Ceny benzínu a nafty na Slovensku začali konečne klesať
Ceny pohonných hmôt na Slovensku počas uplynulých týždňov nepretržite rástli a dosiahli vysoké úrovne, na ktorých sa držali naposledy v lete minulého roku. Našťastie v uplynulých dňoch konečne došlo k zmene tohto trendu, keď benzín aj motorová nafta po prvý raz v tomto roku konečne o niečo zlacneli. Vzhľadom na opakovaný nárast cien v nedávnej minulosti však ide len o drobnú korekciu.

Foto: Freepik
Konečne mierne zlacnenie
Spotrebiteľské ceny najčastejšie používaných pohonných látok počas 5. týždňa tohto roka začali konečne mierne klesať. Podľa dát Štatistického úradu SR predstavovala aktuálna cena benzínu s oktánovým číslom 95 v uplynulom týždni v priemere 1,589 eura za liter, čo je v porovnaní s predchádzajúcim týždňom o 2,3 centa menej. Cena tohto najpoužívanejšieho benzínu na Slovensku sa tak znovu dostala pod psychologickú hranicu 1,60 eura.
Drahší z benzínov s oktánovým číslom 98 počas piateho týždňa v roku 2025 zlacnel o 2,6 centa, a predával sa za 1,789 eura za liter. Zlacnela aj motorová nafta, ktorá sa s cenou dostala na 1,549 eura za liter. Jej cena je oproti predchádzajúcemu týždňu o 1,9 centa nižšia. Podobnú cenu sme za naftu platili napríklad aj v apríli minulého roku.
Z medziročného porovnania cien pohonných látok vyplýva, že aktuálne ceny pohonných hmôt na Slovensku sú v súčasnosti veľmi podobné cenám, ktoré sme tu mali v rovnakom období minulého aj predminulého roku, a zároveň sú vyššie ako v roku 2020 až 2022.
Aké sú trendy na svetových trhoch
„Ceny ropy v uplynulom týždni pokračovali v poklese. Za týmto vývojom stojí najmä rozhodnutie kartelu OPEC+ postupne zvyšovať produkciu, ktorú dobrovoľne obmedzuje už viac ako dva roky. Ďalším faktorom bol nárast zásob ropy v Spojených štátoch, ktoré sa zvýšili o 8,7 milióna barelov, čo je výrazne viac než očakávaný nárast o 2,4 milióna barelov,“ konštatuje analytik finančných trhov XTB Marek Nemky.
Opačný efekt však podľa neho môže mať snaha administratívy amerického prezidenta Donalda Trumpa zaviesť ďalšiu sériu sankcií voči Iránu s cieľom obmedziť jeho exportné možnosti, čo by do budúcnosti mohlo zmeniť dynamiku trhu a zastaviť ďalší pokles cien ropy.
„Celkový trend zostáva klesajúci, čo naznačuje ďalší mierny pokles cien pohonných hmôt na čerpacích staniciach. Situácia na trhu je však neistá a s blížiacou sa motoristickou sezónou môže byť tento pokles iba dočasný. Vysoká neistota je aj ohľadom ďalšieho vývoja colnej politiky Spojených štátov a rozhodnutí prezidenta D. Trumpa, čo vytvára vysokú volatilitu na medzinárodnom trhu,“ dodáva odborník.
Prečo máme vysoké ceny pohonných hmôt?
Je to preto, lebo sú mimoriadne dôležité pre štátny rozpočet. Spotrebná daň momentálne predstavuje pre 95-oktánový benzín 0,514 eura na liter a pre motorovú naftu 0,368 eura na liter. „Príjem zo spotrebnej dane z minerálnych olejov pritom predstavuje významnú položku – približne 1,3 miliardy eur ročne, čo sú zhruba 3 % celkových príjmov štátu,“ pokračuje analytik.
K tomu je však potrebné pripočítať aj daň z pridanej hodnoty, čo znamená, že celková daňová spotrebná záťaž pri 23-percentnej sadzbe DPH dosahuje 0,632 eura na liter pre benzín a 0,453 eura na liter pre naftu. Časť vybranej DPH pritom putuje aj do rozpočtu Európskej únie.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Materská v roku 2026 poriadne stúpne. Získať môžete až 2 329 eur
- 2.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 3.Všeobecná zdravotná poisťovňa necháva voľbu benefitov na svojich poistencov, tí najlepšie vedia, čo potrebujú
- 4.Do roku 2035 bude podľa prognózy polovica slovenských detí trpieť nadváhou a obezitou
- 5.Kam až klesnú úrokové sadzby hypoték v roku 2025 a čo to urobí s realitným trhom