Ceny benzínu aj motorovej nafty začali stúpať
Obdobie poklesu a nasledujúcej stagnácie cien pohonných hmôt sa skončilo. Uplynulý týždeň sa totiž niesol už v znamení nárastu cien nielen benzínu, ale aj motorovej nafty. Napriek tomu motoristi nakupovali najpoužívanejšie pohonné látky za nižšie ceny ako vlani.
Foto: Freepik
Ceny začali rásť
Spotrebiteľské ceny najčastejšie používaných pohonných látok sa aj počas 41. týždňa zmenili smerom nahor. Zdá sa, že niekoľkotýždňové zlacňovanie a následné obdobie stagnácie cien pohonných látok na slovenskom trhu je minulosťou. Aktuálne ceny sú najvyššie od začiatku septembra tohto roka.
Stále ešte dobrou správou je, že lacnejší z benzínov sa drží pod psychologickou hranicou 1,50 eura za liter. Prémiový benzín však už prekročil svoju psychologickú hranicu na úrovni 1,70 eura za liter. Zdražela aj motorová nafta.
Zdraženie, ktoré nezbadáte
Podľa dát Štatistického úradu SR sa benzín s oktánovým číslom 95 v uplynulom týždni predával v priemere za 1,495 eura za liter, čo je o 1,8 centa viac ako pred týždňom. O 2,3 centa zdražel aj prémiový benzín, ktorý sa minulý týždeň predával v priemere za 1,71 eura za liter.
Podobne zdražela aj motorová nafta, ktorá sa počas uplynulého týždňa predávala v priemere za 1,42 eura za liter, čo predstavuje zdraženie o 1,8 centa.
Z medziročného porovnania cien pohonných látok vyplýva, že súčasné ceny sú stále nižšie, ako boli ceny v rovnakom období minulého roku. Cena benzínu natural 98 je nižšia o 7,9 %, benzín natural 95 stojí o 7,1 % menej a za motorovú naftu platíme až o 14,5 % menej. LNG plyn používaný na pohon motorových vozidiel však stojí až o 9,1 % viac ako pred rokom, CNG je oproti rovnakému obdobiu minulého roka lacnejší o 8,6 % a LPG je drahší o 5,6 %.
Pozrime sa na porovnanie cien pohonných látok s rovnakým obdobím v minulých rokoch. Stále platí, že v súčasnosti tankujeme výrazne drahšie ako v poslednom roku pred vypuknutím pandémie koronavírusu (2019), ako aj v prvých dvoch rokoch koronakrízy (2020 a 2021). Aktuálne však za pohonné látky platíme menej ako v „najkrízovejšom“ roku 2022 a tiež menej ako v rovnakom období minulého roku.
Aká je situácia na svetových trhoch
Ceny pohonných hmôt na Slovensku sa v uplynulých dňoch začali stúpať. Na mierne vyšších úrovniach sa držia aj ceny ropy na svetových trhoch. „Tento týždeň sme však zaznamenali opätovný pokles cien na burze, pričom aktuálne dosiahli úroveň 74 dolárov za barel, čo predstavuje pokles o 6,25 % oproti koncu predchádzajúceho týždňa,“ konštatuje analytik finančných trhov XTB Marek Nemky.
Podľa neho hlavným dôvodom tohto výrazného poklesu cien bola znížená obava z možného odvetného útoku Izraela na iránsku ropnú infraštruktúru. Negatívny vplyv na ceny má aj aktualizácia prognóz dopytu na ropu zo strany organizácií, ako sú OPEC a Medzinárodná energetická agentúra (IEA).
„OPEC znížil svoju predikciu dopytu na rok 2025 o približne 100-tisíc barelov denne, zatiaľ čo IEA znížila svoju prognózu o 50-tisíc barelov denne. Nižšie očakávania dopytu tak naďalej tlačia ceny smerom nadol,“ pokračuje odborník s tým, že ceny na čerpacích staniciach by sa v nasledujúcich týždňoch mali stabilizovať.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Drony zaútočili na ruský závod v Tatársku vyrábajúci strategické bombardéry Tu-160
- 2.Podnikateľský účet bude povinný a štát zdaní jednotlivé platby
- 3.Prestupy medzi DSS v druhom pilieri sa zjednodušili
- 4.Kam až klesnú úrokové sadzby hypoték v roku 2025 a čo to urobí s realitným trhom
- 5.Moskva za uplynulý deň na Ukrajine stratila takmer 1 700 vojakov, tanky a bojové vozidlá