB je stále celkovo akomodatívna, aj keď postupne sa začne opatrne posúvať smerom k normálu, a rast úverovania bude ovplyvnený opatreniami NBS. Celkovo tento rok môžeme očakávať pokračovanie rastu cien bývania, ale miernejším tempom," upozorňuje Muchová.
Ceny bývania v jednotlivých krajoch SR v 1. štvrťroku 2019 (eur/m2)
Priemerná cena bytov sa v 1. štvrťroku 2019 zvýšila o 35 eur/m2 na 1 822 eur/m2. Rástli aj ceny domov. „Na začiatku roku 2019 vzrástla priemerná cena domov o 24 eur/m2 na 1 195 eur/m2, pri rastúcej priemernej cene štandardných rodinných domov, kým priemerná cena priestranných rodinných víl poklesla. Oproti predchádzajúcemu štvrťroku vzrástla priemerná cena rodinných domov o 2,1 % a na medziročnej báze dosiahla rast o 5,1 %,“ uvádza NBS.
Mnoho Slovákov považuje nehnuteľnosti za výbornú investičnú príležitosť, no nie sú zaručeným receptom na investičný úspech. „Z dlhodobého hľadiska ceny nehnuteľností rastú, no treba zdôrazniť, že zhodnotenie nehnuteľností pochádzalo väčšinou z čias, keď úrokové sadzby klesali, čo viedlo k výraznému rastu ich cien. Ide o prirodzenú vec. Nehnuteľnosť nič nevyrába, jej cena môže teda rásť len v dôsledku schopnosti ľudí nadobúdať ju. Na druhej strane je dobré pripomenúť si, že ceny nehnuteľností môžu v niektorých obdobiach alebo regiónoch výrazne klesať. Napríklad od polovice roka 2008 do polovice roka 2014 klesli ceny nehnuteľností na Slovensku o viac než 20 %,“ hovorí Maroš Ďurík, generálny riaditeľ Across Private Investments.
Zároveň mnoho ľudí považuje investíciu do nehnuteľností za relatívne lacnú z pohľadu poplatkov za investovanie, to však je do určitej miery mýtus. „S investovaním do nehnuteľností je spojených viacero nákladov a poplatkov, ktoré sú výrazne vyššie ako napríklad poplatky pri investovaní do akcií. Sú to jednorazové poplatky v podobe provízie realitnému maklérovi, ktoré sú 2 až 3 % z ceny nehnuteľnosti, poplatky katastru nehnuteľností a notárovi,“ upozorňuje Ďurík. „Medzi pravidelné poplatky treba počítať aj daň z nehnuteľností, poistenie a poplatky spojené s údržbou alebo opravami nehnuteľnosti. Je dobré myslieť aj na mimoriadne náklady väčšieho rozsahu, ktoré sa pri akejkoľvek nehnuteľnosti skôr alebo neskôr objavia. Ak nehnuteľnosť prenajímate, počítajte aj s daňami,“ dopĺňa.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Novomestský jarmok 13. - 15. septembra 2024
- 2.Zamestnanosť na Slovensku klesá, do predčasného dôchodku odišlo 60-tisíc ľudí
- 3.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 4.Na Slovensku hrozia povodne. Ako ochrániť svoj majetok pred živlami?
- 5.Inflácia na Slovensku vzrástla na 2,8 %. Je to viac, ako má väčšina krajín eurozóny